Hattrick

„Vítej doma, Matěji Vydro!“ Příběh navrátilce a světoběžníka čtěte v únorovém HATTRICKU

Po dvanácti letech v zahraničí se Matěj Vydra konečně vrací domů. Třicetiletý český útočník, jenž se v Anglii stal nejlepším hráčem i střelcem druhé nejvyšší soutěže či FA Cupu v zimě posílil mistrovskou Plzeň a vyhlíží návrat na hřiště, kde nestál dlouhých devět měsíců. Čím vším si „venku“ prošel a co se v něm aktuálně odehrává?

Zažil možná nejhorší rok v životě, ale už je doma, má smlouvu a den, kdy po dlouhé době zase vyběhne na hřiště už se snad blíží. V roce 2022 trápily rodáka z Chotěboře velké zdravotní problémy. V lednu podstoupil operaci tříselné kýly, v březnu si poranil loket a na konci dubna si zase přetrhl křížový vaz v koleni.

„Věřil jsem, že to bude v pohodě, protože koleno nijak zvlášť nebolelo ani nenateklo… Když mi pak doktor řekl, že musím na operaci, rozbrečel jsem se,“ vzpomíná Vydra na nešťastný závěr minulé sezony, kdy sledoval sestup svého týmu z Premier League jen jako divák. Hodně smutný divák.

Ještě v květnu mu „křížák“ odoperoval Andy Williams, stejný chirurg, který v minulosti dával dohromady kolena Virgila van Dijka, Johna Terryho nebo Thea Walcotta. A od té doby si Vydra nezahrál. Dlouhých devět měsíců…

Za celý loňský rok tak v Anglii zvládl jen 304 minut s bilancí jedné branky, dvou asistencí a jedné žluté karty. V létě mu navíc v Burnley skončila smlouva a podmínky pro její prodloužení prý prostě „nemohl přijmout“, takže se dával dohromady v Česku – v pražských Holešovicích na hřišti třetiligového Loko Vltavín, sám a jako volný hráč bez jakéhokoli příslibu angažmá.

Udržet českého útočníka nebylo pro Burnley prioritou hned z několika důvodů. Upřímně, co s hráčem, kterého následující půlrok nebudete moci využít? Zvlášť když už oslavil třicáté narozeniny, gól dává v průměru jednou za osm zápasů a vám se kvůli sestupu do druhé ligy výrazně zcvrkl rozpočet? Asi nic moc.

I sám Vydra už se ale prý těšil na konec smlouvy, protože v Burnley absolutně necítil důvěru kouče Dycheho. „Hrál jsem jenom, když nikdo jiný nemohl. Museli jsme mít dva zraněné útočníky, abych dostal šanci. Bylo to tak frustrující,“ vyprávěl o Vánocích v rozhovoru pro web The Athletic.

UŽ NIKDY NEBUDU NIC PLÁNOVAT!

V polovině dubna ale Dyche dostal padáka a Vydrovi blýskla naděje na lepší časy. „Bez urážky, ale jeho vyhazov měl skvělé načasování. V závěru sezony, když už šlo o všechno, jsem mohl dostat víc minut a ukázat svoje kvality… Třeba bych se zalíbil novému trenérovi a třeba bychom se i udrželi v Premier League, všechno mohlo být jinak. Pak bych měl třeba i silnější pozici při vyjednávání o nové smlouvě a rozhlédnout se, co se mi nabízí jinde. Všechno bylo naplánované. Ale pak přišlo zranění a bylo po všem. Rozhodl jsem se, že už nikdy nebudu nic plánovat,“ říká Vydra zdrceně.

V srpnu pak na lavičku Burnley usedl Vincent Kompany, ještě poměrně nedávno stoper Manchesteru City nebo belgické reprezentace, a na personálním oddělení se začaly dít věci. Odešlo třináct hráčů a přišlo šestnáct nových. Finální rozhodnutí měl sdělit i Vydra, jenž už byl prý „stoprocentně rozhodnutý odejít“, ale po rozhovoru s Kompanym prý jeho rozhodnost klesla na padesát procent. 

Co se stalo pak? A jak se rodil jeho přestup do Plzně? Celý příběh Matěje Vydry najdete v novém únorovém čísle časopisu HATTRICK, které je právě teď na stáncích. 

Přečtete si v něm třeba exkluzivní rozhovory s Pavlem Vrbou a zpravodajem ČT Janem Šmídem nebo příběh Alexise MacAllistera, prvního hráče Brightonu, který se stal mistrem světa!

A najdete v něm také kompletní profily, soupisky a plakáty všech týmu FORTUNA:LIGY.