Hattrick,  Ligová procházka Pavla Procházky

Tak se hlásí v Plzni: Viktorka? 3! Slavia? Ho*no! Hlasatel: Děkuji! V Edenu ho teď uslyšíme i při Česko-Portugalsko 

Nedělní ligový duel Viktoria Plzeň-Slavia Praha (3:0) nedoprovázely jen diskuse ohledně výkonu rozhodčího Petra Hocka z whatsappové skupiny arbitrů řízené trestně stíhaným externím poradcem plzeňského klubu Martinem Chřestýšem Svobodou. Hodně se na sociálních sítích, ale i v pondělním pořadu O2 TV Sport Tiki-Taka mluvilo o vyzouvání slávistických fanoušků před branami stadionu pořadatelskou službou a o pobytu majitele viktoriánského klubu Adolfa Šádka na hrací ploše, což nové normy Ligové fotbalové asociace (LFA) během utkání vyloženě zakazují. Bačkova Disciplinární komise LFA by měla mít ve čtvrtek hodně co na práci. Uvidíme, co z toho všeho bude řešit.

Nejprve k již tradičně nesportovnímu a nekorektnímu hlášení stavu (skóre) ve Štruncových sadech. Hlasatel Jiří Pelnář, podle svých slov zveřejněných v minulých rozhovorech v médiích, se prý nechal inspirovat v německé bundeslize při zápasech Bayernu Mnichov a Schalke 04, kdy hlasatelé divákům děkují a prosí je slovy danke/bitte.

Jenže v plzeňské podobě, kterou bylo možné slyšet i při nedělním utkání Plzeň-Slavia to vypadá nyní následovně: Hlasatel : „Stav utkání: Viktoria?“ Plzeňští fanoušci odpovídají: „Tři!“ Hlasatel: „Slavia?“ Plzeňští fanoušci: „Ho*vno!“ Hlasatel: „Děkuji!“

Když pomineme, že tohle hecování zavání i bez vulgarismů nekorektním posmíváním se soupeři (když Plzeň doma prohrává nebo dostává gól, k této formě oznamování výsledku nedochází), tak děkovat někomu za vulgarismy na adresu soupeře jsou velmi nesportovním projevem a měla by je řešit Disciplinární komise FAČR.

Proč si plzeňské hlasatele najímá i FAČR?

Paradoxem ovšem je, že dvojici plzeňských hlasatelů (Jiří Pelnář, Jiří Poór) si na svá utkání už několik let najímá i samotná FAČR. A že bychom je tedy měli slyšet právě na stadionu Slavie v Praze v Edenu už v sobotu 24. září (20.45) při klíčovém utkání 5. kola elitní divize A Ligy národů Česko-Portugalsko.

Podle strahovských informací si je totiž před časem vybral na práci pro FAČR bývalý tiskový mluvčí Viktorie Plzeň, později české reprezentace Pavel Pillár.

V Edenu v červnu obecenstvo sice místo plzeňského Ho*vno!“ odpovídalo při zápasech Ligy národů se Švýcarskem a Španělskem při hlášení stavu 1:0, mnohem kultivovaněji „Nula“, ale i tak by bylo dobré zvážit, jestli se má takto hlásit i při oficiálním utkání řízením UEFA.

Je na novém vedení FAČR, aby plzeňské hlasatele řádně poučilo, jak se při mezistátních duelech chovat a možná, i vzhledem k poslednímskutečnostem (něco podobného lze očekávat i při listopadovém utkání se Spartou), aby raději v novém roce 2023 sáhlo po změně.

Disciplinární komise by měla řešit i pobyt majitele plzeňského klubu Adolfa Šádka (opět se svým zpravidla ozbrojeným bodyguardem) na hrací ploše během nedělního utkání Viktoria-Slavia, což nově schválené normy LFA podle vzoru UEFA klubovým funkcionářům vysloveně zakazují. Navíc podle očitých svědků Šádek pobýval v neděli v technické zóně na hrací ploše po většinu zápasu, nejen kolem 15. minuty, kdy ho televizní kamery zabraly, jak v pyrotechnické pauze uklidňoval v sektoru plzeňské fanoušky.

Šmicer vs. Limberský o vyzouvání bot a pyrotechnice

Mimochodem pyrotechnika, tu v neděli pronesli do hlediště do svých „kotlů“, jak ostře prohlížení slávističtí příznivci, tak mnohem ledabyleji kontrolovaní domácí fandové, kteří svými „čmoudíky“ na několik minut zápas v první půli přerušili.

Tak tenhle dárek v dešti a devíti stupních fanoušci hostů nikdy v Edenu nedostanou,“ napsal na Twitter k vyzouvání fanoušků červenobílých slávistický šéf Jaroslav Tvrdík. 

V pondělním pořadu O2 TV Sport Tiki-Taka jej podpořil i slávistický internacionál Vladimír Šmicer: „Podle mého názoru je sundávat si boty dehonestující. Já věřím, že se to na Slavii nikdy nestane, protože jsme velkej klub a věřím, že tohle se už nestane nikdy.“

Plzeňský internacionál David Limberský se se Šmicerem přel: „Já si myslím, že je to v pořádku. Může tam být pyrotechnika, můžou to dát kamkoliv, protože to jsou fanatici a pyrotechnika na stadiony nepatří. Podle mého

názoru je dobře, že to takto kontrolují. I přes takovou kontrolu to ale pronesli. Otázka je, co s tím. Jinak mám informace přímo od hasičů, co tam fanoušci Slavie dělali, házeli obrovský matice mezi lidi, močili do kelímku a lili to mezi rodiny, to si myslím, že Slavia tak velkej klub pořád ještě není.“ 

Faktem je, že nakonec pyrotechniku použily oba tábory, což bude disciplinárka ve čtvrtek řešit určitě.

A problém s vyzouváním bot? „Je to nesmysl. I proto, že v botách to opravdu neproneseš. Běžně používané pyro má rozměry 17×3,5cm, to do boty nenápadně opravdu neschováš. Tohle bylo v Plzni jen divadlo a snaha o ponížení platících zákazníků,“ komentoval diskusi na Twitteru jeden z fanoušků.

Tohle je a bude věčný boj o pyro, které pro fotbalové fandy podle jejich hesla napříč všemi kluby „není zločin“.

Ovšem hecovat už tak rozvášněné fanoušky obou táborů z hlasatelské kabiny a děkovat jim za jejich vulgarismy, to je v české lize novinka.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK