Hattrick

Seriál Stadiony ME 2020: Glasgow, Dublin, Kodaň: Rekordman, skleněná vlna a prcek

Mistrovství Evropy 2020 bylo, jak známo, kvůli světové pandemie koronavirupřesunuto na rok 2021, ovšem seriálmagazínu HATTRICK o stadionech EURO 2020 pokračuje. V posledním, šestém díle seriálu představujeme chybějící tři stadiony ve skotském Glasgow, irském Dublinu a dánské Kodani. Opět nás nimi provede autor dvou úspěšných knih popisující historii, fakta a příběhy evropských stánků Jiří Vojkovský, který v těchto dnech sepisuje třetí vydání knihy na stejnojmenné téma.

Ovšem dřív než vyjde před EURO v roce 2021 kniha „Fotbalové stadiony 3“, na pulty knihkupectví se dostaví jinápublikace z dílny Jiřího Vojkovského věrná fotbalovému prostředí.

Teď se však vydejme na sever Evropy, tedy do Glasgow, Dublinu a Kodaně.

HampdenPark – Queen’s Park FC(Glagsow)

Kapacita: 52 103.
Otevření: 1903.
Přestavba: 1993 (rekonstrukce 1999).

Glasgow sice není hlavním městem Skotska (tím je starobylý Edinburgh), ale stal se největším městem země spadající pod Velkou Británii. S počtem obyvatel dosahující téměř k hranici 630 tisíc obyvatel jde o třetí největší město celého Spojeného království. Proto také skotský národní stadion jménem Hampden Park nalezneme právě v Glasgow.

Jeho oválné tribuny jsou osazeny sedadly v národních barvách a za oběma brankami zobrazují obrovské skotské vlajky. Národní prostředí, jak se sluší a patří.

Oválný protáhlý tvar Hampden Parku byl navržen slavným skotským architektem ArchibaldemLeitchem, který již dříve navrhl oba stadiony v Glasgow pro Celtic a Rangers, dále londýnské StamfordBridgepro Chelsea, dnes již bývalý stánekTottenhamu a dokonce i OldTrafford v Manchesteru či liverpoolský Anfield. 

Využití stadionu

Mimo skotskou fotbalovou reprezentaci a zápasy pohárových utkání je stadion od svého otevření v roce 1903 dodnes využíván klubem Queen’s Park FC, jehož ligová příslušnost zpravidla kolísá mezi nižšími soutěžemi. Avšak historicky se určitě nejedná o bezvýznamný klub. Queen´s Park založený v roce 1867 je nejstaršímcelkem ve Skotsku a stal se součástí ranného fotbalového období.

Dnes 52 tísícový Hampden Park stále drží oficiální evropský rekord návštěvnosti v mezinárodním utkání. „Šílená“ návštěva totiž dorazila na Národní stadion v roce 1937, kdy si derby Skotska s Anglií nenechalo ujít neuvěřitelných 149 415 diváků! Až do roku 1950 šlo o největší návštěvu na světě, která byla překonána až ve finále MS mezi Uruguayí a domácí Brazílií(2:1). To na Maracanámělo dorazit199 854 diváků.

Zajímavé zápasy

V Hampden Parku se už konalo několik finálových duelů v evropských pohárech. Z těch posledních vzpomeňme například jubilejní desáté finále novodobé Ligy mistrů v roce 2002 mezi Realem Madrid a BayeremLeverkusen (2:1). V roce 2007 pak poskytl zázemí finálovému večeru Poháru UEFA, kdy FC Sevilla po penaltách zvítězila nad Espanyol Barcelona (2:2 pp., 3:1 na pen.).

Na Národním stadionu v Glasgow hrálov poslední době dvakrát i Česko (v březnu 2010 zde v přátelském duelu prohrálo 0:1 a v září 2011 v kvalifikaci ME 2012tu remizovalo 2:2).

V roce 2021 by se do Glasgow měly ovšem vypravit hned zástupy českých fanoušků. V Hampden Parku totiž mají Češi sehrát dva své první zápasy v základní skupině (s Chorvatskem a s dosud neznámým týmem z odložené baráže).

S EURO 2020 se pak skotská metropole rozloučí vyřazovacím osmifinálovým utkáním.

Aviva Stadium (Dublin)

Kapacita: 51 700.
Otevření: 2010.

AvivaStadium, neboli Dublin Arena, jak je také tento fotbalový a ragbyový stadion rovněž nazýván, byl postaven v roce 2010 na místě svého předchůdce jménem LandsdowneRoad. Jeho bohatá sportovní historie sahá až do roku 1872. Nutno podotknout, že tento stánek patří mezi opravdové architektonické skvostycelého Irska. Téměř průsvitný plášť skoro 52tisícového stadionu má totiž vlnovitý tvar a pohled na nějpřipomíná obří skleněnou vlnu.

Tyhle vlastnosti zvolili architekti především kvůli nezastínění okolní obytné zástavby v těsné blízkosti stadionu. Západní tribunu těsně míjí železniční trať, která v uměle vytvořeném 120 metrů dlouhém tunelu vede z části prakticky pod ní.

Interiér stadionu tvoří tři patra zelených tribun, z niž prostřední patro má čistě VIP sedadla a skyboxy. Jediná tribuna za severní brankou má jen přízemní patro s patnácti řadami sedadel. Onen skokový rozdíl mezi třípatrovými tribunami a patnácti řadami za brankou tvoří společně s venkovním průhledným pláštěm dojem pomyslné skleněné vlny.


Zajímavé zápasy

Rok po otevření nové Aviva arény, tedy v květnu 2011, se zde konalo „portugalské“ finále Evropské ligy mezi FC Porto a SC Braga (1:0).

Během EURO 2020 stadion v Dublinu poskytne zázemí třem duelům v základní skupině E, které se zúčastní Polsko, Švédsko a do téhle chvíle neznámý postupující celek z Ligy národů. Iv Dublinu se pakuskuteční ještějedno osmifinále. 

Parken Stadion – FC Kodaň (Kodaň)

Kapacita: 38 076.
Otevření: 1992.

Posledním z dvanácti stadionů EURO 2020, který zbývá v našem seriálu představit, je kapacitně nejmenší stánek. Jde o38tisícový Parken Stadion stojící v Kodani od roku 1992, tedy od doby, kdy vznikl místní klub FC Kodaň po sloučení dvou kodaňských celků. Co se však velikosti mezi dánskými stadiony týče, ve své zemi je naopak jednoznačně největším a nejmodernějším stánkem. Může se ale pyšnit zatahovací střechou.

Než však získal stadion, ležící na místě bývalého národního stadionu Idrætsparken z roku 1911, svou stávající podobu, byl po svém otevření ještě několikrát upravován a modernizován. Třeba zmíněnou zatahovací střechou disponuje až od roku 2009. Ta byla vytvořena i kvůli častému pořádání koncertů, stejně jako jedna zasouvací tribuna za brankou, která operativně zvětšuje prostor.

Zajímavé zápasy

Českým fanouškům není Parken Stadion cizí. Do Kodaně mohli v nedávných letech vyrazit jak s reprezentačním týmem, tak s některými kluby (Sparta, Plzeň, Jablonec či Zlín). Co se týče těch prestižnějších zápasů, které se tu odehrály, nemůžeme opomenout finále Poháru vítězů pohárů v roce 1994 mezi Arsenalem a Parmou (1:0), dirigované taktovou českého sudího Václava Krondla. A také finále Poháru UEFA v roce 2000, kdy do Kodaně přivítal opět Arsenal. Ovšem tentokrát byl po penaltách úspěšnější jeho soupeř, tedyGalatasaray Istanbul.

EURO bude pro Parken Stadion novinkou. Mimo místní dánské příznivce by  v Kodani měli povzbuzovat své týmy i fanoušci nedalekého Finska, Ruska a Belgie.

Poslední díl seriálu magazínu HATTRICK o stadionech ME 2020, stejně jako další zajímavé články, najdete v jeho klasickém čísle, které je na trhu až do středy 3. června 2020!