Hattrick,  Ligová procházka Pavla Procházky

Slavia se stala podzimním mistrem. Je jen otázkou, o kolik bodů či gólů. A kdo tu vůbec mluvil o milionu korun?

Pokud jde o předposlední podzimní ligové kolo, je třeba konstatovat, že z velké čtyřky se velmi rychle stala tradiční silná trojka – Slavia, Viktoria Plzeň, Sparta. Červenobílí si doma v neděli díky skvělému dánskému bekovi Alexanderu Bahovi (gól a branková asistence) poradili po náročné šichtě v Berlíně i ve svém Edenu s Mladou Boleslaví (2:0). Sparta na Letné rozdrtila Bohemku (5:1), pro niž je „pětka“ nebo dokonce „šestka“ v souboji se silnými týmy (Plzeň, Slavia) již normou. A Viktorka už v sobotu s přehledem (2:0) zdolala naprosto neškodný a střelecky impotentní Slovan Liberec.

Jen oblíbený klub hradního kancléře Vratislava Mynáře – Slovácko, poté, co porazilo Spartu 4:0 a média o něm začala psát jako o novém kandidátovi na titul, od té doby nevyhrálo. Nyní o víkendu jen remizovalo (2:2) na neutrálním mladoboleslavském hřišti s nováčkem z Hradce Králové. „Mužstvo má svůj strop, kterého už asi dosáhlo,“ konstatoval po další ztrátě uvážlivý uherskohradišťský trenér Martin Svědík. Ovšem s tím, že jedou ve své snaze dál. 

Slovácko na čtvrtém místě ztrácí na první Slavii již jedenáct bodů, tohle na cestu za titulem moc nevypadá. Zezadu se na něj tlačí pátý Baník Ostrava, který dosud získal jen o bod méně. Třetí Sparta má na červenobílé stále pětibodové manko, druhá Viktoria Plzeň tříbodové.

Důležitý závěr podzimu: Baník Ostrava – Slavia

Je tak již jisté, že se Slavia stala podzimním mistrem. Má totiž skóre plus 37 gólů, zatímco Viktorka, která jediná může mistrovský tým teoreticky bodové dostihnout, jen plus 22 branek.

Důležité ale bude, zda Slavia půjde do jarních šestnácti kol (jedenáct v základní části a pět v nadstavbě) s náskokem pouhého skóre (a výhry 2:0 nad Plzní ve vzájemném podzimním utkání) či dvou, tří, pěti nebo dokonce šesti bodů (to při zaváhání Viktorie i Sparty v posledním podzimním kole).

Slavii čeká úplně na závěr podzimního programu o čtvrté adventní neděli, 19. prosince od 18 hodin (O2 TV Sport) boj na horké půdě stále se lepšícího Baníku Ostrava (ještě předtím ale musí ve středu 15. prosince v Edenu absolvovat poslední osmifinálové utkání Českého poháru/MOL Cupu proti Fastavu Zlín – 17 hodin, ČT Sport). 

Plzeň hraje už v sobotu v 15 hodin (O2 TV Sport) v Karviné, jež za celých osmnáct kol ještě ani jednou nevyhrála, ovšem se Slavií doma remizovala 3:3 (v neděli 29. srpna). Sparta pak jede v sobotu (18.00, O2 TV Sport) do Mladé Boleslavi, kde se utká s ambiciozním Hradcem Králové, který vede zkušený bývalý sparťanský brankář a extrenér Sparty (jako asistent), Slavie i Plzně Miroslav Koubek. 

Bude to ještě zajímavé: vést v zimě ligu o pěti či šest bodů, nebo jen o skóre, je veliký rozdíl. 

Může rozhodovat i Krmenčíkův gól proti Plzni

Jinak v této souvislosti opět připomínám kauzu „Michael Krmenčík“ a jeho gól na 2:0 v utkání s Plzní.

Média unisono psala o tom, že se současný slávista Krmenčík z té branky radoval až příliš, protože v samotném závěru, kdy Plzeň dohrávala v osmi, už téměř nic neřešila. Připomínám, že když mají po nadstavbě dva týmy stejný počet bodů, rozhoduje o jejich pořadí vzájemná bilance ze základní části soutěže. 

Jinými slovy, když budou mít po 35 kolech Slavia a Plzeň na prvním a druhém místě tabulky stejně bodů a pokud na jaře červenobílí prohrají ve Štruncových sadech o gól, rozhodne říjnová Krmenčíkova branka na 2:0 o titulu pro sešívané.

„Vlož souhlásku do zvířete, ať se jméno nepoplete“

„Vlož souhlásku do zvířete, ať se jméno nepoplete,“ to byla hádanka jednoho z příběhů seriálu Hříšní lidé města pražského (šlo o tapíra a viníkem byl důstojník Tampír). 

Tohle mě napadlo, když jsme se z policejního spisu dozvěděli, že mlynář (tedy vyučený mlýnský montér Berbr) chodil na Hrad za kancléřem Mynářem, který předtím zase prosil exmístopředsedu FAČR o pomoc s rozhodčími při utkání Slovácka.

Šlo by se i ptát, proč se Vratislav Mynář nepřihlásil jako svědek, když se Roman Berbr soudil (o omluvu i nemalé částky peněz) hned s několika rozhodčími i s internacionálem Ladislavem Vízkem, protože si v médiích dovolili říci, že fotbalové sudí v Česku řídí on?  Hradní kancléř přece věděl, jak se věci mají…

Kdo přišel na milion korun?

Je to tak, fotbaloví fanoušci nyní diskutují hlavně o přepisech z policejních odposlechů z kauzy „Berbr, Rogoz a spol“, do kterých měla možnost nahlédnout i redakce serveru efotbal.cz. Hodně se řeší jedna závorka, v níž se policisté letmo, jako by jen tak,  zmiňují o svém „poznatku“, podle něhož „měl mít“ exmístopředseda FAČR Roman Berbr v roce 2019 „milionový úplatek“, když Slavia získá titul.   

Zajímavé je, že si to některá média přeložila, že šlo o milion korun. Přitom o korunách nepadlo ve spisu ani slovo. Nemohlo jít třeba o eura?

A vůbec, o jistých pevných sazbách v případě titulu či postupu do Ligy mistrů se mluvilo ve fotbalovém zákulisí už dávno, dlouho před toutou odposlechovou  kauzou a ještě předtím, než koncem druhé dekády 21. století začala ligu vyhrávat Slavia. Stejně jako o tzv. povinných „jízdenkách do vlaku“ v nižších soutěžích, které v Čechách řídil jistý „Náčelník“.    

Nové vedení FAČR má historickou šanci

„Mají toho mnohem víc a mnohem větší špínu. NCOZ (Národní centrála proti organizovanému zločinu) to ovšem potřebuje prokázat. Mají toho tolik, že by pozavírali dvě třetiny profesionálního fotbalu. Pokud začne ‚Náčelník‘ mluvit, tak půjde do vězení či k soudu hodně lidí,“ sdělil autorovi těchto řádků informovaný zdroj. 

Uvidíme, jak to celé dopadne.  V každém případě má nové vedení FAČR v čele s Petrem Fouskem a se svou etickou komisí, v níž zasedají poctiví a stateční lidé jako třeba dlouholetý šéf spolku Čistý fotbal Lukáš Říha, šanci konečně český fotbal očistit od spousty podivných a shnilých starých struktur. A všichni, kteří by to zase chtěli zkoušet „postaru“, budou mít před očima současné „berbrovské a rogozovské“ odstrašující případy.

„Blíží se doba, kdy budeme na fotbalech a nebudeme vědět, jak to skončí. To snad nejde. To o těch postupujících a sestupujících budou rozhodovat hráči? Neblázni, ty vole. To jsou ti poslední!,“ citoval v pondělí server Aktuálně.cz jednu z Rogozových odposlechových perel.   

Držíme „novému Strahovu“ v tomto boji všechny palce. Aby skutečně nastala doba, které se bývalý, nyní obviněný, sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad Roman Rogoz tolik obával.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK