Ligová procházka Pavla Procházky

Veselý se mýlí: Derby nenatahoval Klíma,  ale Berbrův tanečník Berka. Slavia si ho neodložila, i když mohla  

Tradice. I po 14. ligovém kole se řeší výkony rozhodčích, tentokrát při vršovickém derby Bohemians-Slavia (1:4). A také to, zda se mělo odkládat nedělní večerní utkání Sparta-Slovácko kvůli skutečnosti, že se uherskohradišťský duel EKL s 1. FC Kolín nad Rýnem kvůli čtvrteční husté večerní mlze odehrál až v pátek po poledni. Mimochodem kolínský bundesligový celek, přestože musel cestovat do Německa, svůj nedělní večerní zápas s Hoffenheimem (1:1) absolvoval podle plánu. Málo se ale ví, že si derby v Ďolíčku mohla podle řádů LFA po čtvrtečním večerním střetnutí EKL v kosovské Prištině odložit i pražská Slavia. Ovšem nevyužila toho.

Zato trenér Bohemians Jaroslav Veselý využil toho, že se místopředsedovi LFA a majiteli Viktorie Plzeň Adolfu Šádkovi na posledním jednání Ligového výboru LFA zatím nepodařilo prosadit, aby se nikdo ze zainteresovaných nemohl 48 hodin po utkání vyjadřovat k výkonu rozhodčích.  

Když se hlavní sudí nenechá přičinlivým VARem ovlivnit

Což je dobře. Ovšem kouč „Klokanů“ se spletl. Zápas se Slavií za stavu 1:1 neprodlužoval kvůli nejasným (ne)penaltovým situacím Hromada vs. Prekop před bránou hostí, resp. Křapka (plus Krch) vs. Jurečka před svatyní domácích hlavní rozhodčí Tomáš Klíma, ale VAR a věrný účastník Berbrových plzeňských plesů Ondřej Berka. Ten totiž viděl obě situace opačně než Klíma, tedy pokutový kop pro Bohemians a žádná penalta pro Slavii. 

„Neřekl jsem Klímovi jediné sprosté slovo, řekl jsem mu, že znehodnotil zápas a že protahováním VAR utkání ztratilo tempo a že do toho úplně zbytečně vstupoval. Kdyby to nechal být, bylo to 1:1, bylo to otevřené a mohlo se rozhodnout na hřišti. Slavia by nás porazila stejně,“ vysvětloval po utkání trenér trenér Bohemians Jaroslav Veselý, který za své protesty při odchodu na přestávku dostal od Klímy žlutou kartu. 

Myslím, že do toho necitlivě vstoupil VAR. Celkově metodice VAR nerozumím, určitě mi to zase na komisi všichni vysvětlí. Šestadvacet minut mělo to utkání skvělé tempo nahoru, dolů a pak se tady pět nebo šest minut dohaduje a ve finále stojíme jen čtyři minuty,“ dodal pak Veselý, který tím ale v podstatě popřel svůj první výrok.

Nebyl to totiž Klíma, který zápas brzdil, byl to Berka, který ho opakovaně honil k videu a tvrdil hlavnímu sudímu, že vážně pochybil a že by měl své původní verdikty změnit ve prospěch domácích. Ten si však, proti místním zvyklostem, stál v obou případech na svém.  A Veselý z toho vyšel poněkud pomateně. Navíc není pravda, že kdyby to Klíma nechal být, bylo by to 1:1. Naopak, bylo by to 1:2. Podle VARu to mohlo být naopak 2:1.  

„Obecně mi vadí způsob, jakým to tady probíhá. V zahraničí se volá jen na zjevné pochybení, na jasné situace. Tady je skvěle rozehraný zápas a pokaždé se pět minut nehraje a to po situacích, které pole mého názoru prostě nejsou zjevné,“ prohlásil, jak píšeme i na jiném místě na efotbalu,  trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Hlavním viníkem jsou pravidla a jejich výklady

Pokud jde o názor autora tohoto komentáře, ten takové penalty nemá rád a nepískal by v neděli nejspíš ani jednu. Systém VAR za to vůbec nemůže, mohou za to lidé, kteří ho neumějí – nebo v některých případech ani nechtějí umět –  správně používat. A také nedokonalá „gumová“ fotbalová pravidla a jejich stále košatější a nesrozumitelnější výklady. Ve všech ostatních kolektivních sportech se penalta píská jen za jasné zmaření šance na gól (koš). 

I tak mě poněkud překvapilo, že expert O2 TV Sport Jakub Podaný, který shodou okolností ještě přede dvěma lety hrál za Bohemians,  ve studiu tvrdil, že zatímco zákrok na slávistu Jurečku by jako penaltový neviděl, tak slovenský souboj, spíše vzájemné zaklesnutí, Hromada vs. Prekop ano.  Tak to nevím, spíš bych čekal opačný názor než měl Berbrův oblíbenec od VARu.

Bohemians tak ani v neděli odpoledne neprolomili domácí neúspěšnou sérii a na  výhru ve svém „Ďolíčku“ na podzim stále čekají. I když nutno podotknout, že to na  1:4 rozhodně nevypadalo, zvlášť pak na začátku obou poločasů.

Slavia se po krizi zvedla a ve třech derby dosáhla skóre 12:1

Slavia? Po prohře 0:2 v Kluži, kterou neúspěšná série a herní i výsledková krize červenobílých vyvrcholila, by asi ani největší optimista v Edenu nevěřil, že bude následovat výhra v deseti lidech (2:1) nad Mladou Boleslaví, 4:0 ve 3. kole MOL Cupu na Dukle, 4:0 v derby nad Spartou, 1:0 nad Ballkani na horké kosovské půdě v Prištině a 4:1 na hřišti Bohemians, kde to Trpišovský a spol. zrovna nemilují.  Během pouhých dvanácti dnů od 19. do 30. října 2022 tak slávisté v Praze porazili všechny své tři městské rivaly (z toho dvakrát venku) se kóre 12:1. 

V celkovém hodnocení v EKL, kde jsou kvůli svým předchozím bodovým výpadkům závislí na Kluži, resp. Ballkani, ani ve Fortuna: lize, si však vzhledem k výsledkům svých konkurentů zatím ani výše zmíněnou vítěznou sérii příliš nepomohli. 

Evropská a česká tvář mistra

I proto, že Bílkova Viktoria Plzeň (se svým čtyřbodovým, resp. možným sedmibodovým náskokem v čele ligy) nadále drží pozici dvou tváří Dr. Jekylla a Mr. Hydea. Tedy tu neškodnou, evropskou a tu předvědčivou, českou. Zlín v sobotu večer doma Západočechům bez většího odporu podlehl jasně 0:3. 

To jen nahrává názorům, že by kvalitě nejvyšší české soutěže pomohlo zúžení počtu ligových klubů na dvanáct s rozdělením soutěže po odehrání základní části na dvě poloviny. 

Stejně jako Bayernu nic nedávají zápasy LM s Plzní, tak Viktorií nijak nepřispívají duely F:L jako byl ten ve Zlíně. Jenže kapři v LFA si sami rybník nevypustí, tak je o tom asi zbytečné dále diskutovat. 

Když „bafuňáři“ místo přípravy na derby letí na výlet do Milána

Jelikož byl zápas Sparta-Slovácko už ve čtvrtek večer ihned odložen (na středu 9. listopadu jako srpnový duel Plzeň-Brno), mohl Hradec Králové, kdyby v sobotu doma, tedy v Mladé Boleslavi, ve východočeském derby bodoval s posledními  Pardubicemi, vyskočit až na třetí místo v tabulce.  Jenže s nimi senzačně prohrál 1:3. Možná kdyby se vrcholní hradečtí funkcionáři v týdnu místo výletu za Ligou mistrů do Milána s „Chřestýšem“ a spol. věnovali klubové přípravě na prestižní duel, dopadlo by to pro „Mechováky“ v duelu s „Perníkáři“ lépe.  

O tom, jestli se měl duel Sparta-Slovácko odkládat, když Köln navzdory cestování do Německa proti Hoffenheimu v bundeslize v neděli večer nastoupil, hovořil v pořadu Dohráno i expert ČT Sport Luděk Zelenka. „V Česku nemají ligové kluby tak široké hráčské kádry jako v bundeslize a navíc jsou tu pohároví účastníci více chráněni,“ vysvětloval Zelenka.  

Využívání norem LFA by mohlo ohrozit dohrání ligy

Možná jsou ale ti čeští pohároví účastníci chráněni až příliš. Už v srpnu si, jak známo, odložila svůj ligový duel se Zbrojovkou Brno  mistrovská Viktoria Plzeň. Doba mezi koncem jejího středečního pohárového utkání v Baku a začátkem sobotního ligového zápasu v Plzni by totiž byla kratší než 72 hodin, což by odporovalo normám LFA.

Takže Slavia si podle tohoto vzorce mohla nedělní střetnutí na hřišti Bohemians, které se hrálo v „zimním“ čase už od 15 hodin, rovněž odložit. Čtvrteční zápas v Prištině končil hodinu před půlnocí. A i když jsme kvůli změně času ze soboty na neděli spali o hodinu víc, stále to dělá místo požadovaných 72 hodin jen 65 hodin, tedy o sedm hodin méně. 

„Jenže my to odkládat nechtěli, udělali jsme to loni kvůli kvalifikaci Ligy mistrů v případě utkání s Olomoucí a spíš nám to uškodilo, ztrácí se tím zápasový rytmus,“ komentoval tuto možnost slávistický předseda Jaroslav Tvrdík.

Dodejme, že variantu s možným odložením nedělních ligových duelů v případě předchozích čtvrtečních večerních zápasů evropských pohárů měly Slavia i Slovácko na podzim k dispozici vícekrát. A kdyby toho využily, měla by LFA velké potíže vůbec s dohráním své soutěže. 

I na to by se mohlo příště při „výrobě“ příslušných norem myslet. Jako by nestačilo, jaký „maglajz“ by nastal, kdyby se do sestupů, postupů a baráže na jaře příštího roku najednou dostalo ligové áčko i béčko z jednoho klubu.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK