Hattrick

Stop úpadku českého fotbalu! Opoziční Výzva 2021 nabírá na síle

Svět, celý sport a samozřejmě i fotbal sužuje od začátku roku 2020 zákeřný koronavirus. Lidé mají dnes sice velké a často jiné starosti, ovšem to neznamená, že by některým z nich jim bylo lhostejné, co se v posledních letech v českém nejpopulárnějším sportu dělo a děje. Virus starých struktur, často složených z bývalých rozhodčích, kteří zcela ovládli české regiony, nebezpečně nakazil místní fotbal už před řadou let. Proto vznikla loni v prosinci petiční iniciativa Výzva 2021.

Už v březnovém čísle magazínu HATTRICK jsme v editorialu seznámili čtenáře a české fotbalového fanoušky se základními informacemi o Výzvě 2021. Dnes představujeme hlavní aktéry opoziční iniciativy, kteří vysvětlují, co je hlavním cílem jejich aktivity.

Zopakujme, že nová Výzva 2021 s podtitulem „Stop celkovému úpadku fotbalu!“ si klade za cíl zásadně změnit prostředí a klima v českém fotbale včetně důležitých změn personálních ve spojení s volbami vedení FAČR v roce 2021°. Jak už jsme uvedli v březnu, stojí za ní bývalí rozhodčí v čele s bývalým elitním mezinárodním sudím Ivanem Grégrem a dalším známým arbitrem Karlem Popperem.

Výzvu 2021 už od doby jejího vzniku podporují mj. i československý internacionál a olympijský vítěz z Moskvy 1980 Ladislav Vízek, bývalý trenér české „21“ Ivan Kopecký, další respektovaný mezinárodní rozhodčí Evžen Amler, dále bývalý dlouholetý šéf Redakce sportu České televize Otakar Černý, který před časem pracoval i v komisi rozhodčích FAČR, předseda respektovaného spolku Čistý fotbal Lukáš Říha, bývalý sportovně technický ředitel FAČR Michal Prokeš nebo expředseda Pardubického fotbalového svazu Vladimír Janata, jenž upozornil na podivnou praxi rozdělování státních dotací do krajů „poslušným“ předsedům. 

Sdílí názor šéfa FK Teplice

Iniciátoři výzvy sdílí nedávný názor předsedy představenstva FK Teplice Pavla Šedlbauera, že se nic nezlepší bez zásadních změn ve vedení FAČR, a to včetně změn personálních. Jak píšou ve své iniciativě, znepokojuje je, že respektovaní a kvalitní rozhodčí s mezinárodními zkušenostmi, jakou jsou Libor Kovařík, Tomáš Kovařík či Radek Příhoda, museli předčasně ukončit svou úspěšnou kariéru a že místo nich naopak dostávají příležitost za všech okolností loajální lidé, kteří, jak s oblibou říká bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta, „dobře vědí, kudy běží zajíc.“

Podobné problémy podle Výzvy 2021 však postihují celý český fotbal od ligy až po okresní přebory, a to nejen v oblasti rozhodčích.

Své úsilí proto iniciátoři směřují k fotbalově volebnímu roku 2021 (proto název Výzva 2021). Proto vyzývají všechny členy FAČR ze všech okresních a krajských svazů a všech klubů, aby si při volbách v roce 2021 zvolili takové delegáty, kteří do vedení českého fotbalu prosadí morálně čisté, erudované a minulostí nezatížené lidi. Případně, aby změnili dosavadní způsob volby. Sponzory, média, osobnosti i rodiče mladých fotbalistů a fotbalistek pak iniciátoři Výzvy 2021 žádají, aby v tomto směru vyvíjeli náležitý tlak a tyto nezbytné změny soustavně vyžadovali.

Výzvu podle nich mohou na oficiálních stránkách www.vyzva2021.cz (viz níže) elektronicky podepsat „všichni poctiví lidé v českém fotbale, ať už jsou z řad rozhodčích, funkcionářů, trenérů a hráčů všech úrovní, stejně jako z řad fanoušků, sponzorů, novinářů či osobností ze všech oborů lidské činnosti majících k nejpopulárnějšímu sportu v Česku vztah.“

Všechny opoziční proudy

Jak už jsem rovněž uvedl ve svém editorialu v březnovém čísle, Výzva 2021 se stává postupně platformou, která začíná spojovat všechny opoziční proudy v českém fotbale. Jak ty v jeho nižších vrstvách reprezentované spolkem Čistý fotbal, tak třeba i co se týče skupiny bývalých pracovníků a funkcionářů FAČR kolem exředitele Michala Prokeše a trenéra Antonína Baráka (otce českého reprezentanta), kteří mají spojení a propojení na další bývalé přední funkcionáře FAČR, třeba na bývalého generálního sekretáře Rudolfa Řepku. 

Ostatně Řepkovo jméno ve spojení se jménem bývalého adepta na předsedu FAČR Petra Fouska, dnes zástupce UEFA v Řecku, se objevují ve stále četnějších úvahách o mužích, kteří by mohli vést český fotbal po roce 2021.

Naštvaný muž, co pískal Maradonu

Hlavní tváří Výzvy 2021 je respektovaný sedmasedmdesátiletý, ovšem stále činný, rozhodčí Ivan Grégr. Jak už před Vánocemi uvedl v interview pro Aktuálně.cz, situace v českém fotbale ho velice trápí. Autor známé knihy s názvem „Černá svině“, který odřídil přes 300 ligových zápasů a v mezinárodních duelech pískal duely i Maradonovi, Van Bastenovi nebo Gullitovi, proto loni v prosinci založil s bývalým kolegou Karlem Popperem zmíněnou opoziční iniciativu.

Tady jsou Grégrova stanoviska, jak je sdělil i kolegům v Akuálně.cz.:

Důvody vzniku Výzvy 2021

Jde nám o to, aby tady byla alternativa. Já už žádné osobní ambice nemám, jsem již starší pán. Ale někdo s tím začít musí. Všichni na Romana Berbra nadávají, ale pokaždé ho zvolí. Pokud se někdo bojí odvety za svůj názor, je to de facto diktatura, ne demokracie.

Vadí mi třeba jmenování Pepíka Chovance předsedou komise rozhodčích. Znám ho velmi dobře, několikrát jsem ho i pískal, vážím si ho jako bezvadného fotbalisty i člověka. Ale on zkrátka nemůže řídit komisi rozhodčích. Přirovnal bych to k tomu, jako kdyby ho v dobách hráčské kariéry trénoval oštěpař Jan Železný. Předsedou komise by měla být osobnost, která něco v této profesi dosáhla. Osobnost, která má respekt. A také pod sebou by měla mít odborníky. No a dneska máte v komisi rozhodčích jediného člena, který má za sebou ligové zkušenosti v oboru (Martin Wilczek – pozn. aut.). Z pohledu prestiže arbitrů to není nic dobrého.

O ovlivňování komise

Tomu, že jsou rozhodčí v područí někoho seshora, napovídá řízení některých zápasů. Dopouštějí se totiž hrubých přešlapů. Možná ne úmyslně, třeba podvědomě, ale dopouštějí. Viz Proske v podzimním ligovém utkání Plzně s Libercem: Hubníka musel po druhé žluté kartě vyloučit i začínající rozhodčí, na vesnici by stěží odešel do kabiny. A sudí tomu ještě nasadí korunu, když za podobný zákrok pošle ven Balutu. Tohle se opravdu těžko obhajuje.

O době, kdy pískal ligu

Nemá cenu si hrát na naivky, za nás se taky děly věci. Pamatuji jistého hlavního rozhodčího, kterému jsem se normálně styděl jít na pomezní čáru. Jak by na vás působilo, kdybyste s ním seděli u oběda a on vám najednou začal představovat nějakého funkcionáře: Tohle je sekretář, ten vždycky dodrží, co slíbí!

Ano, někteří odřídili zápas tendenčně, ale to byly výjimky. Poté často následoval trest včetně vyloučení z listiny. Většina z nás si žádné nepravosti nedovolila. Třeba pro mě vždycky bylo důležité, když mi po zápase nepoděkovali pouze vítězové, ale i poražení.

O systému VAR

VAR je vynikající věc, ale sudí nesmí sklouznout k alibismu. Někteří se jsou podívat na video, i když jsou od zákroku třeba pět metrů. Pomalu aby si kontrolovali každý aut… Další problém vidím v tom, že divák na stadionu není informován o tom, co se zrovna řeší.

Vzpomeňme podzimní zápas Bohemky se Slavií, kdy šli Klokani do vedení, ale po minutě se místo toho proti nim kopala penalta. A fanoušci vůbec netušili, co se děje. VAR je určitě přínosem, ale rozhodčí se s ním musí naučit pracovat a využívat jej pouze při upozorněních na flagrantní pochybení.

O šanci pro mladé rozhodčí

Rozhodčí musí být nejen perfektně vyškolení, ale také tím musí žít. My jsme s lajnovými byli sehraní, stále jsme byli v očním kontaktu, nejen ve sluchátkách. Pokynem ruky jsme si ukázali, že je to dobré, špatné, že má přijít karta. V utkání jsou tři týmy. Modří, zelení a rozhodčí.

Já jsem vždycky klukům říkal: My chceme vyhrát, my chceme být nejlepší na hřišti. A teď? Spolupráce mezi kluky mi nepřijde dostačující. Mají techniku, ale na sebe se ani nepodívají. A skončí to tak, že Pavel Královec nařídí v Teplicích penaltu půl metru před pokutovým územím, a nakonec to svedou na asistenta.

Máme ale přec mladé, šikovné rozhodčí. Jenže řada z nich skončí, protože vycítí, že musí být loajální, jinak se nahoru dostanou jen velmi těžce. Jít proti větru, to už musíte být silní, umět to a ještě nad sebou někoho mít. To je také potřeba změnit. A dát šanci mladým. Rád bych se dožil, abychom zase v Evropě v oblasti rozhodčích něco znamenali. Na mezinárodní úrovni máme nyní Královce. Příhoda byl sice lepší, ale odešel sám, na protest.

O cílech Výzvy 2021

Bude záležet na lidech z fotbalu a kolem fotbalu, jestli něco změnit chtějí. To, že někdo nadává, ještě neznamená, že českému sportu číslo jedna pomůže. Pivní řeči nestačí. Pokud chceme, aby se fotbal někam posunul, musíme jít cestou, která bude náročná. Rozumím tomu, že spousta lidí je opatrná. Bojí se o svůj klub nebo o svou vlastní kariéru. Potkal jsem jen málo lidí, kteří Berbra chválí, ale všichni ho volí.

Čím to je? Snažíme se i prolomit určitou lhostejnost lidí z fotbalového hnutí, kteří se nestarají o to, kdo je předseda jejich okresního, nebo krajského fotbalového svazu. Nejdůležitější je, aby si hráči, trenéři nebo rodiče dětí zvolili do okresu nebo kraje, kdo zastupuje jejich názory. A ne ty, kteří sledují své vlastní, osobní zájmy a v kontextu toho volí současné vedení.

O strachu v českém fotbale

Nemám nyní konkrétní důkazy pro tvrzení, že tu máme korupční jednání. Ovšem stačí povědomí o nějakém tlaku. Jak říkal už bývalý předseda Miroslav Pelta, lidé v českém fotbale dobře vědí, kudy běží zajíc. Rozhodčí jsou ovlivňováni i bez peněz. Vládne tu strach. Roman Berbr slíbí dotace a lidé pro něj ve volbách chtě nechtě zvednou ruku.

Vážím si lidí, kteří přesto naši Výzvu 2021 podepsali. Už to samo o sobě znamená, že u nás opozice je. A kdyby tu nevládl takový strach, byla by ještě silnější. Zkoušíme otevřít prostor. Pro diskusi, pro změnu.

O tom, proč Výzvu 2021 podepsali osobnosti jako Ladislav Vízek, Roman Hogen, Ivan Kopecký, Otakar Černýči Evžen Amler a co jí říká předseda FAČR Martin Malík, si přečtěte v dubnovém čísle magazínu HATTRICK, které je stále na trhu.