Hattrick

Slávista Abdallah Sima: Senegalský zázrak z deseti dětí. Čtěte novém HATTRICKU!

Ještě koncem července 2020 je hráčem čerstvě druholigového Táborska, za čtyři měsíce, začátkem prosince 2020 se objevuje v sestavě kola Evropské ligy a jeho jméno se na respektovaném serveru Transfermarkt.de stalo nejvyhledávanějším ze všech. Předčí v tom i světové hvězdy Messiho, Ronalda či Mbappého. Teprve devatenáctiletý senegalský objev ve službách pražské Slavie Abdallah Sima.  Zázračný hollywoodský příběh kluka, který má doma v Senegalu čtyři starší bratry, fotbalisty a pět sester, pokračuje i v novém roce 2021.  V Leicester svým parádním gólem pomohl červenobílým k postupu do osmifinále Ligy mistrů. Seznamte se s ním.

Zpráva z 23. července 2020

B-tým posílí Abdallah Sima

Do B-týmu přichází na pozici hrotového útočníka devatenáctiletý Abdallah Dipo Sima, který působil v Táborsku.

Senegalský útočník přišel do jihočeského klubu v zimě z akademie francouzského Evianu (žádný třetiligový zápas však z důvodu předčasného ukočení soutěží kvůli pandemii covidu-19 nestihl). Za Táborsko pak stihl v letní přípravě odehrát dvě přípravná utkání a hned v tom prvním zaujal slávistické skauty, když hrálo právě se sešívaným béčkem. Po dalším utkání Táborska si zasloužil nabídku ke zkoušce ve Slavii, které se naplno zhostil, a nyní tak přichází jako letní posila rezervního týmu.

„Abdallah nás zaujal v zápase s Táborskem v rámci letní ligy. K jeho přednostem patří zejména silný pohyb, přebírání míče a zakončení. Po desetidenní zkoušce v B-týmu potvrdil svou kvalitu a prokázal potenciál se nadále rozvíjet a pracovat na detailech. Sima splňuje požadavky na herní styl a projev A-týmu do budoucna. Nyní minimálně rok stráví v B-týmu, kde s ním budeme pracovat na detailech, jeho rozvoji a aklimatizaci na české prostředí,“ říká k přestupu člen představenstva a sportovního úseku Jiří Bílek.

Zpráva ze 4. prosince 2020

V sestavě 5. kola Evropské ligy

Slávistický záložník Slavie Abdallah Sima figuruje v ideální sestavě 5. kola skupinové fáze Evropské ligy, kterou vybrala Evropská fotbalová unie (UEFA).

„Říkal jsem teď ze srandy po zápase v kabině, že ho budeme muset na měsíc posadit na lavici, aby nám tady vydržel na jaro. Jeho progres je neuvěřitelný, neumím ani odhadnout, kde je časem nějaký jeho výkonnostní strop. Ani neumím říct, co dělá špatně, co neumí nebo kde se musí zlepšit, protože je to komplexní hráč,“ pochválil Simu po zápase s Beer-Ševou trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Zpráva ze 7. prosince 2020

Nejvyhledávanější hráč světa

Nejvyhledávanější fotbalista od nedělního večera 6. prosince 2020 na specializovaném serveru Transfermarkt.de? Abdallah Sima! Odhadovaná tržní cena: zatím nula. Druhý nejvyhledávanější fotbalista: Son Hung-min. Odhadovaná tržní cena: pětasedmdesát milionů eur, v přepočtu dvě miliardy korun.

Jeho jméno si do tamního vyhledávače od nedělního večera, kdy se dohrály zápasy ve všech evropských ligách, napsalo víc fanoušků, trenérů či expertů než Sona z Tottenhamu, který rozhodl prestižní severolondýnské derby proti Arsenalu. Předčil i světové hvězdy Messiho, Ronalda, Mbappého či objev posledního roku Bruna Fernandese z Manchesteru United.

Transfermarkt je renomovaný server, vyhledávaná databáze fotbalistů. Přináší hloubkový pohled do statistik hráčů, trenérů a také odhadované ceny hráčů.

„Tohle je bláznivé. Již jsme odmítli první nabídku na nesmyslnou částku,“ reagoval slávistický šéf Jaroslav Tvrdík na Twitteru.

Pomohl mu koronavirus

Co se vlastně stalo? Po prázdninách začíná v Česku, v českém fotbale i v pražské Slavii řádit druhá vlna koronavirové pandemie. Na celý měsíc se dokonce opět zastavuje nejvyšší ligová soutěž, v Evropské lize ale dostávají červenobílí herní výjimku. 

Při nedostatku zdravých hráčů si tak Abdallah Sima nečekaně odbývá svou předčasnou ligovou preméru v A-týmu Slavie. V sobotu 26. září 2020 nastupuje proti Slovácku (3:0), kdy naskočí coby náhradník na posledních sedm minut.

Trenér Jindřich Trpišovský ho pak do staví  i nadále, a to už i do základní sestavy. Když t kádru vypadne  záložník Tomáš Malínský, rozhodne se halvní kouč , že na pravé křídlo nasadí Simu, jehož hlavní pozice zatím byla spíš v útoku.

A přestože Sima nehraje na své tradiční pozici útočníka, dokáže vstřelit v devíti podzimních ligových utkáních sedm branek (dvě v derby se Spartou) a třikrát se prosadí i v Evropské lize (pokaždé hlavou). Dvakrát do sítě OGC Nice a jednou proti Hapoelu Beer-Ševa.

Jeho skvělá bilance pokračuje i v lednu a v únoru 2021. V prvních pěti jarních utkáních zaznamená dalších čtyři góly. Na přelomu roku se objevuje i nejvyšší Simova tržní cena transfermarkt.de, která činí osm milionů eur, tedy asi 208 milionů korun. 

Sima, který hovoří zprvu jen francouzsky a angličtinu i češtinu se teprve učí, začíná dávat svá první velká interview – pro klubový server slavia.cz a pro slávistického mediálního partnera – idnes.cz.

Co o sobě Sima prozradil?

O SVÝCH ZAČÁTCÍCH

„Fotbal hraju úplně odmalička. Jak asi všichni ví, tak moje rodná země Senegal je fotbalem posedlá. Prakticky všechny děti začínají na ulici kopat do míče už v útlém věku. Takže i já jsem začal hrát fotbal na ulici.“

O SVÝCH VZORECH

„Měl jsem hned několik vzorů. Ale pokud bych měl říct nějaké jméno, tak jedním z nich je Sadio Mané, kterého mladí Senegalci opravdu zbožňují.“

O  CESTĚ DO EVROPY

„V Senegalu jsem byl hráčem fotbalové akademie, která spolupracovala s francouzským klubem FC Thonon Évian. Velkou roli v mém přestupu hrál Patrick Trotignon. Stal jsem se hráčem Évianu a mohl začít hrát fotbal v Evropě.“

O PŘESUNU DO ČESKA

„Tahle změna se stala hodně rychle, opravdu až nečekaně rychle. V životě by mě předtím nenapadlo, že budu hrát fotbal v Česku. A když mi vedení Évianu řeklo, že mě chtějí pustit na hostování do českého klubu, tak jsem si říkal, kam to vlastně jdu? Česko jsem vůbec neznal. Znal jsem třeba Petra Čecha nebo Tomáše Rosického, ale nevěděl jsem, že jsou odtud. Takže vlastně nic. Taky když mi můj agent Daniel Chrysostome poprvé doporučil, abych přestoupil právě sem, hodně jsem se ptal proč. Vyprávěl mi o zemi, o fotbale. A k tomuDaniel říkal, že mě vidí jako dobrého hráče, který potřebuje pravidelně nastupovat, aby se dál zlepšoval. Že můžu hrát na profesionální úrovni, udělat další krok vzhůru.

Bylo to ale pro mě stejně hodně složité. Ovšem pak jsem se bavil o přesunu i se svou rodinou a ta mě definitivně přesvědčila, že to mám zkusit. Před svým příchodem do Česka jsem si jako cíl vytyčil, že tu podepíšu profesionální fotbalovou smlouvu. To bylo první, čeho jsem chtěl dosáhnout. A to se mi povedlo, když jsem podepsal smlouvu v MAS Táborsko. Ale nikdy by mě nenapadlo, že potom hned tak rychle přestoupím do Slavie.“

O PŘECHODU DO A-TÝMU SLAVIE

„Když jsem ještě byl v Táborsku, tak jsme hráli přátelák s B-týmem Slavie. V tomhle zápase mě poprvé viděli hrát lidé z Edenu a nabídli mi, abych přišel na testy do jejich béčka. Na těch testech ve slávistické rezervě jsem byl deset dnů, dopadly dobře, takže mi Slavia  nabídla smlouvu. V B-týmu mě trénoval Marek Jarolím, pod jehož vedením jsem se cítil dobře. Dal jsem za béčko čtyři góly.

I hráči slávistické rezervy  mě mezi sebe přijali, což pro mě bylo důležité, protože není vůbec jednoduché tak rychle změnit klub. A asi jsem měl i štěstí, protože po nějakých dvou nebo třech měsících v béčku si mě vytáhli trenéři do áčka na ligový zápas. Říkal jsem si, že je to neuvěřitelné, že jdu hrát svoje první ligové utkání za A-tým. Ani ten pocit neumím popsat. Vůbec jsem nečekal, že nabídka z takového klubu přijde takhle rychle. Bylo to obrovské překvapení. Je to celé neuvěřitelné a já jsem hodně šťastný.“ 

O SVÝCH GÓLECH V ÁČKU

„Takový začátek jsem vůbec nečekal. Ale musím říct, že za mými úspěchy stojí  celý tým. Významnou roli v tom hraje i trenér Trpišovský, který mi opravdu hodně pomohl. Vytáhnul si mě z béčka, nechal mě hrát, věřil mi. Hodně jsme spolu mluvili o systému, kterým Slavia hraje. Podařilo se mi do tohoto systému zapadnout. 

A kromě trenéra mi velice moc pomohli i spoluhráči, kteří mi radili, jak co mám dělat, dodávali mi odvahu, že to zvládnu. Takže za tyhle své úspěchy vděčím i všem těmto lidem, které mám kolem sebe. Trenérovi, realizačnímu týmu, spoluhráčům. Ti všichni mají podíl na tom, co jsem dokázal a kam jsem se dostal. Nesmím také zapomenout poděkovat rodině a všem, kteří mi pomohli, abych byl teď tady.“

O SVÉM TAHU NA BRÁNU 

„Ten jsem asi měl už odmalička. Vždycky jsem byl šťastný, že jsem mohl dát gól, a ta touha skórovat ve mně asi zůstala. Vždycky jsem chtěl střílet góly a tak to je dodneška. Nemůžu říct, že bych byl komplexní útočník, ale rád si nabíhám na centry, a to je důvod, proč dávám tolik gólů jak hlavou, tak i nohama. Doufám, že budu nadále růst a střílet ještě víc gólů.“

O celém příběhu Abdallaha Simy, i o tom, co něm říkají trenér Slavie Jindřich Trpišovský a kouč Táborska Miloslav Brožek, který mladého senegalského útočníka pro Česko objevil, si přečtěte v novém  čísle magazínu HATTRICK, které je na trhu od 11. března 2021. 

zdroj foto: SK Slavia Praha