Ligová procházka Pavla Procházky

Slavii po vítězném derby stačí k titulu už jen 13 bodů. To jsou z 8 utkání 4 výhry a 1 remíza nebo 3 výhry a 4 remízy

Ve Fortuna:lize už je po nedělní výhře Slavie nad Spartou (2:0) o titulu asi definitivně hotovo, i když trenér červenobílých Jindřich Trpišovský říká, že ne. Že by sparťané mohli ještě slávisty ve zbytku soutěže přejet, je ovšem spíš úkol pro teoretiky. Slavii totiž z osmi zápasů stačí k prvenství už jen třináct bodů, samozřejmě v případě, že Sparta všechno vyhraje, včetně svých covidových dohrávek v Jablonci a s Plzní. To jsou čtyři výhry a jedna remíza, zbylé tři duely mohou sešívaní prohrát. Nebo jen tři vítězství, čtyři plichty a jedna prohra.  

„Rozhodnuto není, ale udělali jsme důležitý krok k titulu. Je osm kol do konce, ve hře je ještě 24 bodů. Musíme být koncentrovaní, nic ještě v tuhle chvíli rozhodnuto není,“ pravil opatrně po vítězném derby Jindřich Trpišovský. 

Teoreticky může Slavia slavit už 21. dubna 

Jak by tedy ještě mohla Slavia o titul přijít? Sparta by musela vyhrát vše – obě zmíněné dohrávky a pak osm zbylých utkání. Slavia by musela ztratit dvanáct bodů ze 24. To jsou čtyři prohry v osmi utkáních. Nebo šest remíz v osmi utkáních. Nebo dvě prohry a tři remízy v osmi utkáních. 

To vskutku nevypadá moc reálně. To už je reálnější možnost, že slávisté budou slavit svůj 21. titul a třetí v řadě již po vloženém středečním kole, tedy ve středu 21. dubna. Červenobílí by museli vyhrát v Liberci i proti Zlínu a v ostatních zápasech Sparty, Slovácka a Jablonce by se musely sejít výsledky, které by jí hrály do karet, tedy bodové ztráty pronásledovatelů.

A ještě něco statistiky.  Potřetí v poválečné historii a poprvé v samostatné české lize dokázala Slavia vyhrát v jedné sezoně dvě ligová derby se Spartou naposledy před 28 lety v sezoně 1992/1993, předtím v ročníku 1967/1968. Nyní zvítězila v  prosinci 2020 na Letné 3:0 a v dubnu 2021 v Edenu 2:0.

Poslední výhru Sparty pamatuje jen pět současných hráčů

Se Spartou však Slavia neprohrála soutěžní utkání od neděle 20. března 2016, tedy už vice než pět let. Tehdy na Letné vyhráli sparťané 3:1, z dnešních hráčů byli na hřišti: z Letenských kapitán Dočkal, Krejčí starší a Juliš, ze slávistů kapitán Bořil a Deli.  Od posledního vyhraného derby by tedy Spartu mělo dělit 1848 dnů. V neděli 25. září 2016 zvítězili sešívaní pod vedením dnešního reprezentačního kouče Jaroslava Šilhavého na Letné 2:0. I s tímto duelem od té doby dodnes došlo k třinácti soutěžním utkáním (dvanácti ligovým a jednomu pohárovému), v nichž slávisté sedmkrát vyhráli a šestkrát remizovali, při celkovém skóre 25:9. Dvakrát však byla jejich neporazitelnost velice ohrožena. A to vždy v Edenu a na jaře, kdy porážku shodně odvraceli až v posledních minutách. V roce 2017 vyrovnával na 1:1 Milan Škoda ze sporné penalty, v roce 2020 rovněž na 1:1 srovnával Petar Musa. 

V novodobě historii slávisté neporazili v lize Spartu téměř šest let v období od pondělka 8. listopadu 1999 (Slavia vyhrála nad Spartou ještě ve starém Edenu 2:1) do neděle 25. října 2005 (Slavia zvítězila na Strahově nad Spartou 4:1). Ovšem tato série byla dvakrát narušena v roce 2002, kdy slávisté splnili tehdejší slib trenéra Miroslava Beránka, že se Spartou neprohraje, a v lednu nejprve vyhráli nad Letenskými jedno přátelské utkání (1:0) a pak 13. května 2002 porazili Spartu na strahovské hůrce ve finále Českého poháru (2:1),  

Motivace od Michaela Jordana

„Tři tituly v řadě jsou velká motivace. V létě jsme v karanténě na hotelu sledovali seriál o basketbalistovi Michaelu Jordanovi, on tam říkal, že praví šampioni jsou ti, kteří dokážou vyhrát třikrát za sebou. Tuhle větu mám dlouho v hlavě a upínáme se k tomu,“ prohlásil v neděli po derby Jindřich Trpišovský a většina českých médií takový výrok samozřejmě s chutí ocitovala. Ostatně pro autora těchto řádků (coby bývalého basketbalistu) je Michael Jordan nejlepším sportovcem všech dob a vidět ho naživo v létě 1992 při olympiádě v Barceloně v americkém Dream Teamu byl zážitek srovnatelný s fotbalovým titulem mistrů Evropy v roce 1976 nebo s hokejovým Naganem v roce 1998. Myslím si tedy, že Michael Jordan je pro současnou Slavii tím nejlepším možným vzorem a motivátorem. 

K tomu je třeba dodat, že Slavia už byla mistrem dokonce čtyřikrát za sebou, za Bicanovy éry za druhé světové války (od roku 1940 do roku 1943), třikrát za sebou pak byla první v předválečných letech 1933 až 1935. 

Ovšem jsou tu ještě větší výzvy. Sparta (dokonce dvakrát) slavila titul pětkrát za sebou – v letech 1987 až 1991 a pak za deset roků v letech 1997 až 2001. A Dukla ve své nejslavnější éře vyhrála československou ligu čtyřikrát za sebou, v letech 1961 až 1964.

Vrba se chce Slavií vyrovnat. Půjde to s Dočkalem? 

Ještě zpět k neděli. Kdy, když ne teď? Každá série jednou končí, doufal nový sparťanský trenér Pavel Vrba před posledním derby v Edenu. Zatím marně.

„První poločas ten výsledek ovlivnil. Prvních dvacet minut jsme hráli velice dobře směrem dopředu, vytvářeli jsme si gólové situace. Bohužel jsme nebyli úspěšní v koncovce. Když pak dostanete v poslední minutě poločasu gól, je to obrovská chyba. Měli jsme míč na kopačkách a za nějakých pětadvacet vteřin jsme inkasovali, to je špatně. První poločas jsme celkově prohospodařili, z těch šancí jsme měli určitě něco vytěžit,“ prohlásil po derby trenér Vrba, který uznal, že letos na jaře už jeho tým Slavii dohnat nemůže, ale že již v příští sezoně 2021/2022 chce s červenobílými srovnat krok a bojovat s nimi o titul a o účast v Lize mistrů.

V prvním poločase, hlavně v jeho úvodní části, to vypadalo, že Sparta srovnala se slávisty výkonnostní krok už nyní. Byla i lepší, vypracovala si tři dobré možnosti. Jenže se ukázalo, že jí střelci Juliš a Kozák chybějí více než Slavii Sima a Olayinka či elitní stopeři Kúdela, Deli či Hovorka. 

A hlavně, Slavii v kritických chvílích opakovaně zachránil tentokrát velmi spolehlivý brankář Ondřej Kolář. Ten nyní po nepříjemném zranění hlavy v důležitých duelech na Arsenalu a proti Spartě paradoxně působil mnohem jistěji a koncentrovaněji než před svou nepříjemnou srážkou s brouskem z Rangers Roofem. Ať mu to vydrží nejméně do čtvrtka, kdy je na programu odveta čtvrtfinále Evropské ligy (21,00, ČT Sport)!   

Překvapením bylo i to, že Slavia po čtvrtečním londýnském duelu a pátečním cestování měla po pauze jakoby více fyzických sil než Sparta, která hrála svůj pohárový duel s Jabloncem už ve středu a doma. 

Svalovat všechno na psychickou ránu z gólu do šatnu po předchozím vydařeném výkonu podle mého názoru nelze. Asi by si mohli na Letné na rovinu říci, že jejich kapitán Bořek Dočkal v náročných zápasech s kvalitními soupeři vydrží v požadovaném tempu tak půl hodiny. Ostatně jeho statistiky jsou dostatečně vypovídající. 

A pokud chce Vrba skutečně co nejdříve se slávistickými atlety srovnat krok, na Dočkala spoléhat nemůže. Myslím, že to letenský kouč Vrba dobře ví,  navzdory některým mediálním ujišťováním a názorům bývalých hráčů, že Bořek Dočkal je stále pro Spartu přínosem.  Možná pro jiný klub s menšími ambicemi.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

zdroj foto: SK Slavia Praha