Slovensky sen
Hattrick

Zbožný sen Slovanu Bratislava o Realu Madrid se (zatím) neplní

Zbožný sen Slovanu Bratislava o Realu Madrid se (zatím) neplní Bylo to slávy! Slovan získal šestý mistrovský titul po sobě, jubilejní třicátý v historii klubu, po deseti letech ho zpečetil před vlastními fanoušky. Všechno reálné, i ta sláva, akorát že pouze na nevelkém domácím dvorku.

„Belasí“ sní o tom, že si zahrají proti Realu Madrid, ale zatím je to jen sen, je zcela jiná. A o tom to celé je. O malém slovenském dvorečku. Slovan je pro Slovensko nejvýraznější fotbalový klub. Historicky i v současnosti. Doma dominuje, má nejlepšího trenéra, nejlepší hráče, nejvyšší rozpočet neoficiálně dvacet milionů eur ročně. To jsou tři základní faktory, aby „belasí“ jasně kralovali na fotbalové scéně pod Tatrami.

Loni to bylo těsněji, tato sezóna byla pro obhájce prvenství v domácích podmínkách mnohem jednodušší. „My jsme si udrželi úroveň, jiné kluby se oslabily, prodaly klíčové hráče a nedokázaly je doplnit,“ vysvětlil Vladimír Weiss st., trenér mistra.

K tomu, v čem mají „belasí“ navrch, můžeme přidat ještě jeden zásadní faktor: zkušenosti. V kádru rekordního mistra je jedenáct třicátníků, legionář Kankava slavil v březnu 38. narozeniny … A o tom to celé je. Protože Slovan chce – i potřebuje pro kredit i finance – udělat alespoň dírku do evropského světa, jenže s takto poskládaným kádrem to prostě možné není.

Malé srovnání s Českem: druhý den poté, co Slovan prohrál v play off Konferenční lize se Sturmem Graz a vypadl, vylosovali v Nyonu Spartě za soupeře v osmifinále Evropské ligy FC Liverpool a Slavii ve stejné soutěži AC Milán. Rozdíly na pohled zřejmé: výsledek, soupeř i soutěž. Důležitý moment: v květnu 2021, kdy se opět ujal vedení Slovanu z pozice trenéra, se vyjádřil VW st. jednoznačně: „Sním o Lize mistrů, aby sem jednou přijel Real Madrid.“ Od té doby to zopakoval v menších obměnách několikrát, zejména po zisku titulu či konci na evropské scéně. Jako touhu, sen, plán jeho i všech z Tehelného pole. Reálně ale Slovan v tomto složení kádru nemá na vyšší evropský level. Nekritičtí fanoušci sice argumentují, že dva roky po sobě se „belasí“ dostali do jarní vyřazovací části evropského poháru. Jenže tato věta zní lépe, než jaká je realita.

Postup ze skupiny Konferenční ligy 2023/24 se zrodil v konfrontaci s Klaksvikem, Olimpií Lublaň a Lille. Sezónu předtím vyhrál skupinu před FC Basilej, Žalgirisem Vilnus a Pjunikem Jerevan. Když se dostal do přímého souboje kdo s koho, neprošel. Ferencváros, Olympiakos Pireus, Maccabi Haifa, FC Basilej, Aris Limassol nebo Sturm Graz jsou soupeři ze značně široké evropské špičky…

Celý článek si přečtete v novém čísle časopisu HATTRICK, který je právě na stáncích.