Ligová procházka Pavla Procházky

Uchlácholí podplukovník Tvrdík plukovníka Prymulu? V červnu si to ministr zdravotnictví na Slavii pochvaloval

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM. Více než uplynulé čtvrté ligové kolo, v němž všichni favorité vyhráli (Sparta nad Zlínem 3:1, Slavia nad Teplicemi 5:1 a Plzeň na Bohemce 4:1), byť Letenští s velkou pomoci VAR a štěstí, se i ve fotbale probírá hlavně vzrůstající nákaza covidem-19 v Česku. Kvůli řadě případů ve středočeském týmu bylo odloženo první ligové utkání nové sezony Slovácko-Příbram. Hrozí, že koronavirus zase může vyhnat z hledišť diváky, zvlášť když se novým ministrem zdravotnictví stal rázný plukovník Roman Prymula.

Snad se ale přece jen fotbalu podaří něco přijatelného vyjednat a udržet si to. Třeba i vzhledem k tomu, že slávistický boss a exministr obrany Jaroslav Tvrdík je rovněž bývalým vojákem z povolání, který to už v roce 2000 dotáhl na hodnost podplukovníka.  S Prymulou jsou navíc oba dva přáteli prezidenta Miloše Zemana.

Jednou z diskutovaných variant v době tvorby těchto řádků bylo, že návštěvy na fotbale budou plošně omezeny na 3000 osob přítomných na utkání.

Kluby přestaly prodávat lístky

A to přesto, že podle prvního sdělení nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly se hovořilo o možnosti účasti 100 osob na venkovní akci a 50 procent ve vnitřním prostředí. Počítalo se však s určitými výjimkami. Některé ligové kluby hned zareagovaly. Teplice zastavily prodej vstupenek na sobotní utkání s Baníkem. „V tuto chvíli jsme pozastavili předprodej vstupenek na sobotní utkání s Baníkem Ostrava a čekáme na omezení, která plánuje vydat Ministerstvo zdravotnictví směrem k hromadným akcím. Poté budeme dále informovat o tom, která z omezení se týkají fotbalových zápasů,“ uvedl na Twitteru tiskový mluvčí klubu Martin Kovařík.

 „Slavia čeká s výdejem vstupenek na Slovácko na upřesnění pravidel pro pořádaní hromadných akcí. Ten začne, jakmile budou známy podmínky pro pořádaní sobotního utkání. Děkujeme za pochopení!“ napsal klub v prohlášení na Twitteru.

O možném rušení hromadných akcích začali už koncem minulého týdne hlasitě mluvit také bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i ministr vnitra a staronový šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, který se před minulými volbami na fotbalové lize nechával fotografovat v dresu své „rodné“ Mladé Boleslavi…

V Německu už diváky zvou do hledišť  

„Je na místě uvažovat o omezení hromadných akcí, kde dochází ke konzumaci nejen alkoholu. A diskutována budou i sportovní utkání. Je řada zemí, kde se prostě hraje bez diváků. A to i u velkých pohárových soutěží v Evropě,“ prohlásil Roman Prymula, údajně v poslanecké sněmovně přezdívaný po chilském diktátorovi „Plukovník Pinochet“, ještě před svým jmenováním v neděli pro TV Prima.

No, zdá se, že naši politici jsou i ve fotbale stejně jako v šířící se epidemii o krok pozadu. Právě čtvrteční Superpohár v Budapešti, v němž se střetne vítěz Ligy mistrů Bayern Mnichov s vítězem Evropské ligy FC Sevilla, se měl stát symbolem návratu diváků do hledišť. A právě v tolik chváleném Německu už na většinu stadionů fanoušci chodí. V Itálii, Británii či Španělsku se na to rovněž chystali, byť úporná pandemie jejich původní plány zatím odložila.

Prymula sledoval oslavy titulu

Vzpomínám si, jak Roman Prymula v červnu kritizoval tehdejšího „hlavního hygienika“ Rastislava Maďara, že až příliš rozvolňuje a povoluje ve fotbale až příliš velké návštěvy.

Den po tomto kritickém rozhovoru (ve středu 24. června) byl ovšem Prymula viděn na klíčovém, hojně navštíveném, utkání o titul mistra ligy Slavia – Plzeň (1:0).

Fotbal to má docela dobře zorganizováno,“ pochvaloval si po zápase, po němž se červenobílí stali podvacáté mistry, dnešní nový ministr zdravotnictví.  „Jen ty děkovačky s diváky po utkání byly za rámec,“ prohlásil Prymula koncem června.

