Tomáš Souček
Hattrick

Kapitán Souček

Úspěch českého národního týmu na EURO se bude pravděpodobně odvíjet především od výkonů dvou fotbalistů – Patrika Schicka a Tomáše Součka. Dost možná klíčová otázka tedy zní: Jakou sezonu má „Suk“ za sebou, jakou formu si do Německa přiveze a co od něj můžeme čekat?

Znáte to moc dobře. Když je něco už moc dlouho super, začnete na tom hledat mouchy. Ta fantastická restaurace, kam jste chodili pět let úplně nadšení, „se zhoršila“. Ten seriál, na který jste dřív nemohli ani dospat, už tvůrci „jen uměle prodlužují“. A all inclusive dovolená v Egyptě „už není, co bývala“. Tenhle syndrom poznamenal i Tomáše Součka, respektive jeho vnímání v očích českých, ale i ně kterých anglických fanoušků. Když „Suk“ uprostřed sezony 2019/2020 odcházel z pražské Slavie do West Hamu, bylo to tak trochu divné. Český fanoušek si nedokázal dost dobře představit, že by český fotbalista z české ligy mohl v nejlepší lize světa vůbec obstát. Časy Baroše a Rosického už byly dávno pryč a Premier League vypadala jako z jiného světa. Jen pravidelně nastupovat by byl obrovský úspěch. Jen že český záložník výrazně předčil všechna očekávání. Na jaře pomohl třemi brankami „kladivářům“ se záchranou mezi anglickou elitou a získal si i tamní náročné fanoušky.

Legendární střelec?

V následující sezoně nasázel v Premier League dokonce deset gólů, což je na defenzivního záložníka (CDM), který navíc nezahrává ani penalty, ani volné přímé kopy, naprosto neuvěřitelné číslo. Na této pozici absolutně neměl konkurenci. Druhý nejlepší střelec Jorginho jich dal „jen“ sedm, třetí Rúben Neves pět. Hranici deseti gólů za sezonu dokázali v historii Premier League pokořit jen tři defenzivní záložníci. Kromě Tomáše Součka ještě Luka Milivo jevič a Gilberto Silva. Ani Paul Ince, ani Roy Keane, ani Declan Rice a ani bezchybný Rodri. Nikdo jiný… Možná právě tahle gólově vydařená sezona podtržená zájmem Bayernu Mnichov fanoušky až příliš na mlsala. Možná od něj čekali, že takové výkony bude předvádět každý rok, takže když v následující sezoně nasázel „jen“ pět ligových gólů, začalo se řešit, co je špatně. Co na tom, že nejgólovější CDM ročníku Rodri jich nasázel jen o dva víc, laťka byla vysoko. Když se pak jelo na odložené EURO, fanoušci psali, že Suk je z formy, je pomalý, nedává góly a dopředu nic nevymyslí. Zkrátka ho hodnotili parametry, které jsou pro defenzivního záložníka naprosto irelevantní. Třeba nejlepší defenzivní záložník Premier League sezony 2015/2016 N’Golo Kanté dal jen jeden gól. Za celou svou reprezentační kariéru pak dva, a francouzský nároďák byste si bez něj přesto mezi lety 2016 a 2020 nedokázali ani představit…

Celý příběh Tomáše Součka si můžete přečíst v aktuálním vydání časopisu HATTRICK, který je momentálně na stáncích!