Blogy,  Hattrick,  Ligová procházka Pavla Procházky

„Vaše bída, naše radost!“ smějí se před derby Slavia-Sparta konkurenti pražským „S“. Pyšná hra slávistů s ohněm

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍ. Stačila tři kola a z šestnáctibodového náskoku Slavie před druhou Plzní je už jen deset bodů. Přitom to papírově před 23. ligovým kolem vypadalo spíše obráceně. Jenže Viktoria dokázala, byť s trochou štěstí, přivézt tři body i z Jablonce (2:1), zatímco slávisté podruhé na jaře prohráli, když dostali dva góly na Slovácku (0:2), které v roce 2020 do té doby nedálo ani branku. A Sparta? Ta na Letné neporazila ani velmi průměrný Zlín (2:2), když se ještě v první půli za stavu 0:0 nechal vyloučit chybující přeškolený stoper Mandjeck. Takže sparťané už zaslouženě vypadli z elitní šestky hrající o titul.

„Vaše bída, naše radost!“ posmívají se často a rádi příznivci pražských „S“ druhému táboru zrovna podle toho, jak to (ne)jde jejich rivalům. Jenže teď, před nedělním derby v Edenu (17.00, O2 TV Sport), se takhle mohou smát sparťanům i slávistů jejich mimopražští rivalové. Především letos suverénní Guľovi Plzeňané.

„Za tři jarní kola jsme ztratili stejně bodů jako za dvacet podzimních, a to jsme měli Bohemku, Opavu a Slovácko. Náskok je pořád velký, ale už by to chtělo fakt zabrat!“ připomněl na slávistickém fanouškovském webu slavistickenoviny.cz jeden z příznivců červenobílých.

Kúdela: „Musíme si sednou na zadek!“

„Musíme si sednout na zadek a věci si možná trochu důrazněji vyříkat. Kluci si musejí uvědomit, o co tu vůbec jde, kde hrají a za koho hrají. A nejde přitom jen o hráče, kteří dorazili do Slavie v zimní pauze,“ pravil po prohře na Slovácku náhradní kapitán Slavie Ondřej Kúdela (současný kapitán Bořil, stejně jako Ševčík, byl nemocen).

„Prohry ke sportu patří. Ovšem jde o způsob, jímž porážku utrpíte. Na Slovácku jsme nebyli dostatečně důrazní v pokutovém území. Šance jsme si přitom vytvořili. Jenže jsme do nich nešli s dostatečným důrazem. Z naší strany chyběl v utkání absolutně důraz.Na hřišti jsme měli dostatek zkušených kluků, abychom si řekli, jak chceme hrát,“ dodal v březnu třiatřicetiletý Kúdela.

„Pořád máme k dobru deset bodů, což je dostatečný odstup. Dostali jsme druhé varovaní a už by to mělo stačit. Alespoň podle mého soudu. Musíme zkrátka změnit přístup a v nedělním derby výkon ze Slovácka odčinit,“ říká odhodlaně Ondřej Kúdela.

Jarní letargie, nebo o dost slabší Slavia?

„Slavia by do derby měla zprovoznit Takácse, probudit se z jarní letargie a najit odpověď na otázku, co teď chce vlastně hrát,“ napsal na Facebook šéfkomentátor serveru Seznam Zprávy Luděk Mádl.

Nejen Mádlovi se současná slávistická nakopávaná „směr Škoda“, který už je ovšem v Turecku, dvakrát nelíbí. 

Pokusil jsem se na Facebooku nastolit otázku, zda jde „jen“ o jarní letargii, nebo o logický pokles výkonnosti týmu, který postupně opustili hráči jako Deli, Ngadeu, Zmrhal, Stoch, Král, Baluta, Škoda, Hušbauer, Van Buren, Hromada, Zelený a hlavně Souček. Nezkušení mladíci, jako Zima, Hellebrand či Tijani to těžko mohou vytrhnout.

Není současná Slavia jen lehce nadprůměrný český ligový tým s jemně nadprůměrnými, ještě na podzim nadstandardně natrénovanými, hráči?

A neudělal realizační tým ve své pýše typu „dokážeme to s jakýmkoli hráči“ chybu, když pustil (či nechal) na hostování pět až šest lepších hráčů, než jsou ti současní v týmu? Mám znovu na myslí Sýkoru, Matouška, Jugase, Balutu, Hromadu a v podstatě i Zeleného, který sice ve slávistickém dresu střídal lepší chvilky se slabšími, ale zazářil třeba v Lize mistrů v Miláně s Interem.

