Blogy

Slavii nebylo přiznáno deset historických titulů, Spartě čtyři. Vzniká iniciativa, která chce, aby to FAČR změnila

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY. „Vážení přátelé, v Hospodářských novinách se objevil text Josefa Káninského, který Slavii přičítá šest titulů z let 1897 až 1901. To je přesně to, o čem jsem s některými z vás již vícekrát mluvil. Jde o tituly, které jaksi unikají pozornosti Fotbalové asociace ČR. Slavia pak i v letech 1902 až 1910 patřila k nejlepším na kontinentu a odmítat její superioritu jen proto, že se nehrála celostátní liga, je kardinální nesmysl. On se snad fotbal hrál ještě někde jinde v českých zemích nebo na Slovensku? Tedy na úrovni, která by stala za řeč? Pojďme se sejít,připravit podklady a předložit je FAČR co nejdříve. I v řadě jiných zemi se započítávají tituly z přelomu století, přestože o celostátní soutěži nemohla být tehdy řeč,“ napsal v dopisu slávistickým příznivcům, hlavně z řad Odboru přátel Slavie, známý publicista, ekonom a bývalý zástupce šéfredaktora Lidových novin Karel Kříž.

Zapátral jsem v archivu a v unikátní encyklopedii „Dějiny československé kopané“ z července 1946, kterou dal dohromady Karel Petrů. Muž coby mj. jako asociační kapitán/trenér dovedl československé mužstvo ke stříbrným medailím na MS 1934 v Itálii.

Výsledek? Slavii chybí od roku 1896,od kdy se až do roku 1924 hrálo nepravidelně a s přestávkami Mistrovství Čech a Moravy (v některých letech pravda, jako Středočeská župa nebo Mistrovství Čech) devět titulů, Spartě pak čtyři. Desátý oficiálně nepřiznaný titul pak získali slávisté na podzim roku 1948, když se přecházelo na sovětský model jaro/podzim. Dva tituly v oficiálních záznamech chybějí i německému celku DFC Praha, jeden pak ČFK Kickers Praha a ČAFC Vinohrady.

Více na eFotbal.cz…