Blogy,  Ligová procházka Pavla Procházky

Slavia má jistou účast alespoň v základní skupině nové Konferenční ligy, ostatní musejí uspět v předkolech

 Fortuna:ligu čeká ještě v sobotu (s jednotným výkopem v 17 hodin) poslední kolo, ale prakticky o všem je už rozhodnuto. Druhé místo s 2. předkolem Ligy mistrů získala po výhře na Bohemce (2:1) Vrbova Sparta, třetí příčka s 3. předkolem Evropské ligy patří po remíze 1:1 s kombinovaným týmem Slavie Jablonci, Slovácko už mělo 2. předkolo nové Evropské konferenční ligy jisté, po domácí výhře 4:0 nad Baníkem Ostrava k němu asi přibude i Bílkova Viktoria Plzeň. A k dvojici sestupujících Opava a Zbrojovka Brno se po domácí prohře 0:1 s nováčkem z Pardubic přidala také Příbram.  

Jediný teoretický otazník zůstává u té páté příčky zaručující vstup do 2. předkola Evropské konferenční ligy. Pokud nyní pátá Plzeň (55 bodů) alespoň remizuje na hřišti poslední Opavy, nikdo už ji neohrozí.

Slovan Liberec (52), který jen remizoval ve Zlíně 0:0, musí doma porazit Olomouc a čekat, že Západočeši v Opavě prohrají. Liberečtí mají s Viktorií lepší vzájemnou bilanci (4:1, 2:0). 

Pokud by při prohře Plzně vyhrály v Ďolíčku i Pardubice nad Jabloncem, měly by všechny týmy po 55 bodech a Liberečtí by byli v tříčlenné tabulce těchto celků opět nejlepší: 1. Liberec 9 bodů, 2. Pardubice 6, 3. Plzeň 3.   

Pardubický nováček může být pátý jediné tak, že ve svém vršovickém azylu vyhraje nad Jabloncem, Plzeň prohraje v Opavě a Liberec doma nezvítězí nad Olomoucí. Pak by měl stejně bodů jako viktoriáni a hrála by pro něj lepší vzájemná bilance se Západočechy (0:2 a 3:0).

Takže se zdá, že noví trenéři favoritů – Vrba ve Spartě a Bílek v Plzni – alespoň z půlky v novém působišti uspějí. Vysněný triumf v Českém poháru/Mol Cupusice oběma sebrala mistrovská Slavia, ovšem Pavel Vrba alespoň uhájil kvalifikaci Ligy mistrů a Michal Bílek – tedy podle všeho – kvalifikaci Evropské konferenční ligy.

Ovšem klobouk dolů před pardubickým nováčkem. Neodehrát ani jedno ze 34 utkání v domácím prostředí a přitom do posledního kola bojovat o účast v pohárové Evropě, to je asi evropský unikát.

Tři zasloužené sestupy

Naopak Opava, Příbram a Zbrojovka Brno zaslouženě sestupují. 

Ostatně Opava a Příbram měly spadnout už loni, zachránila je pouze tehdejší moravskoslezská, dnes už hlavní, hygienička Pavla Svrčinová. Ta, jak známo, poslala kvůli jednomu nakaženému opavskému náhradníkovi celý tým do karantény, skupina o udržení se tak nemohla dohrát a soutěž byla rozšířena na osmnáct klubů i s druhým týmem F:NL Brnem, které na nejvyšší soutěž rovněž nemělo.  

Teď se naštěstí vrací vše do starých kolejí, postupuje jen vítězný Hradec Králové, liga bude mít zase pouze šestnáct týmů, a kvalita nebude tak rozmělněna. Jen by už vedení LFA v čele s Dušanem Svobodou mělo jasně říci, jestli chce, aby se ročník 2021/2022 hrál zase s nadstavbou. 

Dalším otazníkem posledního kola je, zda Slavia, která před EURO 2020 poslala po dohodě s trenérem národního celku své reprezentanty na dovolenou, udrží svou sezonní neporazitelnost. Jelikož se jí to v neděli povedlo s několika dorostenci i na hřišti třetího Jablonce (1:1), kde se dokonce záhy ujala vedení,  mohlo by se jí to doma v Edenu proti na jaře „marným“ Českým Budějovicím také podařit.

