Saúdská horečka
Hattrick

Saúdská horečka

Když Cristiano Ronaldo v zimě odcházel do Saúdské Arábie, říkal, že v následujících letech jej budou následovat další „top hráči“. Ale ruku na srdce, kdo z vás tomu věřil, nebo si alespoň dokázal představit to měřítko, v jakém k tomu už teď dochází?

Letní šílenství odstartoval už v červnu poslední držitel Zlatého míče Karim Benzema, na jehož „ropném“ kontraktu lze asi nejlépe ilustrovat ekonomickou sílu Saúdů. Pětatřicetiletý střelec s věkem dozrál v jednoho z nejlepších a nejkomplexnějších útočníků poslední dekády. Ještě v minulé sezoně nasázel v dresu nejslavnějšího klubu světa přes třicet gólů a loni mu patnácti brankami ve dvanácti zápasech vystřílel čtrnáctý titul v Lize mistrů.

Absolutně nepostradatelnému borci za to všechno „královský“ klub platil 14,5 milionu liber ročně. O něco víc měli jen Toni Kroos a David Alaba. Tak kolik Benzemovi dali v Al Ittihadu? O pět milionů víc, o deset? Nebo dokonce dvojnásobek? Kdepak… Dvanáctinásobek! Neuvěřitelných 172 milionů liber. Za rok! Peníze, které nejen běžný smrtelník, ale ani většina nejlepších hráčů anglické Premier League nevydělá za celý život, protože všichni fotbalisté to v Saúdské Arábii dostanou „v čistém“.

A teď to nejšílenější… Jeho krajanovi Kylianu Mbappému Saúdové nabídli ještě pětkrát tolik. 861 milionů liber, celou miliardu eur za to, aby v jejich písečném království strávil jeden jediný rok. Kylian Mbappé ani Lionel Messi, jenž by si vydělal zhruba polovinu toho, co Mbappé, sice vábení na miliardové výplaty srovnatelné s HDP karibských ostrovních států odolali, ale seznam těch „top hráčů“, o kterých Ronaldo mluvil, se ještě začátkem srpna zdál v podstatě nekonečný…

Nejen o financích ve fotbalovém arabském světě, platech hvězd a dalších náležitostech se dočtete v magazínu Hattrick, který najdete na obvyklých prodejních místech.