Šéf LFA Svoboda: „Některé věci nechápu“

Ligová fotbalová asociace už v neděli večer rychle na projevy politiků reagovala prohlášením, v němž jednoznačně apelovala na to, aby státní instituce generelně hlediště nezavíraly a místo toho hledaly cesty, za jakých podmínek diváky na sport pustit.

„Apelujeme na to, i po zkušenostech s omezeními přijatými na jaře letošního roku, aby bylo upuštěno od paušálního omezování hromadných akcí, ale aby byly nastaveny naopak jasné a zřetelné podmínky, při jejichž splnění lze tyto akce pořádat. Jsme přesvědčeni, že infrastruktura ligových stadionů umožňuje takové nastavení účinných a efektivních preventivních opatření,“ stálo v nedělním večerním prohlášení LFA.

„Pokud někdo považuje účast fanoušků na venkovním stadionu, při omezené kapacitě na padesát procent a při rozdělení stadionu do několika sektorů s odděleným vstupem z hlediska možnosti šíření viru jako rizikovější například ve srovnání s konáním koncertu vážné hudby ve vnitřním prostoru, s nemožností větrání a se zastaralou vzduchotechnikou, tak to je pro mě obtížně pochopitelné,“ zlobil se Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace.

LFA také připomněla, že po několik měsíců úzce spolupracuje na všech koronavirových opatřeních s Ministerstvem zdravotnictví a dalšími orgány.

„To vše ve snaze minimalizovat pro všechny zúčastněné jakákoliv rizika vyplývající z jejich přítomnosti na stadionech. V této souvislosti bychom rádi zmínili, že pravidelné testování všech hráčů a dalších účastníků fotbalových utkání v kombinaci s přísným dodržováním Protokolu opatření, vedlo k tomu, že podíl pozitivně testovaných osob na celkovém počtu testovaných je pod hranicí dvou procent,“ uvedla LFA.

Dušan Svoboda se domnívá, že návštěva fotbalových zápasů stále naopak patří mezi nejbezpečnější zábavu pro široké masy. „Osobně tvrdím, že pokud nechceme občanům zcela zakázat jakékoliv volnočasové aktivity a nechceme je izolovat v domácím prostředí, tak návštěva fotbalového utkání, samozřejmě za dodržování přísných hygienických a dalších organizačních opatření, je jedna z nejbezpečnějších aktivit. A pokud je to jinak, tak bych rád viděl nějaké argumenty podložené čísly,“ dodal Svoboda.

Nenahrávejme epidemiologům

Se vším souhlasím.

Ovšem pokud někdo „zuřivým“ epidemiologům ukáže páteční záběry objímajících se fanoušků Slavie na zaplněné Tribuně Sever při utkání s Teplicemi nebo plnou hlavní tribunu ve vršovickém Ďolíčku předminulou sobotu při utkání Pardubic se Slavií (což už začala šetřit i disciplinárka), je mi jasné, že to je voda na „jejich“ zavírací mlýn.

Jakkoli mi byly ty projevy nadšených lidí i v této době velmi sympatické.

Rappera Kučeru kritizovat nechci 

Není třeba dráždit chřestýše bosou nohou.

Zvlášť, když na druhou stranu jsou fotbalisté velmi opatrní až přeopatrní. Především slávisté kolem svých klíčových zápasů o postup do Ligy mistrů. Ti si stěžovali na teplického rappera Tomáše Kučeru, který měl už předtím potíže za své „protestsongy“ proti Berbrovi, Peltovi či Spartě.  Teď si zase ve čtvrtek večer, den před utkáním na Slavii, střihl koncert své kapely s křtem nového CD.  Nakonec v pátek preventivně nenastoupil, kromě Slavie mu vyčinili i zástupci FK Teplice.

Asi bych ho měl teď tady odsoudit i já, že?

Nejspíš to od něj opravdu nebylo profesionální chování, ale přiznám se, že se mi Kučeru vůbec kritizovat nechce. Je mi totiž sympatický. Že je jiný než ostatní, že umí i něco jiného, že je svůj, že raději rapuje, než by hrál playstation a vypouštěl by ze sebe prázdné naučené fráze.

 A že se nebojí říct, co si myslí. A že chce v tomhle s(v)rabu normálně žít.

Sparta udělala správně – tohle není mor

Koho budeme nadále špehovat? Že manželka soupeřova hráče je učitelka, a tudíž může být pro naše milionové hráče nebezpečná? Že syn protivníkova fotbalisty chodí do školy, kde se vyskytla nákaza?

Když chceme nadále hrát fotbal a chodit na něj, chovejme se normálně i mimo stadiony, jinak to jde proti sobě.

Velmi proto kvituji a chválím, že pražská Sparta jako první zveřejnila jména svých nakažených hráčů (Krejčího mladšího a Kozáka), protože tahle nemoc opravdu není mor.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK