Vladimír Coufal
Hattrick

Vladimír Coufal: Návrat do Česka si určitě nedokážu představit. V návrat do reprezentace věřím


Prokousal se z Ludgeřovic, kde vyrůstal, ze slezského Hlučína, kde začal hrát fotbal, přes Opavu a Slovan Liberec až do Slavie Praha. S ní získal dva mistrovské tituly. V létě 2020 zamířil do anglické Premier League, kde vyslyšel lákání svého bývalého parťáka ze Slavie Tomáše Součka a oblékl dres tradičního klubu – West Ham United. Hraje v nejlepší lize na světě, reprezentuje svoji vlast a věří, že v létě pojede i na EURO do Německa.

Za „normálních“ okolností a za předpokladu plného zdraví by o jeho nominaci zřejmě nebylo pochyb. Jenže…On sám ví, že si na krásné kariéře sám udělal kaňku, když v listopadu 2023, dva dny před posledním a klíčovým duelem kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2024 v Německu, navštívil v Olomouci noční klub Belmondo. Z týmu byl okamžitě společně s dalšími hříšníky Jakubem Brabcem a Janem Kuchtou vyřazen a nejen ve veřejném prostoru se živě diskutovalo, zda má tato trojice být povolána zpět do národního týmu.

Věříte pod novým koučem Ivan Haškem ve svůj návrat do mužstva? A tedy i start na EURO v Německu?

Samozřejmě. Volba hráčů bude na novém trenérovi. Ale jistě, ve svůj návrat věřím. Co říkáte losu české skupiny na EURO 2024? Portugalsko znáte z Ligy národů. Turecko již dvakrát zastavilo český tým v posledním zápase ve skupině mistrovství Evropy… Portugalci jsou pro mě jasným favoritem, nejen skupiny, možná i celého mistrovství Evropy. Turci mají velmi nepříjemný tým. Ale záleží, jaký budou mít den. Když ho mají, tak dokáží hrát s kýmkoliv. Navíc se jim uzdraví Arda Güler z Realu Madrid. No a pokud by postoupilo Řecko z dodatečné baráže, tak věřím, že bych narazil na kamaráda a spoluhráče z West Hamu Konstantinose Mavropanose. Přestože se budeme snažit a popereme se o něj, tak si myslím, že první místo ve skupině je skoro jasné. No a uděláme vše proto, abychom postoupili do play-off, tedy byli nejhůře mezi čtyřmipostupujícími ze třetích míst. Každopádně nechceme skončit už po základní skupině.

Kdo další bude pro vás favoritem šampionátu?

Možná ještě o malinko větší budou Francouzi. Mají skvělou generaci, dali by dohromady čtyři mužstva, která by mohla projít klidně do semifinále. Říká se: Nikdy neodepisujte Němce, protože to bývalo turnajové mužstvo. I když na posledních dvou mistrovstvích světa jim to nevyšlo. I přes špatnou formu a
výsledky v přípravách bych je nepodceňoval, protože budou hrát doma.

Pro mnoho velkých klubů a jejich fanoušky v nejlepších ligách nejsou Evropská a Konferenční liga příliš populární. Ve West Hamu je tomu zřejmě jinak: Semifinále Evropské ligy 2022, vítěz Konferenční ligy 2023. Proč jsou tyto soutěže pro klub tak atraktivní?

Nemyslím, že to jsou podřadné soutěže, ale samozřejmě Liga mistrů to není. Tu lze považovat za „odskočenou“ a z Anglie je velice těžké se do ní dostat. Vždyť tam jdou jenom první čtyři týmy Premier League, případně vítěz Evropské ligy. Z jiného, našeho pohledu, jsou i Evropská a Konferenční liga velmi dobré vzhledem k množství hráčů, který v klubu máme. Díky rotaci kádru dostanou příležitost i ti hráči, kteří nehrají pravidelně v lize, a mohou se ukázat trenérovi. Přiznávám, že Premier League je prostě na ostrovech nebo i na světě víc populárnější než tyto dvě evropské soutěže, ale…

… ale?

My je v klubu bereme velice vážně. Což právě dokazují naše výsledky v nich. A díky tomu, že jsme minulý rok vyhráli Konferenční ligu, tak i tuto sezonu působíme v evropských pohárech. Na ně bychom totiž z Premier League nedosáhli. Pro nás je to skvělé, protože každý chce přece hrát v evropských pohárech. Ať už jde o jakoukoliv soutěž, tak v ní chceme být, jak nejdéle to bude možné. Proto Evropské lize přikládáme takovou vážnost, protože nám může zajistit poháry i pro další sezonu.

Rozuměno tak, že považujete Evropskou ligu za snazší cestu do základní skupiny Ligu mistrů než přes Premier League? Právě proto, že její vítěz postupuje automaticky.

Mám-li být upřímný, tak ano. Vždyť v anglické lize hrajeme 38 zápasů s těmi nejlepšími týmy a skončit mezi prvními čtyřmi není nic jednoduchého. Navíc vposledních dvou ročnících přibyli i další uchazeči o Top 4 jako Aston Villa, Brighton hraje skvělý fotbal, musí se počítat i s Newcastlem. Takže Top Six, jak se říká v Anglii Arsenalu, Chelsea, Liverpoolu, Tottenhamu a obě klubům z Manchesteru (City a United) narůstá a protože z ligy postoupí jen čtyři mužstva, tak se Premier League stala ještě obtížnější. Proto si myslím, že vítězství v Evropské lize je snazší cesta, jak se dostat do Champions League, než skončit v první čtyřce anglické ligy.

Celý obsáhlý rozhovor s hvězdou české reprezentace si přečtete v novém čísle časopisu HATTRICK, které je právě na stáncích.

Dozvíte se třeba:

  • Co zpětně říká na Belmondo
  • Proč musel ve West Hamu zpívat Leoše Mareše
  • Jak vidí české šance na EURO
  • Jak vnímá spolumajitele West Hamu Daniela Křetínského
  • Proč je Premier League nejlepší soutěží světa
  • Co mu vadilo na cizincích ve Slavii
  • V čem je život fotbalisty v Česku lepší než v Anglii
  • Proč si nedokáže představit návrat do Česka
  • Jak vážné byly jeho „námluvy“ s Bayerem Leverkusen