Přede dvěma lety na jaře 2018 po svém příchodu do Edenu také Jindřich Trpišovský experimentoval, vyřadil ze sestavy Deliho, Stocha, posadil Ngadeua na tribunu. Po nečekaných bodových ztrátách a špatných výkonech i s podprůměrnými celky je však zase rychle vrátil do základní sestavy a Slavii se pod jeho vedením začalo postupně dařit. Jenže tikvalitní hráči dnes nesedí na lavičce či na tribuně jako na jaře 2018, ale působí na hostování, odkud je již stáhnout v této sezoně nelze. Slávisté to tedy musejí zvládnout s tím, co nyní v Edenu mají.

Před startem jara jsem tu napsal, že by Slavia se svým šestnáctibodovým náskokem ligu vyhrála i s kádrem Bohemians. Problém je v tom, že ten kádr Bohemky Slavii na jaře zaslouženě porazil 1:0. Se setupem ohroženou Karvinou (0:0) se to už ale „klokanům“ včera v Ďolíčku nepovedlo…

Hlas slávistických fandů: „Je to bída, sláva podzimu!“

Není divu, že tak na webu slavistickenoviny.cz přibývají kritické názory. Jako třeba:

Tak já nevím, jestli nám ta luxusní soustředění za desítky milionů nedělají spíš medvědí službu, protože zatím opravdu stačí jen lehce nedokonalý trávník a rázem si nedáme přesnou nahrávku, nezpracujeme nic, prostě nic.“

  • „Hušbauerův odchod byla totální pitomost. Jak to teď může v záloze vypadat, když tam hraje Zima, co odehrál tři ligové zápasy, a Oscar, co hraje první zápas za Slavii? V obraně pak Tijany, co hraje druhý zápas a nebyl vůbec v přípravě. V útoku Musa, co tu taky nic neodehrál. A Provod za Slavii také odehrál jen pár utkání. S titulem to ještě bude legrace.“
  • „S takovým výkonem se budeme o titul třást a o LM si můžeme nechat zdát.  Chápu, že je potřeba proměnit kádr, ale vždy jsem si myslel, že hráči, co jdou na plac, vědí, co hrát. Zima byl zmatený jako včela v tunelu a Provoda postihla v neděli nějaká osobní krize. Tecl stoprocentně gól nedá a Júsuf je tam akorát na kopání balonu do autu. Tijany solidní výkon, Nico Stanciu se snaží, ale nemá si to s kým dát. Je to bídné. sláva podzimu.“
  • „Trpišovský by měl přestat napodobovat toho Němce z Liverpoolu a sletět z hrušky na zem. Hráči jsou velmi špatně připraveni, nemají ani špetku fotbalovosti. Doma to ještě nějak urveme, ale venku se to jasně projevuje. Běhají tam jak slepí, a to jde za realizačním týmem. Ono pouštět držáky, jako byli Škoda a Pepek Hušbauer, také nebylo moc chytré. Makat, pánové, ale všichni, jinak na tu druhou hvězdu můžeme zapomenout.“
  • „Jak by si asi vedla jedenáctka vyštvanců? Vantruba – Jugas, Deli, Ngadeu, Flo – Stoch, Hušbauer, Baluța, Sýkora – Škoda, Matoušek?“

Samozřejmě, úspěch v derby může pokleslou náladu okamžitě změnit v euforii, což platí o obou táborech. Ovšem také to může být hodně klamavé. Protože Sparta a Slavia patří v lize na jaře zatím k nejhorším celkům. Dohromady udělaly jen čtyři bodíky z osmnácti možných (Slavia tři, Sparta jeden jediný). A daly dohromady pouhopouhé čtyři góly (každý tým po dvou), a to jen v jednom ze svých tří zápasů, jinak byly impotentní.

Pro Spartu je asi nyní důležitější pohár s Baníkem než derby?

Rozebírat příčiny neúspěchu Sparty? To je pořád dokola. Třeba zase zklamali stopeři, je jedno, jestli mluvíme o Lischkovi nebo nyní o Mandjeckovi či Štetinovi. 

Problém v týmu je ale hlubší, byť zkušený rutinér Václav Kotal dělá, co může. Chce to asi dle možností nejlíp dohrát jaro a začít budovat úplně jiný kádr. Třeba založený na kvalitních sparťanských mladících typu Hložka, Karabce a dalších.

Nejspíš je pro Spartu za dané situace než nedělní ligové derby na Slavii důležitější už středeční pohárové čtvrtfinále s Baníkem Ostrava na Letné (18.00, ČT Sport). Z MOL Cupu se vede kratší a snazší cesta do Evropy než z ligy. Jenže v cestě stojí Letenským ambiciózní tým nového trenéra Luboše Kozla, který v pátek dokázal dobýt i dosud skvělé České Budějovice (2:0).

Zaznamená Sparta na jaře konečně úspěch, nebo před derby upadne do ještě větší deprese?

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK