Hattrick

Top 10 nenápadných hvězd v EL a EKL

V Lize mistrů jde o moc na to, aby v ní diváka mohl překvapit nějaký neznámý mladíček. Zato Evropská a Evropská konferenční liga jsou na to ideální, protože větší kluby je mají – minimálně v základních skupinách – na vedlejší koleji. Tohle je deset kluků, kteří tam září. A o kterých brzy uslyšíte! A kterým by Milan Petržela mohl dělat tátu.

Yéremy Pino

Villarreal (znak)

19 let, Španělsko

Tržní cena: 40 milionů eur

Ve skupině EKL: Lech, Austria Vídeň, Hapoel Beer Sheva

Jeden z největších španělských talentů se velmi brzy může stát prvním fotbalistou, který se trefil v zápase Ligy mistrů, Evropské ligy i Evropské konferenční ligy. Už teď je ale nejmladším hráčem, který kdy vyhrál jakoukoli klubovou soutěž UEFA a který nasázel hattrick během prvního poločasu utkání La Ligy. A proč už teda není v Barceloně? Protože nechtěl. Ve čtrnácti ho tam lákali, ale on si vybral Villarreal, protože svým odchovancům dává větší šanci. A vyplatilo se. Přesvědčte se sami…

Amine Gouiri

Stade Rennes (znak)

22 let, Francie

Tržní cena: 35 milionů eur

Ve skupině EL: Fenerbahce, Larnaca, Dynamo Kyjev

Odchovanec lyonské akademie reprezentoval Francii ve všech mládežnických kategoriích. Na EURO U-17 se stal nejlepším střelcem a psalo se o něm jako o jednom z největších talentů na světě. V áčku Lyonu se ale neprosadil a odešel do Nice, kde během dvou sezon nasázel dvacet osm gólů a na devatenáct přihrál. Také proto za něj Rennes v létě dalo pětatřicet milionů eur a investice by se mu brzy mohla vrátit. Realu by se prý francouzský hroťák s alžírskými kořeny hodil.

Gianluca Scamacca

West Ham (znak)

23 let, Itálie

Tržní cena: 30 milionů eur

Ve skupině EKL: Anderlecht, FCSB, Silkeborg

195 centimetrů vysoký „Zlatan“ má našlápnuto k velké kariéře. V létě se stal historicky třetí nejdražší posilou v historii West Hamu (dnes už je čtvrtý), ale protože v Premier League má „předplacené“ místo Antonio, můžete se jeho brankami kochat hlavně v EKL. Dvakrát se trefil v předkole a jednou už i ve skupině. V minulé sezoně jich ale v Serii A nasázel šestnáct – přesně čtvrtinu celého Sassuola – a rok předtím dvanáct, takže tohle je teprve začátek!

Fábio Silva

Anderlecht (znak)

20 let, Portugalsko

Tržní cena: 15 milionů eur

Ve skupině EKL: West Ham, FCSB, Silkeborg

Na dvacet let už toho má absolvent vyhlášených akademií v Portu i Lisabonu docela dost. V sedmnácti se stal nejmladším hráčem základní sestavy v historii Porta a o půl roku později za něj dal Wolverhampton pětatřicet milionů eur – největší balík ve své historii. V Premier League pak Silva strávil dvě sezony s bilancí 4+6 a v létě šel hostovat do Belgie, která mu vyloženě sedla. Sedm gólů a dvě asistence ve čtrnácti zápasech jsou jen začátek!

Álex Baena

Villarreal (znak)

21 let, Španělsko

Tržní cena: 3 miliony eur

Ve skupině EKL: Lech, Austria Vídeň, Hapoel Beer Sheva

Že je Villarreal specialistou na evropské poháry není žádným tajemstvím. Ale teď se zdá, že na ně našel specialistu i mezi svými hráči. Z celkových sedmi branek v dresu „žluté ponorky“ totiž Álex Baena nasázel hned pět v Evropské lize nebo letos v Konferenční a na další tři přihrál. Ve dvanácti zápasech! Po loňském hostování v Gironě prodloužil smlouvu do roku 2025 a do budoucna si od něj v ambiciózním španělském klubu hodně slibují. Může začít tím, že mu vystřílí další evropskou trofej.

Druhou polovinu tohoto seznamu najdete ve speciálním čísle časopisu HATTRICK věnovanému evropským pohárům, které je právě teď na stáncích.