Blogy,  Ligová procházka Pavla Procházky

Výbuchy Sparty a Slavie šokovaly bookmakery víc než fandy – uspíší odchody Haška do Edenu a Jílka z Letné?

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM. Jarní start ligy patřil Viktorii Plzeň. Jednak jasnou výhrou 3:0 v Opavě snížila své manko na první Slavii na třináct bodů,jednak zvýšila svůj náskok na Sparta na osm bodů. Porážky pražských S (Letenští doma 0:2 s Libercem, Slavia 0:1 na Bohemce) po zimní přípravě překvapily spíš bookmakery než zasvěcené fanoušky. Kurzy na výhru Slovanu či „klokanů“ typu devět či osm ku jedné i po první bezbrankové půli? Jako by experti v sázkovkách zapomněli na průběh zimní přípravy a na přestupový (ne)pohyb a jeli stále v podzimních kolejích.

Víkendové prohry pražských „S“ by ale mohly tento pohyb uspíšit hned po zimní pauze – v některých slávistických kruzích se začalo mluvit o tom, že by do Edenu ještě do konce února mohl dorazit na Letné trucující Martin Hašek. Neděle v Ďoličku potvrdila, že by se takový hráč současné Slavii docela hodil. Domácí porážka Sparty zase vážně kýve pozicí trenéra Václava Jílka. Jak dlouho nad ním ještě bude sportovní ředitel Tomáš Rosický moci držet ochrannou ruku? I když Jílkův nástupce by na druhou stranu mohl vzít Martina Haška juniora na milost. Těžko to ale může být Martin Hašek starší, který nepochybně kroky svého„neposlušného“ syna vede. Nebo snad ano? V českém fotbale je všechno možné.

Jílek před jarem: „Budeme lepší!“ Ale kdy?

Pokud jde o Jílka, ten po výsledkově nevydařené přípravě říkal, že pravda leží na hřišti a v sobotním celostránkovém interview pro Mladou frontu Dnes sliboval v hlavním titulku, že: „Budeme lepší!“

No, nebyli… Sparťanští fandové v sobotu na Letné volali: „Jílek ven! A jeden z nich si to s trenérem šel vyříkat až k lavičce.

„Je to obrovské rozčarování, z naší strany to byl velmi špatný výkon. Málo pohybu, málo šancí, chyběla mi větší agresivita. Hráči musejí jít do utkání s tím, že se budeme rvát. Je to otázky vnitřní motivace a ochoty jít na hranu možností. To jsem tam ale neviděl. Nad sestavou pro příští zápas se musíme zamyslet,“ pravil Václav Jílek vykřičeným hlasem.

Kolikrát se ještě bude Jílek takto zamýšlet? Hlavní otázka zní: Kdo by měl hráče před prvním jarním zápasem motivovat, kdo je má přinutit k větší agresivitě, snaze a bojovnosti? Není to náhodou především úkolem hlavního trenéra? Kdyby to fotbalistům nešlo, ale bojovali na doraz, prosím, ale hlavní kouč si při ligovém startu do jarní sezony stěžuje na nedostatek vnitřní motivace a agresivity… Není to zralé na změnu?

Jo a kdyby střelecky nulová Sparta chtěla hledat góly, tak dva dal Juliš za Olomouc, jeden nádherný Havelka za České Budějovice a jeden zařídil pro Vodháněla v dresu Bohemians houževnatý Pulkrab. Všechno sparťané vyhnaní z Letné na hostování… A všichni na rozdíl od Sparty ve svých nových mužstvech vyhráli.

Při překopávané chyběla Slavii chuť

Podobně jako Václav Jílek si postěžoval po první ligové a zcela zasloužené prohře na Bohemce i trenér Slavie Jindřich Trpišovský (ten přidal ještě suchý terén, který bránil rychlejší hře):Je to i o entuziazmu, o chuti. Bohemians nám dali gól v situaci dva jejich na pět našich hráčů, dotlačili to do brány.“

A proč tedy slávistům ta chuť a entuziasmus chyběly? Ano, jak říkal i jejich bývalý trenér Miroslav Koubek ve studiu O2TV Sport: „Slavia byla v Ďolíčku oslabená na druhou. Kromě Součka, Škody a Hušbauera jí chyběli i Takács, Oscar a po většinu utkání také Stanciu, kteří je měli nahradit.“ Jenže neměli by tudíž jejich náhradníci o své místo v sestavě bojovat s o to větší chutí a entuziasmem?

„Byla to překopávaná zleva doprava, s fotbalem to nemělo nic společného. Bylo to čekání na první gól, který jsme, bohužel, inkasovali my. Věděli jsme, co nás tu čeká, zápas probíhal podle očekávání. Ve chvíli, kdy jsme začali mít hru pod kontrolou a začali být nebezpečnější, tak jsme udělali velkou chybu v rozehrávce,“vysvětloval Trpišovský.

Dodejme, že tu chybu udělal stoper Michal Frydrych, který riskantně přihrával přes celou šestnáctku. Jenže to nebyla náhodná chyba, stejný kiks udělal tentýž hráč koncem listopadu v utkání Ligy mistrů s Interem Milán. To je tak, když jsou nuceni hrát konstruktivně jako Brazilci i fotbalisté, kteří jsou svou herní náturou spíše odkopávači a hlavičkáři.

