Příběh Ondřeje Lingra
Mluvit v současné době o jakémkoli českém reprezentantovi v superlativech jaksi nelze, ale šance na postup na EURO stále žije jen díky penaltě, kterou zajistil právě on. Do Nizozemska vlétl Ondřej Lingr jako uragán, když mu na gól a asistenci stačilo šest minut na hřišti. A je to také právě on, kdo tak nějak ztělesňuje to, co českému týmu nejvíc chybí.
Při pohledu na zoufalé snahy české reprezentace zakombinovat ve středu hřiště i proti sebeslabšímu soupeři, překvapit obranu soupeře něčím kreativním nebo se alespoň dostat do vápna jiným způsobem než dlouhým nákopem, je už asi každému jasné, co to je. Je to šikovný střední záložník, který si rozumí s balonem, myslí dopředu, dokáže přejít přes hráče a vymyslet něco nečekaného.
Něco jako Antonín Barák, jenž je ale v nemilosti realizačního týmu kvůli tomu, že si dovolil kritizovat herní projev „repre“ dřív, než to bylo „cool“. Nebo Adam Hložek, kterému sice pozice křídla tolik nesvědčí, ale přesto tam neustále nastupuje a pořád dokola zklamává. Anebo Ondřej Lingr, jenž má navíc na rozdíl od obou dříve jmenovaných borců i skvělý pohyb, dynamiku, čich na góly a je nositelem vítězné mentality, pro kterou si jej zamiloval i Jindřich Trpišovský – podle všeho jediný člověk, který je v současné době schopen vést národní tým –, takže to už asi něco znamená.
„Je to nejen skvělý hráč, ale i silný člena kolektivu a vůdčí osobnost, která nám v těžkých chvílích na hřišti vždycky dokázala pomoct,“ říká slávistický kouč, jenž v létě hodně těžko „kousal“ jeho odchod do nizozemského Feyenoordu Rotterdam.
„Co víc si před nejdůležitějším dvojzápasem přát, než ztratit nejlepšího hráče?“ zahájil Trpišovský tiskovou konferenci před zápasem play off Evropské ligy proti ukrajinské Zorje Luhansk v týdnu, kdy se jeho transfer – formou hostování s opcí, která by v létě měla být spíše formalitou – za 120 milionů korun dotahoval.
Kolik vydělal Karviné?
Vysněný přestup si čerstvě pětadvacetiletý rodák z Havířova vysloužil třemi vydařenými sezonami v sešívaném dresu, ve kterém ve 138 zápasech nasázel čtyřicet gólů a na dalších jedenáct přihrál. Do Edenu si jej Trpišovský přivedl z Karviné, kde už v jedenadvaceti letech patřil k lídrům a stěžejním hráčům celého týmu, za který v lize debutoval už v osmnácti letech. V sezoně 2019/2020 dokonce za jeden z nejhorších celků ligy nasázel sedm gólů a na jeden přihrál, čímž zapsal podíl na třetině branek celé Karviné.
Odchod za lepším byl tak jediným možným krokem, na kterém Karviná okamžitě vydělala deset milionů korun a díky zasmluvněným procentům z dalšího prodeje vydělá na Lingrovi ještě jednou, až za něj Feyenoord pošle do Edenu těch 120 milionů. Přesnou výši „provize“ sice klub tají, ale obecně se tato částka pohybuje mezi deseti a dvaceti procenty, což v případě Slezanů znamená dalších deset, patnáct, možná i dvacet milionů korun. A to už je v součtu pro Karvinou nějaký balík…
V Edenu Lingr pod Trpišovským rozkvetl. Hned ve své první „sešívané“ sezoně zapsal bilanci 8+2, trefil se v Evropské lize proti Nice i v derby proti Spartě a pomohl Slavii k zisku „double“ i k postupu do čtvrtfinále Evropské ligy proti Arsenalu.
V následující sezoně svá čísla ještě vylepšil. Další trefou v pražském derby ukázal, že je mužem velkých zápasů. To potvrdil i ve vyřazovací fázi Evropské konferenční ligy, kde vstřelil vítěznou branku v Istanbulu a přihrál na hodně důležitý gól proti Linci. Právě přes rakouského soupeře tehdy Slavia postoupila do druhého evropského čtvrtfinále v řadě, kde na ni nečekal nikdo jiný než Feyenoord Rotterdam.
„Už když jsem tam tehdy přijel jako soupeř, doufal jsem, že si tam jednou zahraju v dresu Feyenoordu. Velikost klubu, historie a hlavně fanoušci, to všechno na mě tehdy udělalo obrovský dojem,“ vzpomíná čerstvě pětadvacetiletý ofenzivní univerzál, jenž se sice v divokém dvojzápase, který skončil z pohledu Slavie 4:6, neprosadil, ale právě tehdy jej prý Feyenoord začal ostře sledovat. Sezonu Lingr později zakončil s bilancí 15+1 coby čtvrtý nejlepší střelec FORTUNA:LIGY a nepostradatelný člen slávistické jedenáctky, která sice tou dobou neměla v lize „herně“ konkurenci, ale titul jí přesto nečekaně uzmula „Bílkova“ ocelová Plzeň.
Jak vypadala následující sezona, od které jej začal skautovat Feyenoord? Jak na Lingra v Nizozemsku vlastně přišli, jak probíhala jednání o přestupu a co se nelíbilo Tvrdíkovi? Co byl v Nizozemsku největší šok a jak si nové angažmá užívá?
To všechno se dočtete v posledním čísle časopisu HATTRICK, které už bude na stáncích jen dva týdny…