Jednooký Král střelců ještě nebyl korunován

A pak je tu ještě boj o korunu Krále střelců, i když vzhledem k počtu 34 kol půjde o „jednookého“ mezi slepými. Kuchta totiž udržel se 14 góly své vedení, přestože jako jablonecký Schranz (13 branek) v neděli nenastoupil. 

Pořadí teď vypadá následovně: 1. Kuchta (Slavia) 14,  2. Doležal (Jablonec) 13. 3. Schranz (Jablonec) 13, 4. Beauguel (Plzeň) 12, 5. Juliš (Sparta) 12, 6. Stanciu (Slavia) 12, 7. Hložek (Sparta) 11, 8. Sima (Slavia) 11.

A v kterých zápasech je možné vylepšit si na poslední  chvíli bilanci? Slavia hraje doma s Českými Budějovicemi, Jablonec v Ďolíčku s Pardubicemi, Sparta doma se Zbrojovkou Brno, Plzeň v Opavě. Šance jsou tedy pro kanonýry celkem značné. 

Slavia má jistotu, Spartu čeká těžký boj

Zajímavější je ovšem, které evropské poháry si české kluby v sezoně 2021/2022 zahrají.

První Slavii čeká 3. předkolo v mistrovské části kvalifikace Ligy mistrů. V něm, i v případném 4. předkole/play off LM, by měla být vzhledem ke svému klubovému koeficientu nasazená. Ve 3. předkole by ji tak mohly čekat – bulharský Ludogorec, švédské Malmö, opětovně rumunská Kluž, polská Legia Varšava, moldavský Šeriff Tiraspol nebo maďarský Ferencváros Budapešť. 

Ve 4. předkole pak švýcarští Young Boys Bern, srbská CZ Bělehrad, znovu skotší Rangers či dánské Bröndby Kodaň. 

Pokud Slavia z 3. kola mistrovské části kvalifikace LM vypadne, jde do 4. předkola/play off kvalifikace EL. 

Pokud vypadne ze 4. předkola LM, jde do základní skupiny EL.

Pokud vypadne ze 4. předkola EL, jde do základní skupiny nové Evropské konferenční ligy. 

Takže slávisté mají jako jediný český celek alespoň jednu ze základních skupin evropských soutěží už nyní jistou.

Druhá Sparta to má poněkud těžší, jde do 2. předkola nemistrovské části kvalifikace Ligy mistrů.  V něm by měla být nasazena a čekat ji mohou rakouský Rapid Vídeň, dánský Midtjylland, s nímž Slavia loni podlehla v play off Ligy mistrů(0:0, 1:4) či turecký Galatasaray Istanbul. 

Ve 3. předkole nemistrovské části kvalifikace Ligy mistrů bude Sparta asi užnenasazená a hrozit by jí tedy mohly ukrajinský Šachtar Doněck, portugalská Benfica Lisabon, francouzské AS Monako nebo skotský Celtic Glasgow. 

Pokud by sparťané ve 2. předkole nemistrovské části kvalifikace Ligy mistrů neuspěli, pak se přesunou do 3. kola standardní kvalifikace Evropské ligy. 

Pokud vypadnou ve 3. nebo 4. předkole nemistrovské části Ligy mistrů, přesunou se do základní skupiny Evropské ligy.

Třetí Jablonec by měl jít do 3. předkola Evropské ligy. kde by měl být nasazen. Postupový klíč je zde poněkud složitější, klubový boss Miroslav Pelta měl zjištěno, že kdyby ve středečním finále Evropské ligy vyhrál Manchester United nad Villarrealem, mohli by Severočeši přejít rovnou do 4. předkola/play off Evropské ligy. A pokud by v něm neuspěli, šli by do základní skupiny nové Evropské konferenční ligy.

Kdyby Jablonečtí neuspěli už ve 3. předkole EL, čeká je 4. předkolo/play off  Evropské konferenční ligy.

Čtvrté Slovácko a pátá Plzeň (nebo Liberec či Pardubice) by měly jít jako nasazené týmy do 2. předkola Evropské konferenční ligy. Plzeňští by pak nejspíš zůstali nasazení i ve 3. a 4. předkole nové soutěže UEFA.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK