Antonín Barák
Hattrick

VELKÝ ROZHOVOR S ANTONÍNEM BARÁKEM: Mám(e) hlad po úspěchu

Po roce se ofenzivní záložník italského klubu AC Fiorentina Antonín Barák vrátil do reprezentace. Kromě nového realizačního týmu kolem Ivana Haška v něm našel také mladší spoluhráče. „Těší mě, že jsem přijel do týmu, který má hlad po úspěchu,“ pravil po svém 39. utkání za národní tým.

Hlad do úspěchu máme i ve svém italskému působišti. Stále mu leží v hlavě loňské prohrané finále Konferenční ligy s anglickým West Hamem United na stadionu Slavie Praha, s níž získal svůj jediný titul – mistra české ligy z roku 2017. Pak odešel do Itálie, kde prošel čtyřmi kluby a kde dokončuje sedmou sezonu. Na další dvě má ještě smlouvu. Ale už v posledním lednovém přestupním termínu byl blízko změny. Kromě italského mistra z Neapole se o něj zajímal také tým z anglické Premier League. A nejen o tom mluví Antonín Barák v exkluzivním rozhovoru pro magazín Hattrick.

V jakém rozpoložení jste našel českou fotbalovou reprezentaci po roce od vašeho posledního působení v ní?

Našel jsem po hodně stránkách jiné mužstvo. K tomu také nový realizační tým, do toho několik mladých kluků, kteří si odbyli svoje reprezentační premiéry. Ale celkově jsem přijel do týmu, který má hlad po úspěchu a to mi udělalo velikou radost.

Souhlasíte, že i přes dvě vítězství 2:1 v přípravných zápasech v Norsku a s Arménií, nebyl výkon na špičkové úrovni? V čem vázla souhra?

Nejdůležitější nakonec jsou výsledky. Na druhou stranu chyby a mezery tam vždy nějaké budou a ani tentokrát jsme se toho nevyvarovali. Pro nás je to jen další motivace do další práce a věřím, že se budeme zlepšovat a že celkový týmový výkon půjde nahoru.

Dá se vyladit při závěrečném soustředění v Rakousku a v posledních dvou duelech před mistrovství Evropy?

Doufám v to. Určitě to bude cílem, aby tým byl co nejlépe připravený na start
turnaje proti Portugalsku.

Co tedy říkáte losu základní skupiny mistrovství Evropy v Německu? Portugalsko znáte z Ligy národů. Turecko již dvakrát zastavilo český tým v posledním zápase ve skupině ME. A překvapil vás postup Gruzie přes Řecko?

Na EURO jsou všechny skupiny vyrovnané. Slabého soupeře už nepotkáte a proto to bude tak zajímavé. Moc se na turnaj těším a jsem zvědavý, jak obstojíme. Portugalsko je favoritem naší skupiny, Turecko bude mít v Německu obrovskou podporu fanoušků a má velmi zajímavý kádr. A Gruzie bude určitě také velice nepříjemným soupeřem. Přiznám, že její postup přes Řecko mě trochu překvapil, protože před začátkem této části kvalifikace jsem tipoval Řecko.

Kdo pro vás bude favoritem tohoto šampionátu?

To skutečně nedokážu říct. Jsem na tom totiž tak, že když něco tipuji, tak to nikdy nevyjde. Ale samozřejmě vidím, že na turnaji bude několik hodně silných mužstev, která ho mohou vyhrát.

Jak vás „pobavil“ los čtvrtfinále Konferenční ligy, který svedl Fiorentinu proti Viktorii Plzeň? Jde o nejschůdnějšího soupeře? A musel jste o Viktorii předávat nějaké poznatky trenérům?

S losem jsem spokojený já i Fiorentina. Ale samozřejmě si uvědomujeme, že to bude těžký dvojzápas a Viktorka nám situaci určitě nijak neulehčí. Na druhou stranu věřím v postup a moc se na setkání s českým klubem těším. O Viktorii jsme se už s realizačním týmem bavili a ptali se mě na základní principy v její hře. Ale jelikož nás nyní čeká hodně zápasů, tak Viktorii budeme řešit nejspíš vždy až dva či tři dny před vzájemnými duely. Teď se soustředíme na soupeře co nás čeká teď o víkendu.

Jak jste přijal oznámení trenéra Šilhavého, že končí u národního mužstva? Dá se říct, že se vám ulevilo?