A další hráči? „Lukáš Provod nahradil Tomáše Součka skvěle, když vezmeme v úvahu, že hrál na tomto místě prvně v životě. Splnil, co jsme chtěli, patřil k lepším hráčům,“ řekl slávistický trenér ohledně nezvyklé sestavy. Budiž, ale superlativy typu „skvělý výkon“ bych po nedělní slávistické produkci na Bohemians šetřil. Skvělý výkon by to byl, kdyby Provod po Součkově vzoru zařídil třeba vyrovnání. Nebo vítězný gól za stavu 0:0.

Mohou slávisté na jaře znervóznět?

„Náskok Slavie před Plzní je stále velký, kdyby se ovšem během jara snižoval, mohli by červenobílí znervóznět a znejistět,“ konstatoval expert O2 TV Sport Miroslav Koubek. To je pravda, ovšem pro Slavii nyní hraje los, protože ji v sobotu v Edenu čeká předposlední Opava. Snazšího soupeře pro restart si přát asi nemůže. 

Ovšem obávám se, zda červenobílí nepropadli až přílišné pýše, že všechno zvládnou. Vezměte si posledních osm měsíců? Odchody Stocha, Zmrhala, Ngadeua, Deliho, Krále, Škody, Hušbauera, Škody, Součka, Van Burena, k tomu dlouhodobé Hovorkovo zranění. To je velká síla. A přesto zůstali výborní fotbalisté jako Baluta (Liberec), Sýkora, Matoušek, Jugas (všichni Jablonec) na hostování, kam navíc odešli ještě Hromada (Liberec) a Zelený (Mladá Boleslav).

Opravdu jsou v Edenu nyní vesměs lepší hráči, než jsou ti „hosté“. Neměl by se kromě útočníka Petara Musy ještě někdo vrátit? Nebo přijít zmiňovaný Martin Hašek?

Když se Beauguel s trenérem domluví

Mediálně velebený nový trenér Viktorie Plzeň Adrian Guľa může být zatím na koni. Mluvil o tom, jak to byl v Opavě těžký zápas. Zas tak těžké mi to nepřišlo, i když Slavia tam třeba na podzim jen remizovala (1:1).

Ovšem téměř první hodina duelu Opava – Plzeň (0:3) připomínala stejné období vršovického derby Bohemians – Slavia (1:0). V první půli měli také více šancí domácí, přičemž Západočeši se do žádné větší příležitosti ani nedostali. Jenže pak stačilo dvakrát během pár minut najít přesně Beauguelovu hlavu a bylo hotovo. V prvním případě nešlo ani o nějakou velkou šanci či vypracovanou akci.

„Jsem připraven nahradit Krmenčíka,“ kasal se před jarním ligovým startem Jean-David Beauguel. Zatím to plní dokonale. Možná stačilo jen najít s novým trenérem společnou řeč. Nebo vůbec nějakou řeč. Jak se potvrdilo i v neděli ve studiu O2 TV Sport, vysoký francouzský útočník umí docela obstojně anglicky. S Pavlem Vrbou jim na podzim komunikace ale moc nešla.

Pokud jde o nové trenéry, start se dokonale povedl i Luboši Kozlovi, jehož Baník Ostrava vyhrál 1:0 na Slovácku, které naopak vede bývalý baníkovec Martin Svědík. A to přesto, že předtím Slovácko doma osmkrát neprohrálo. Do první šestky míří i nováček z Českých Budějovic. Ten už v páteční jarní premiéře díky třem gólům v první půli rozdrtil oslabenou Mladou Boleslav 3:0.

A vzdát to nechce ani Karviná. Opustila předposlední příčku, když doma porazila 2:0 Zlín, který naopak nepříjemně klesá ke dnu.

Proske se vrátil a odnesly to vůči FAČR odbojné Teplice

Stejně jako vůči vedení FAČR odbojné Teplice. Ty doma prohrály s Olomoucí 1:3.

Jenže… Ve 22. minutě rozhodčí Zbyněk Proske za stavu 0:1 nepotrestal faul hostujícího Václava Jemelky na pronikajícího Jakuba Mareše, čímž domácí připravil o penaltu. „Teď jsem si to pouštěl, podle mého názoru jasná penalta. Kdyby tady byl VAR, třeba by to dopadlo jinak,“ konstatoval naštvaně a rezignovaně teplický trenér Stanislav Hejkal.

Tradičně chybující Zbyněk Proske se vrátil do ligy po svém trestu za hrubky v utkání v utkání 18. kola Plzeň-Liberec (4:1). Je opravdu náhoda, že to zase odskákaly Teplice, jejichž šéf Pavel Šedlbauer opakovaně a statečně požaduje změny ve vedení FAČR? Předseda komise rozhodčích Jozef Chovanec sliboval stejně jako trenér Sparty Václav Jílek, že to na jaře bude lepší.

V případě Zbyňka Proskeho to lepší není a asi už ani nebude. A je náhoda, že to zase musely odnést Teplice?

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK