Blogy,  Články,  Domácí fotbal

Stav nouze: česká liga se hrát nesmí. V LM jsou Real i Inter v karanténě. A EURO? Ve 12 zemích to asi nepůjde

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY. Celý sport v Česku, ve fotbale soutěže od první ligy až po nejnižší třídy, se zastavuje.  Situace se kvůli pandemii koronaviru totiž mění každým dnem. Ve čtvrtek od 14 hodin vláda vyhlásila nouzový stav, o který žádal ministr vnitra Jan Hamáček opakovaně už odminulého týdne, a zakázala po dobu třiceti dní na českém území sportovní akce s účastí nad třicet osob. Od páteční šesté hodiny ranní je také zakázán vstup na všechna sportoviště pod střechou. To, co platilo od úterka do dneška (akce do 100 lidí povolené), tedy možnost hrát ligu a další soutěže bez diváků, se už po dvou dnech ruší. Než k tomu vůbec mohlo dojít. Otázkou nyní je, co se bude dít s Ligou mistrů a Evropskou ligou, když jsou Real Madrid a Inter Milán v karanténě a kvůli italským a švýcarským celkům v soutěžích se odkládají zápasy. Pak je tu i problém červnového EURO 2020, které se má výjimečně hrát ve dvanácti městech dvanácti zemí. To se v tuto chvíli zdá jako těžko realizovatelné.

Otázkou je, proč tohle nebylo vyhlášeno už v úterý, když současný narůst v Česku v řádu desítek nakažených, se očekával už předevčírem a v podstatě jen kopíruje původní scénář? Fotbaloví i hokejoví funkcionáři si tak mohli odpustit v této chvíli již zcela zbytečné schůze, jednání, diskuse a rozhodnutí.Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík, který chtěl ligu přerušit již v úterý, se nemusel hádat přes Twitter se šéfem Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušanem Svobodou a oznamovat, že sportovní ředitel červenobílých Jan Nezmar je nemocen s lékařským doporučením domácí karantény. Soutěže se mohly zrušit už 10. března, nemuselo se vyhlašovat, že se dvě ligová kola odehrají bez diváků.

Řídící komise fotbalu na Moravě a ve Slezsku byla ostatně rychlejší a zrušila své soutěže, od třetí moravskoslezské ligy po tamní divize, ještě před odpoledním vládním rozhodnutím o nouzovém stavu. 

Co platilo ještě ráno, už neplatí

Přístupy k rušení fotbalových a sportovních soutěží jsou různé. Stejně jako Jaroslav Tvrdík jsem velkým nepřítelem profifotbalu bez diváků, ovšem, když vláda v úterý akce do sta osob povolila, výjimečně bych se s tím za dané situace smířil. I s ohledem na závazky plynoucí z televizních práv atd. Ještě v úterý premiér Babiš říkal, ať se zápasy hrají bez diváků, teď už to neplatí.

Ještě dnes ráno se na serveru isport.cz šéfredaktor deníku Sport Lukáš Tomek ve svém komentáři ptal:

 „Rušit či na neurčito odkládat rozehrané soutěže, anebo naopak hrát dál bez diváků? To je asi hlavní otázka sportovního světa v okamžiku, kdy Evropa začíná naplno čelit pandemii COVID-19. Každá varianta má své pro a proti a okolnosti také mohou být v konkrétních soutěžích různé. Nicméně důvodů, proč hrát i před prázdným hledištěm, dokud to jen půjde a neohrozí to ničí bezpečnost – vidím stále zásadně víc…. Sport může být i v dobách COVID-19 zábavou, která řadu lidí odvede aspoň na chvíli od ustaraného kontrolování webů počítajících další nakažené. A to není úplně málo. Odkládat zápasy na neurčito s vírou, že tvrdá opatření brzy pominou a vše se nakonec odehraje i s fanoušky v ochozech (jak například navrhnul na Twitteru slávistický šéf Jaroslav Tvrdík), by navíc bylo bláhové. O koronaviru se toho sice stále neví dost, ale fakticky nikdo z expertů dnes nepředpokládá, že by striktní omezení trvala méně než měsíc. Spíše se mluví o delším období.“

I proto bylo podle Tomka logické, že se fotbalová liga ve středu rozhodla jet dál. Na rozdíl od hokeje, který sice chtěl to samé, ale narazil na vládou v úterý danou hranici sta účastníků na jednom utkání. Jenže po dvou dnech vláda zase změnila názor, přitvrdila, takže tyhle úvahy už neplatí. Přiznávám se, že i mně bylo divné, že se funkcionáři, ať už fotbaloví nebo hokejoví, seriózně uvažovali o tom, že po dvou týdnech nebo v dubnu bude zase vše v pořádku. Nebo, že se situace zklidní po reprezentační pauze koncem března, původně zaplněné dvěma zápasy s Mexikem a Hondurasem na území USA. Tenhle americký zájezd je už ale podle všeho také zrušen rozhodnutím prezidenta Davida Trumpa o zákazu vstupu lidí ze zemí EU do Spojených států.

Bosák: „Chlapi, nezblázněte a zavřete to“

A pak je tu jasný názor komentátora České televize Jaromíra Bosáka, který dnes publikoval na serveru Seznam Zprávy s výmluvným názvem „Chlapi, nezblázněte a zavřete to“.

„Dalo se to čekat. V době, kdy Evropu a vlastně už celý svět souží koronavirus, bylo jen otázkou času, kdy se pozitivní test na původce současné pandemie objeví i mezi profesionálními sportovci, fotbalisty nevyjímaje.Prozatím nejtučnější úlovek si nechal zpropadený virový útočník na středu, kdy byl potvrzen pozitivní nález u Daniele Ruganiho z týmu italského mistra Juventusu.A to už je mezinárodní problém se vším všudy, Nedovedu si představit, že by tým neskončil v karanténě, stejně jako třeba hráči Interu Milán, s nímž právě Juventus hrál mistrovský zápas před pěti dny. Což pravděpodobně bude znamenat konec letošního ročníku italské ligy a stejné by mělo platit i pro evropské pohárové soutěže,“ píše Jaromír Bosák.Komentátor České televize připomíná, že v Evropské lize nelze odehrát zápasy dalších italských klubů.

„Itálie je zkrátka v komplexní karanténě a přes to nejede vlak. Navíc se s pravděpodobností blízkou stovce procent dá očekávat, že to, co se děje v Itálii, nastane i v dalších zemích. Byť třeba nepůjde o tak razantní průběh epidemie. Uchylovat se v daný moment k nějakým kontumacím a posouvání termínů je nesmysl, protože by vznikl totální paskvil. I kdyby se totiž situace se zpropadeným virem měla během jara a počátku léta zlepšovat, a umožnit tak konání ME, o čemž ale velmi silně pochybuji, nebyl by dostatek termínů pro dokončení ligových soutěží a zároveň pro přípravu reprezentací.Jenže z mého pohledu jde o pouhou iluzi. Opravdu si konání evropského šampionátu, rozstrkaného navíc po celém kontinentu od Bilbaa po Baku díky šílenému nápadu Michela Platiniho, nedokážu představit. Absurdní myšlenka to byla už při svém narození. Platini zkrátka vyhlásil hon na hlasy představitelů velkých i malých federací, mocně toužil stát se nejmocnějším mužem světového fotbalu a obětoval jeden kontinentální šampionát. Dnes, po objevení se koronaviru, má tenhle příběh ještě daleko bizarnější kontury,“uvádí Bosák na Seznam Zprávy a končí svůj komentář slovy:

Mám fotbal rád, navíc mě i zprostředkovaně živí, ale nevidím jinou cestu než vyhlásit sezonu za ukončenou. Hrát bez diváků, s rizikem, že i tak se soutěže velmi pravděpodobně nedokončí, to je k ničemu. Jistě, objeví se celá řada problémů: finanční ztráty, nejasnosti okolo postupových míst do evropských pohárů pro sezonu příští, potíže na přestupovém trhu, to je všechno pravda. Ale zdraví všech zúčastněných musí mít přednost.“

Zrušit sezonu, nebo počkat a odvolat nadstavbu?

Co k tomu říci?

  1. Ano, hrát fotbal v danou chvíli v Česku, ale i ve většině zemí Evropy, je vskutku téměř nemožné.
  2. Pokud chceme být hodně optimističtí a věřit, že se situace zlepší už do konce dubna, dalo by se v Česku v květnu, třeba bez diváků, dohrát šest kol v základní části a zrušit nadstavbu. Druhá liga by mohla pokračovat i v červnu, stejně jako nižší soutěže, ovšem samozřejmě v nějakém zkráceném režimu (třeba rozdělení soutěží na dvě poloviny).
  3. Jak nějak regulérně dohrát Ligu mistrů a Evropskou ligu, říci nelze. V LM je známa polovina čtvrtfinalistů, v EL ani to ne. Jedině s četnými kontumacemi zápasů zcela „fotbaluneschopných“ klubů či zemí.

EURO 2020 jen v jedné zemi, či v roce 2021?

A červnové a červencové EURO 2020 (12. června až 12. července 2020)? V Řecku byl (pravda, bez diváků) právě dnes zapálen olympijský oheň před LOH v Tokiu, které se mají konat na přelomu července až srpna.

Nejmenovaný zástupce UEFA už se údajně měl zmínit o možnosti přeložit ME na rok 2021.

Přiznejme si, že pořádat EURO ve dvanácti zemích je megalomanská akce i bez pandemie, v tom má Jaromír Bosák velkou pravda. Při pozitivním vývoji a ústupu koronoviru by se dalo uvažovat o skromnějším ME v jedné zemi. Možná i ve skromnějším formátu s omezením počtu utkání. Třeba ve Velké Británii, kde se má hrát semifinále a finále, nebo v Rusku, kde se s pořadatelským úspěchem konalo MS 2018. Ovšem je vůbec UEFA schopna takto rychle rozhodnout? Nebude spíš čekat do poslední chvíle, kdy už s tím nepůjde dělat vůbec nic?

Držme si palce, ať tahle pandemie pro většinu z nás dobře, tedy ve zdraví, skončí. O to radostněji pak zase půjdeme bez obav na fotbal. A budeme si toho vážit mnohem víc než dosud. Ať to bude kdykoli. Čím dřív, tím líp.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazín HATTRICK