Ne, to určitě ne a takovým způsobem jsem ani nepřemýšlel. Velice mě to překvapilo, protože jsem nečekal, že to udělá hned po vítězném zápase a po postupu na mistrovství Evropy v přímém televizním přenosu. Když jsem si však později vybavil, co se tehdy stalo během toho srazu (návštěva tří hráčů v nočním podniku Belmondo – pozn.), tak už to tak překvapivé nebylo. Vůbec jsem v tu dobu neřešil, jestli mi to může pomoci k návratu do reprezentace. Nechtěl jsem to hodnotit, protože jsem nic z toho nemohl ovlivnit. Jediné co mohu, jsou mé výkony, abych byl prospěšný na hřišti.

Ač jste to nemohl ovlivnit, s jakým „napětím“ jste sledoval výběr nového reprezentačního kouče?

Zpovzdálí a v klidu, především z médií, přestože se mnou dost lidí komunikovalo. Samozřejmě mě zajímalo jako každého českého fanouška, kdo tím trenérem nakonec bude. Ano, byl jsem napnutý z toho, kdy převezme nejprestižnější roli v českém sportu.

Měl jste sám nějakého favorita? Nebo jste se naopak u někoho obával, že by dveře mohly zůstat zavřené?

Vůbec. Snažil jsem se toho vyvarovat, abych si nevytvořil nějaký obrázek. Nikdy bych si netroufl říct, jestli by si to zasloužil víc ten, nebo někdo jiný. Prostě jsem jen čekal na jméno. A jakýkoliv trenér dostane podporu jako hráče, tak i jako fanouška českého fotbalu, protože si přeji, aby co nejvíce rostl, získával co největší kredit a blížil se cílům – úspěch na Euro 2024 v Německu, prezentovat se atraktivním fotbalem a kvalifikovat se na mistrovství světa 2026.

Trenérem se stal Ivan Hašek. Setkali jste před jeho první nominací na březnové duely v Norsku a s Arménií? Byl za vámi v Itálii?

Chtěl za mnou přijet krátce po nástupu do funkce již v lednu, ale prosil jsem ho, aby ještě vyčkal, protože jsem v přestupním termínu řešil svou budoucnost během intenzivních jednání o možném transferu. Proto jsem nechtěl, abychom něco naplánovali a já už byl někde jinde. Až když však Fiorentina zamítla všechny možnosti a věděl, že zůstávám, tak by to dávalo smysl. Ale shodou okolností jsem letěl na začátku února na pár dnů do Česka, což se trenér Hašek dověděl, tak mi hned telefonoval a další den jsme se setkali u něj v kanceláři i s asistentem Jaroslavem Köstlem a Erichem Brabcem. A bylo to pro mě velice příjemné povídání. Měl jsem z toho dobrý pocit, vyzařovala z nich obrovská energie, jakou mají chuť a jaké vize chtějí do českého fotbalu přinést.

Takže jste získal naději, že…?

… se mnou počítají. Jinak by mě asi nezvali. (smích) Mluvili jsme o tom, jak chtějí tým postavit, jakou roli bych v něm mohl hrát. Pro mě z toho vzešlo to zásadní, že musím být prospěšný klubu, dál se zlepšovat a …

Dostal jste podmínku, že musíte ve Fiorentině do startu mistrovství Evropy v Německu pravidelněji a více hrát?

To ne, ale pro každého hráče je důležité, aby měl co největší herní vytížení. I trenér a realizační tým však ví, že to není tak jednoduché. Navíc ve větších klubech v Evropě, je konkurence obrovská a nikdo nemá garantovaný čas na hřišti. Takže se člověk musí každý den prát, ale i to je super, protože i tréninky mě velmi posouvají a udržují ve skvělé herní kondici. Vidím to sám na sobě, že když nastoupím za Fiorentinu, tak na sobě necítím, že bych měl zápasové manko, protože jsem skvěle připravený po fyzické i mentální stránce. Ale samozřejmě je nejdůležitější mít rozehrané hráče. Pokud se nezraním, tak věřím tomu, že to vytížení budu mít velké, protože kromě Italského poháru máme i Konferenční ligu, v níž chceme dojít co nejdále.

Celý rozhovor si přečtete v novém čísle časopisu HATTRICK, které je právě na stáncích!

Dočtete se mimo jiné:
Proč mu v létě nevyšel přestup do Neapole?
Jak se srovnal s tím, že musel zůstat
Jakou nabídku dostal ze Saúdské Arábie?