Canal+ sport
Hattrick

Za kulisami CANAL+ Sport aneb Co divák nevidí

Tahají kabely a řeší, jestli aktivnější fotbal hraje Brighton, nebo Aston Villa. Procházejí při tom sem a tam kolem režiséra, který venku vysvětluje zvukařům, za jakých okolností postoupí Bohemka do evropských pohárů, a ve skupince o kus dál se zase vášnivě debatuje o tom, jak se nejvýhodněji dopravit do Budapešti na finále Evropské ligy.

Zkrátka ještě ani nevejdete dovnitř a už víte, že jste tady správně. Že tady fotbal opravdu vášnivě milují. Až by se skoro chtělo říct, že ho tady dělají srdcem… jen kdyby to neznělo tak pateticky.

Vítejte ve studiu Canal+ Sport v pražských Vysočanech, odkud už skoro rok vysílají zápasy nejsledovanější fotbalové soutěže světa – anglické Premier League. Dnes jsou na programu klání Liverpoolu s Aston Villou a Nottinghamu s Arsenalem, který večer může definitivně pohřbít poslední zbytky nadějí na zisk titulu. A taky, že je pohřbí, jen o tom tady ještě nikdo neví.

A už vůbec o tom nechce slyšet Viktor – šéf „elektronické tužky –, který právě přichází od vrátnice. Na sobě má černé triko s červenými písmeny COYG (Come on You Gunners), jimiž sice „kanonýrům“ na dálku vyjadřuje podporu, ale ostatní jej dekódují přesně opačně:

„Už v pohřebním, jo?“ naráží jeden z jeho kolegů na černou barvu trička a ostatní se srdečně zasmějí.

„Ještě, že tady není Jirka“

Že to dnes nebude Viktorův den, je jasné sotva o dvě minuty později. Do kanceláře, ve které ostatní právě sledují první odpolední zápas Tottenhamu – největší rivala Arsenalu – s Brentfordem, totiž vkročí přesně ve chvíli, kdy si Harry Kane staví kousek za vápnem míč, aby ho o pár vteřin později neskutečně zakroutil do šibenice a stal se historicky prvním fotbalistou, který v jedné sezoně Premier League skóruje
v pětadvaceti různých zápasech.

„Ty krávo… Ještě, že tady není Jirka,“ prohodí kdosi v narážce na největšího českého fanouška Tottenhamu Jiřího Hoška, který to tady dneska měl mít na povel, ale včera neplánovaně odletěl do Barcelony, takže ho zastupuje Karel Häring. „Ale v Barceloně je veselo,“ ozve se z druhého kouta místnosti.

„Myslíš, že kouká?“ – „Né asi…“

Harryho parádní přímák se mezitím objeví v interní videobance, odkud ho „sockařka“ Míša smí vzít a rovnou nahrát na facebookový profil Canal+ Sport CZ. V době geolokačních restrikcí na youtube i twitteru je to takový malý dar z nebes a velký důvod, proč tenhle účet sledovat.

Dřív, než video získá první „lajk“, už ale Bryan Mbeumo dvěma slepenými brankami otáčí stav utkání, v Barceloně to nejspíš na hodně dlouho ztichne (protože večer se tam prohraje s Realem Sociedad a za týden ve Valladolidu znovu) a Viktor se dnes naposledy usměje.

Závěr „kohoutího“ trápení už nestihne, protože mezitím přichází experti dnešního odpoledne Karel Tvaroh s Dominikem Rodingerem a spolu s moderátorem Markem Skáčikem a stohy papírů se stěhují do studia Match Time.

Foto: Profimedia


Statistika nuda… Rozhodně není!

Jestli jste někdy slyšeli vyprávět Roberta Zárubu nebo Míru Bosáka, který sem na večerní „match“ příjde taky, jak probíhá jejich příprava na zápasy – vlastní archivy s ručně psanými poznámkami a litry potu z tisíců hodin práce –, tak Karel s Dominikem to mají o něco snazší. Všechnu tuhle mravenčí práci za ně odvedou kolegové na ostrovech a oni si „jen“ pročtou jejich třicetistránkový report nacpaný daty a
zajímavostmi.

Třeba, že víckrát než Aston Villa vyhrály na Anfieldu jen Manchester United a Chelsea. Nebo že Liverpool se za celou sezonu nepodíval do top čtyřky ligové tabulky, což se stalo naposledy v sezoně, ve které měnil trenéra. Nebo že hráči Liverpoolu spálili nejvíc „vyložených šancí“ z celé Premier League (o Darwinovi ani zmínka). Nebo že Liverpool nasázel z celé Premier League nejvíc gólů ze standardních situací, zatímco Aston Villa je v jejich bránění pátá nejhorší.

Jestli milujete statistiky, tak byste s tímhle dokumentem strávili překrásné odpoledne…

Kromě klubových statistik v něm najdete i medailonek každého hráče na soupisce s dalšími deseti až třiceti zajímavostmi jen o něm. Třeba, že Roberto Firmino se proti Aston Ville ještě nikdy v životě netrefil. Zároveň už v této sezoně nasázel devět gólů, přičemž „deset a víc“ za sezonu nedal už pět let. Ale co do počtu bodů (gól nebo asistence) na devadesát minut je hned za Haalandem a Calumem Wilsonem třetím nejefektivnějším borcem v lize.

Právě Firmina dnes přitom čeká poslední zápas na Anfieldu v životě. Stejně jako Milnera, Chamberlaina a Keitu, takže kluci u obrazovek už mají od Karla Häringa pokyn, aby dávali pozor na případné transparenty, kterými by se s nimi fanoušci na stadionu mohli loučit. Všechny takové záběry musí nahrát a po zápase ukázat divákům.

Režii přenosu samotného utkání mají na starosti v Anglii, ale o tom, co čeští diváci vidí před zápasem, o poločase a po zápase, se rozhoduje jen a jen tady. Operátor EVS Jan Klimeš může během zápasu nahrát jakýkoli záběr a později jej divákům připomenout. Ti teď ale zrovna sledují nejspíš sestřih nejlepších momentů této sezony, nebo možná už to nejzajímavější z předzápasové tiskovky, co před malou chvílí „našel“ a vystříhal Jan Podmol v přenosovém voze před studiem. Na to, že při tom na mobilu sledoval malé pražské derby mezi Spartou a Bohemkou, ještě vybral docela slušně.

Asi moc dobře ví, že zápasům Sparty se vyplatí věnovat pozornost až po devadesáté minutě. Pokud tedy zrovna někdo jako Roman Valeš nepředvede zkrat, který vám ani experti Canalu+ nevysvětlí, a penalta nepřijde o dvacet minut dřív.

Experti každým coulem

Tahle šílenost tady už za chvíli vyvede z koncentrace úplně všechny kromě stoprocentně soustředěného Marka Skáčika. Kdyby tady teď – pět minut před začátkem přenosu – spadla bomba, Márovi by to nejspíš bylo úplně jedno a dál by si jen dokola opakoval úvodní větu, kterou přivítá diváky u televizních obrazovek.

„Třicet,“ ozve se nečekaně z úst jízlivého režiséra Milana Svobody, jako že za třicet vteřin začínáme.

Najednou všichni zvážní, zvukaři se ještě naposledy ujistí, že z žádného mobilu tady nehrozí nebezpečí, a maskérka posledními tahy trochu odbyde Karlův expertní nos.

„Máro, ještě jedna důležitá věc,“ ozve se nečekaně z režie. „Jak můžete prohrát s Kazachstánem, ty vole?“ zarezonuje připomínka včerejšího slovenského fiaska na hokejovém mistrovství světa, ale Mára se jenom usměje a dál hledí přímo do kamery.

„Deset.“

Co se děje ve studiu během fotbalového zápasu nebo jaké postřehy mají experti a moderátoři mimo záběry kamer, zkrátka všechno, co divák nevidí, teď zjistíte v novém čísle časopisu HATTRICK. S koučem pražské Sparty na titulní straně!

Kromě toho tam najdete také ideální jedenáctku uplynulé sezony FORTUNA:LIGY, do které se kromě zástupců pražských „S“ dostali i hráči z Bohemky, brněnské Zbrojovky nebo Slovácka.

Samozřejmostí je tradiční celosezonní vysvědčení všech českých klubů, medailonky třech nejlepších hráčů celého ročníku a spoustu dalšího super čtení!