Blogy,  Ligová procházka Pavla Procházky

Slavia? Žádáme soupeře, aby jí kladli odpor! Sparta? To už je dílo Rosického, na Stramaccioniho zapomeňte

Máme za sebou teprve polovinu ligového ročníku 2020/2021 a o mistrovském hattricku pražské Slavie se už zdá být rozhodnuto. Poté, co o posledním lednovém víkendu v duelu prvního s druhým porazil Trpišovského tým s přehledem Jablonecké (3:0) a marná Sparta po čtvrtstoletí prohrála doma zcela zaslouženě s Bohemians (0:1), vedou červenobílí před Severočechy a Letenskými tabulku o dvanáct bodů. Pátá vicemistrovská Viktoria Plzeň pak navzdory svému zlepšení a jasné výhře (2:0) v Ostravě ztrácí z páté příčky na šampiona z Edenu dokonce dvacet bodů. 

Slavii se v lednu povedlo, na co sáhla. Na rozdíl od svých klopýtavých soupeřů. 

V lize letos vyhrála všechny čtyři zápasy včetně dohrávky se Zlínem, v Českém poháru/MOL Cupu postoupila do osmifinále.

Červenobílí tak zvítězili osm kol po sobě, jako jediní v ligové sezoně dál drží neporazitelnost, ve Fortuna:lize neprohráli už devětadvacet utkání. 

V Edenu v nejvyšší soutěži naposledy podlehli v srpnu 2018 právě Jablonci, v neděli ovšem proti Severočechům žádné překvapení nedopustili. Naopak Radův soubor na Slavii prohrál poprvé po devíti kolech. A mohlo to být, pokud počítáme šance, nikoli 0:3, ale dokonce 1:8. 

Obří rozdíl mezi prvním a druhým

„Tak velký je rozdíl mezi prvním a druhým nejlepším českým klubem. A jaký asi bude vzhledem k ostatním celkům v první lize?“ vznesl během přímého přenosu z nedělního utkání Slavia – Jablonec řečnickou otázku komentátor O2 TV Sport Tomáš Radotínský a začal hledat ligové týmy, které by v tomto ročníku mohly slávisty porazit. Moc jich nenašel. Skoro by to chtělo, aby Ligová fotbalová asociace vydala jasnou výzvu. Asi v tomto stylu: „Žádáme všechny soupeře Slavie, aby jí kladli odpor!“ 

„Pro nás je obrovsky důležité, že jsme odskočili na dvanáct bodů a v klidu se můžeme soustředit na další zápasy,“ řekl výstižně autor druhé důležité slávistické branky Jan Kuchta.

„Dnes to byl z naší strany po všech stránkách dobrý výkon,“ chválil své svěřence po jasném vítězství nad Jabloncem i kouč červenobílých Jindřich Trpišovský. „Jablonec hrál také aktivně, díky tomu bylo tempo zápasu vysoké. To je vždycky lepší, než když je někdo zalezlý a jen brání,“ dodal slávistický trenér, který si (alespoň navenek) ještě nemyslí, že o titulu jeho týmu je už sedmnáct kol před koncem rozhodnuto.

„Stát se ještě může spoustu věcí, udělali jsme důležitý krok a soutěž bude ještě dlouhá. Zvlášť v současné době se neodvažuju odhadnout, co bude za týden nebo dva,“ řekl domácí trenér Jindřich Trpišovský.

Slavia to umí i s covidem

Slávistický kouč má patrně na mysli covid. Ale i s ním se, také díky četným zkušenostem nasbíraným na podzim v Evropské lize a v Lize národů, naučili sešívaní žít. Ze všech tuzemských celků to umějí nejlépe. 

Když jim bylo kvůli koronaviru v prosinci ouvej, dokázali, aby byl nepříjemný zápas ve Zlíně odložen na leden. Zlínští, kteří se nyní potýkali s podobnou covidovou šlamastykou, museli minulou středu na plac a dostali výprask v podobě debaklu 2:6, když už o přestávce to bylo 0:5. Až pak jim byla následující dvě utkání kvůli četné nákaze v týmu odložena.

A ani rozhodčí slávistům, na rozdíl od nedávných dob sparťanské či plzeňské nadvlády, neškodí. Třeba v duelu s Jabloncem kapitán Bořil ještě za stavu 1:0 nebyl za svůj loket v Jovovičově obličeji rozhodcovským duem Orel (hlavní), Denev (VAR) nijak potrestán. 

Rovněž tak druhý Jablonec, jak se v neděli jasně ukázalo, není pro současnou Slavii rovným soupeřem. „Slávisté byli lepší a vyhráli zaslouženě. Já jsem ale zklamaný, že jsme v některých pasážích zápasu hráli ustrašeně, to si musíme rozebrat a vyřešit,“ pravil jablonecký trenér Petr Rada.

Sparta? Proti duelům Slavie zpomalený film

A současná Sparta, která se ještě na podzim jevila jako možný velký slávistický protivník, v novém roce 2021 hledá sama sebe a svou formu.

Výstižně to ostatně řekli fanoušci v internetové diskusi na serveru sport.cz.

„Jsem fanoušek Sigmy Olomouc, ale ať se sparťani dívají, jako všichni slávisti jezdí jako motorové myši. A o tom to je. Když nezaujatý divák sledoval sobotní zpomalený film v podání Sparty a pak v neděli Slavii, měl jasno. Sparťani by se měli povinně společně i se svým vedením dívat, jak se hraje moderní fotbal… A pak je tu ještě další faktor: Sparta si buď vybírá cizince, kteří nejsou lepší než tuzemští fotbalisté, nebo bere vysloužilé navrátilce bez větší motivace. Souček s Coufalem současným slávistům ukázali cestu, Dočkal, Krejčí starší, Čelůstka, Kozák, ti všichni už venku byli – a nejezdí jako ty motorové myši,“ napsal v diskusi na sport.cz Jaroslav Hodulík. 

„Aby se Sparta mohla srovnat se Slavií, potřebuje trenéra, který bude mít jasnou vizi a systém, do kterého bude zabudovávat a kupovat hráče. Jinak to nejde. Ten systém je základem všeho. Slavia v posledních letech postavila vlastně již tři mistrovské jedenáctky, a to jen díky svému systému. Kupuje hráče, kteří se do něj hodí. Každý nový fotbalista samozřejmě nevyjde, to je logické. Když se ale podíváte na Dána Baha, tak ten byl koupen na konkrétní místo proto, že hraje stejným způsobem jako Coufal,“ všiml si Borek Sita.

„Na Letné je ten problém daleko hlubší. Začal bych u Křetínského a postupoval přes Rosického atd. Pokud tam bude takové vedení, tak by s tím nic nenadělal ani Trpišovský. Ovšem ten to má v hlavě srovnané a moc dobře věděl, proč dát Spartě vale,“ napsal na server sport.cz David Holba.

Tři jasné fanouškovské názory, které vydají za několik obsáhlých komentářů, názory, o nichž se někde dočíst nemůžete. 

Ale jeden závěr je jasný: Současné letenské potíže už nelze svádět na období italského kouče Stramaccioniho. Nynější výsledky již jdou za mladým, a logicky nezkušeným, sportovním ředitelem Tomášem Rosickým, jehož si majitel Daniel Křetínský vybral možná i jako svůj štít.

Nejde jen o Dočkala, chce to změnu kursu

Hodně se nyní řeší, zda má hrát kapitán Bořek Dočkal v základní sestavě. I během utkání s Bohemians seděl na lavičce náhradníků a na hřiště přišel až v 68. minutě.

„Máme teď v kádru zhruba pětadvacet hráčů. Rozhodli jsme se pro tuhle sestavu. Bořek pak nastoupil a stejně jsme gól nedali,“ kroutil hlavou zkušený trenér Sparty Václav Kotal.

„Souvislosti bych v tom nehledal. Zdá se mi, že se pořád hledá, co je a není v kabině. Já žádné problémy v kabině necítím. Kluci chtěli a mrzí je, že jsme zápas nezavládli. Zda jde o vyústění jarní formy Sparty? Vyústění čeho? Špatně jsme vstoupili do utkání. Byli jsme málo důrazní, přitom jsme věděli, že Bohemka důrazně hraje. Po inkasovaném gólu jsme se snažili, ale bohužel se nám nepodařilo ani vyrovnat. Chyběl nám klid v útočné fázi a stoprocentní příležitosti. Dělali jsme chyby v obraně. Přesto si myslím, že jsme utkání mohli zvládnout. Chybí nám větší odvaha hráčů zezadu. Kombinace byla pomalá a stereotypní. Když jsme mohli centrovat, necentrovali jsme. Těžko můžete dát gól, když chybí moment překvapení. Pracujeme stále stejně. Vraceli se nám hráči. Někteří měli covid, jiní byli zranění. Teď se nám konečně vyprazdňuje marodka. Bohužel jsme utkání nezvládli, já bych z toho ale nedělal dlouhodobější problém. Soupeři proti Spartě hrají zodpovědně, z bloku. Přesto jsme je většinou přestříleli. Musíme se k tomu postavit, příště být efektivnější a nedělat chyby vzadu,“ analyzuje situaci Kotal. 

Co má také říkat? 

„Ve druhé polovině ligového ročníku odehrála Sparta už čtyři zápasy. To je poměrně dostatečný vzorek, abychom mohli posoudit, v jaké se nachází kondici. A ta není kdovíjaká, naopak je spíš hodně mizerná. Ani v jednom případě totiž Letenští neodvedli výkon, který se od nich očekává. Není tedy možné mluvit o náhodě či krátkodobém výpadku, tohle je hlubší problém. Pražané nemají na co čekat, musí přistoupit ke změnám. Tvrdošíjné trvání na něčem, co evidentně nefunguje, totiž může být cestou do pekel. Sparta nutně potřebuje změnit kurs,“ napsal v deníku Sport ve svém komentáři Jan Vacek. Měl na myslí herní systém současné Sparty, který by se podle něj měl změnit.

Ano, kurs je třeba ve Spartě změnit. Ale patrně nejde jen o změnu herního systému, ale nejspíš – a to hlavně – i o systémovou změnu řízení celého klubu. 

Vrba? Spíš do Baníku než do Sparty

Hodně se spekuluje o tom, že by na Letnou konečně mohl po bulharském vyhazovu přijít trenér Pavel Vrba. Také si ale myslím, že se mu za dané situace nebude do Sparty chtít. To si možná raději počká na Baník Ostrava, kde by byl doma a šlo by v jeho případě o vytoužený návrat ztraceného syna. Byť za méně peněz.

Luboši Kozlovi se totiž ve Slezsku práce stále nedaří. V neděli Ostravští v souboji o pátou příčku podlehli doma (0:2) vicemistrovské Plzni. 

Viktoriáni konečně potvrdili, že to s tím svým zlepšením myslí opravdu. Na druhou Spartu a třetí Jablonec ztrácejí nyní osm bodů, to by šlo na jaře dohnat. Pokud tedy vydrží dlouhodoběji v nastaveném trendu. 

„Z mého pohledu do toho kluci šlápli od úvodního hvizdu. Ukázali jsme sílu, důslednost, aktivitu, dostatečnou kompaktnost. Potřebovali jsme, aby hráči takovou intenzitu prožili na vlastní kůži, pak není třeba ustupovat od zápasového plánu. Jen je dobré ještě přidat. Jsem rád, že se to povedlo a doufám, že v dalším zápase půjdeme opět na maximum. Pro nás je podstatné, abychom takové výkony opakovali dlouhodobě,“ konstatoval plzeňský kouč Adrián Guľa. 

„Optika je jednoznačná: potřebujeme vyhrávat a zlepšovat své hráče. Sebevědomí získáte nejrychleji tím, když vyhráváte. Proto jsem rád za kluky, aby pochopili, že směr, kterým jdeme, funguje. Za týden budeme zase hladoví,“ dodal Guľa.

Počkejme si, v sobotu (18.30, O2 TV Sport) hraje Guľova „hladová“ Plzeň ve svých Štruncových sadech se sedmým Libercem, zatímco Sparta nastoupí v neděli (18.30, O2 TV Sport) na hřišti osmé Olomouce. Oba víkendoví soupeři Sparty a Viktorky však mají o odložený zápas méně. 

Co se týče boje o záchrany, v ročníku, kdy jdou dolů hned tři celky, se k Opavě, Příbrami a Zbrojovce Brno dost nečekaně přidaly i Mladá Boleslav a Teplice. V případě Teplických, kteří v sobotu doma vedli 2:0 nad Karvinou, a přesto jen remizovali 2:2, jde mj. o odvahu vyměnit stárnoucí legendu v brance. Grigar už má přece jen nejlepší léta za sebou. Stejně jako Drobný v Českých Budějovicích. Ty nasadily na Slovácku (0:0) do brány mladšího Vorla, a hned připravily černého koně soutěže o první jarní body.

zdroj foto: sparta.cz