Hattrick

Sport a politika aneb Tady se tě nikdo neptá, odkud prachy jsou…

Nemíchejme politiku do sportu či do fotbalu,“ slýcháváme často. FIFA a UEFA dokonce zásahy politiků do fotbalu ve svých zemích přísně zakazují. Vyznívá to však poněkud pokrytecky, protože politika stále hrává velkou roli například v přidělování různých šampionátů. A co bojkoty OH v Moskvě 1980, v Los Angeles 1984 činěkterých MS ve fotbale i v ledním hokeji? A nedávná „dotační“ kauza bývalého předsedy FAČR Miroslava Pelty, náhlá náklonnost prezidenta Miloše Zemana k pražské Slavii, stejně jako některé ligové přestupy? Všechny mají politické pozadí.

„Sport by se s politikou neměl míchat, říkají mnozí. Ale ono to v praxi moc oddělit nejde, protože sportovci nežijí na nějaké vlastní umělé planetě vytržené z kontextů. I když někteří možná ano… Ale fotbalová Slavia, ta tedy rozhodně nikoli,“napsal 28. ledna 2020 na Seznam Zprávy jeho šéfreportér Luděk Mádl ve svém komentáři s názvem Tvrdík hraje s Mynářem a spol. vyšší hru než o body do ligové tabulky“.

Symbol česko-čínské spolupráce

(Nejen) podle Mádla je fotbalová Slavia využívána jako viditelný symbol česko-čínské spolupráce.

„A také se s ní podle toho žongluje. Takže, když se s Čínou ještě kamarádí ‚zplna hrdla‘ a je zapotřebí nějak utřít hlasy, že reálné čínské investice do Česka zdaleka nedosahují úrovně vyřčených slibů, zašveholí český prezident, že na fotbalové Slavii získávající mistrovské tituly je přece krásně vidět, jak celá spolupráce parádně funguje.A když se naopak vztahy zkomplikují, odprezentuje to veřejnosti stejný prezident opět na příkladu, ze kterého to podhradí nejlíp pochopí, tedy na poznámce, že při krizi vztahů s Pekingem by mohlo čínské financování Slavie raz dva skončit.Jistě tedy nebude náhodou, že příslib čínské státní společnosti CITIC ohledně další podpory Slavie zazněl v lednu právě na Pražském hradě,“ napsal Luděk Mádl na Seznam Zprávy.

Kdo se stará o Slovácko?

V lednovém komentáři Seznamu Zprávy se píše i tom, jak se měl před Vánocemi Nezmar na jednom večírku od kamarádů dozvědět o tom, že Jaroslav Tvrdík s hradním kancléřem Vratislavem Mynářemdomlouvá přestup Patrika Hellebranda ze Slovácka do Slavie „za pohádkovou sumu cca pětadvaceti milionů korun, dle lidových bájí a pověstí ještě doplněnou platbami dalším osobám či subjektům“.

Většina fanoušků na celém světě ale bez ohledu na to, komu fandí, vyznává pravdu z jedné staré „kotlíkářské“ písně, kde se mj. zpívá: „Tady se tě nikdo neptá, odkud prachy jsou, důležitá věc je jedna, jak ti karty jdou“. A ctí i další pravdu ze známých „Čtvrtníčkových“ odposlechů z let 2004 až 2005: „Důležitý jsou tři body a je jedno jak.“

Když se daří, je většině fanoušků skutečně fuk „odkud prachy jsou“.Ovšem ne úplně všem, hlavně starým dobrým srdcařům leží na duši i jiné věci.

Změnit můžeš vše, klub nikdy

„V životě můžeš změnit skoro všechno. Politickou stranu, zaměstnání, manželku, cokoliv, ale nikdy ne svůj klub!“ napsal loni 14. října 2019 na webu forum24.cz Václav Hubinger, který mimochodem působil jako velvyslanec v Turecku, Portugalsku, Keni, Tanzanii a Rwandě.
.

„Jsem slávista od dětství, ode dne, kdy jsem dočetl knížku ‚Když chytal Plánička‘,“ svěřil se Václav Hubinger.

„Začal jsem chodit do Edenu. Radoval jsem se z řídkých úspěchů a truchlil po nesčetných porážkách, kdy jsem musel poslouchat sparťanský pokřik ‚Hola, hola, hola, druhá liga volá!‘. Nikdy jsem Slavii nezradil a dodnes je to ‚můj klub‘. Jenom už nechodím do Edenu. Nechce se mi vlastními penězi sponzorovat čínskou investici.Sport a politika se nemají míchat. Tak to aspoň tvrdí kdekdo, kdo se kolem sportu pohybuje. Jako mnoho jiných ‚pravd‘, ani tahle ve skutečnosti neplatí. Obliba davu, vliv a velké peníze jsou alfa a omega v obojím, a tak sport, fotbal snad nejvíc, přitahuje podobné typy lidí. Když se Slavia vyhrabala ze svých nedávných nesnází, kde se vzal tu se vzal spasitel z Číny… A Jaroslav Tvrdík se v ní našel jako fotbalový bafuňář. Slavia vylétla na fotbalové nebe jako rachejtle a její fanouškovské zázemí se obdivuhodně rozrostlo.U všeho toho už jsem jen jako pozorovatel,“ napsal loni v říjnu Hubinger.

„Byl bych rád, kdyby čínský investor prodal Slavii někomu jinému. Je téměř jedno komu, protože nikdo jiný než Čína není takovým rizikem a takovým břemenem pro zemi, v níž se etabluje. Toho se ale nejspíš nedočkám, a ještě dlouho se do Edenu na fotbal nepodívám,“ zakončil svůj komentář Václav Hubinger.

Hlavně, že jsme se posmívali Spartě

Asi tři týdny na to, 7. listopadu 2019, shodou okolností v den výročí VŘSR (Velké říjnové socialistické revoluce) přijal na Pražském hradě český prezident Miloš Zeman vedle slávistického šéfa Jaroslava Tvrdíka také tehdejšího kapitána týmu Tomáše Součka, gólmana Ondřeje Koláře a trenéra Jindřicha Trpišovského. „Prezident republiky při setkání ocenil úspěchy týmu SK Slavia Praha,“ uvedl na Twitteru mluvčí Jiří Ovčáček. Tato návštěva a fotografie pořízená Ovčáčkem rozdělila (nejen) slávistické příznivce a vyvolala četné  – odmítavé, souhlasné, ale i posměšné reakce.

„Tak hlavně, že se furt smějeme Spartě, že jí prý fandil komunistický premiér Štrougal,“ napsal v diskusi na serveru idnes.cz jeden z naštvaných slávistů.

„Byl to skvělý zážitek“

Byla to výjimečná situace a bylo vidět, že i kluci jsou z toho nervózní. Ondra Kolář říkal, že byl nervózní víc než z Messiho. Pana prezidenta jsme se ptali, jestli byl někdy na fotbalovém zápase, tak říkal, že jednou v životě. Bavili jsme se o sportu, zajímaly ho podmínky, ptal se na případný národní stadion. Bylo to příjemné posezení a skvělý zážitek.Ukázali nám prostory, které člověk normálně nevidí, což pro mě bylo velmi zajímavé. I kvůli mamince, která přečetla snad všechny knížky o historii, viděli jsme třeba, kde měla koupelnu Marie Terezie,“ popsal svou hradní návštěvu médiím Jindřich Trpišovský.

Někteří lidé, samozřejmě i ti, kteří přejí jiným klubům, tak nadšení nebyli. V diskusi na serveru idnes.cz dostal nejvíce lajků a oceněníčtenář, který se ptal: „A hlouběji to už nešlo?“

Ale byli i fandové, kteří se trenéra Trpišovského zastali s tím, že je třeba mít k prezidentovi a k prezidentskému úřadu úctu.

„Trpišovský se zachoval skvěle. prostě k prezidentovi nechodí nikdo každý den a je to pro něj i ty kluky pocta. Že ho třeba nemají rádi, na tom nic nemění. Je to audience a té se nedostane jen tak někomu. Hejtrům zdar!“ kontroval jeden ze slávistických příznivců.

Fotbal a politika. Své o tomto spojení ví i bývalý ředitel komunikace FAČR a poté tiskový mluvčí Viktorie Plzeň Ondřej Lípa. V neděli 23. června 2019 si při velké demonstraci spolku Milionu chvilek udělal na Letné s bývalým mládežnickým trenérem ze Strahova Antonínem Barákem (otcem českého reprezentanta) selfíčko, které s malým komentářem o Babišovi, resp. Berbrovi zveřejnil na sociální síti, a 30. června 2019 „po vzájemné dohodě“ v Plzni skončil.

Celý obsáhlý komentář na téma „Fotbal a politikasi přečtěte v březnovém čísle magazínu HATTRICK, které je na trhu až do středy.