Hattrick

Tvrdík: Pracujeme na tom, aby Kolář odešel do zahraničí. To hlavní z interview pro AREA114 v HATTRICKU

Jedna z věcí, které mě v českém fotbale trápí,  je to, jak sladit zájmy reprezentace se zájmy klubu a hráče.  Národní tým přece nemůže být zcela  spokojen s tím,  v jaké sestavě a v jakém stavu nyní absolvuje své zápasy,“ prohlásil předseda představenstva mistrovské Slavie Jaroslav Tvrdík ve dvoupůlhodinovém interview pro AREA114. To je zájmové sdružení slávistických „srdcařů“ sdružených v odbočce Odboru přátel Slavie. Šéf červenobílých jim tento obsáhlý rozhovor poskytl v knihovně pražského hotelu Le Palais ve středu 1. září . Tvrdík řekl i jiná kontroverzní slova do pranice. Například, že Slavia měla sezonu 2020/2021, v níž získala double, dohrát s béčkem. Z jeho obsáhlého interview jsme pro čtenáře říjnového čísla HATTRICKU vybrali nejzajímavější pasáže.

O brankáři Kolářovi

„Trpělivě pracujeme na tom, aby Ondřej Kolář mohl odejít do zahraničí. A že se stal přítelem mé dcery a že má proto údajně v klubu protekci? Z hlediska nějakého příbuzenského vztahu je to úplně obráceně. Kolář mohl odejít už loni. Byla tam nabídka z Nice, mohl brát krásný plat, násobek platu, jaký má teď ve Slavii, mohl hrát francouzskou ligu, ostatně francouzsky od dětství umí, a mohl být šťastný..

A v době Jindřich Trpišovský Koláře požádal, aby ze Slavie ještě neodcházel. Trenér mi říkal, že Ondra je pro něj velice důležitý hráč a že si jeho prodej neumí představit. Kolář se tedy klubu loni obětoval. A stejně tak i letos. Mohl být v Itálii u moře, opět za násobek svého současného platu. On tu ale kvůli Slavii zůstal. Jindra mu řekl, ať na předkola vydrží. Kolář měl letos právo odejít a vydělávat dvojnásobek trojnásobek, ale zůstal.

Kdyby chtěl z Edenu odejít, povolil bych to. Loni jsem mu to slíbil. Ale trenér mi při jednání o přestupech řekl, že ho potřebuje. Oni mezi sebou mají trošku jiný vztah než je normální vztah brankář a trenér, tak se dohodli. Ondra se rozhodl, že zůstane a pomůže klubu, trenérům, fanouškům. A zůstal tady v situaci, kdy nemá novou smlouvu. Zůstal a nešel do Itálie, kde za něj byli ochotni zaplatit sedm až milionů eur (177 až 228 milionů korun – pozn. red.).

Nebyla to žádná vymyšlená nabídka, existovala fakticky i na papíře.  Kdybych  rozhodoval, jako kdyby to byl můj potenciální příbuzný, tak jsem ho přece měl  do té Itálie prodat.  Bylo by to dobré jak pro něj, tak pro všechny kolem něj. To že udělá nějaké chyby, od toho je to sport. Myslím si, že Ondra už své pro klub odvedl,  v současné době má svolení Slavii opustit.

A řeči o mém vlivu na jeho nasazování do zápasům ro  je hrozná neúcta jak k Ondrovi, tak k trenérovi, ke mně i ke klubu. Tedy v případě, že to někteří fanoušci myslí vážně. Není na tom nic pravdy jak z hlediska nasazování do zápasů, tak  z hlediska peněz. Je to něco, co se mě lidsky dotýká.“

O české lize a nadstavbě 

„Reprezentační termíny nezměníme, ale musíme přemýšlet o tom,  jak změnit českou ligu. Základní ligová část končí někdy na začátku května a pak se celý měsíc hraje nadstavba. No a ze mě se za téhle situace stává nepřítel nadstavby.  My zkrátka musíme nějak zařídit, aby si naši hráči mohli po náročné sezoně odpočinout. Slavia je nyní, v klíčové fázi, lazaretem, reprezentanti jsou unavení, zranění. Proto je pro nás stěžejní dát hráčům víc odpočinku. Nezbavujeme se hrdosti podporovat reprezentaci, ale musíme najít správnou cestu.

Věřím, že v tom nezůstaneme osamoceni, protože jde i o zájem českého fotbalu, aby Slavia byla silná. My přijímáme peníze od sponzorů, fanoušků i  diváků, ale na druhou stranu dodáváme do českého fotbalu nejvíce peněz. A to ze dvou důvodů. Místní fotbal je financován z prodeje hráčů a z příjmů od UEFA.

Jestliže české kluby nebudou hrát evropské soutěže, tak místo nákupů budou prodávat. Tak to zkrátka je. A jestliže nebudou největší české kluby nakupovat, tak se to promítne do ekonomiky ostatních oddílů, a to až do druhé ligy. Bez peněz se fotbal hrát nedá. Peníze sice nejsou zárukou výhry, ale nedá se hrát bez nich. Naším zájmem proto musí být vrátit Česku lepší koeficient v evropských pohárech.“ 

Neuvědomili jsme si, že právě letní třetí a čtvrté předkol evropských pohárů je vrcholem naší sezony. Že to není základní skupina ani mistrovský titul. My jsme hráli celý rok, dřeli jsme, získali jsme další titul, double. Všechno jsme podřídili tomu, abychom se dostali do předkol evropských pohárů. Jenže tam jsme pak nebyli ve své  top formě. 

Díval jsem se na příští rok a po skončení ligy v závěru května opět čeká hráče čtrnáct dní s reprezentací. Skončíme tedy v půli června, fotbalisté opět dostanou pouhých deset dní dovolené. To bude zase strašný nářez. Počty zápasy jsou u některých našich kluků extrémní.“

Vše podstatné z obsáhlého zářijového interview slávistického šéfa Jaroslava Tvrdíka pro fanoušky z AREA114 si přečtěte v aktuálním říjnovém čísle magazínu HATTRICK, které je právě na trhu!