Hattrick

Rybův zázrak trvá už přes 20 let, z toho 10 v ČFL

Znám dva mistry jménem Ryba. Jaké by to byly Vánoce bez České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby? A jaký by byl český výkonnostní fotbal bez Jiřího Ryby, nadšence, který už přes dvacet let šéfuje a dotuje  na východě Čech, nejprve ve vesnici Převýšov u Chlumce nad Cidlinou a potom v samotném Chlumci, fotbalový klub. Ten v roce 2012 dotáhl za deset let z okresního přeboru až do třetí nejvyšší soutěže, do ČFL. V té loni bez jakýchkoli  sestupových potíží oslavil dalších deset let a nyní je jeho FK Chlumec nad Cidlinou v jedenácté sezoně (2022/2023) po polovině soutěže na skvělém třetím místě ve skupině B!

Vskutku pohádkový příběh s jedním zázrakem. Můžu jen zopakovat, co jsem tu před nedávnem napsal o mezinárodním sudím Ivanu Grégrovi, který už ovšem zaslouženě prestižní ocenění loni v září dostal: „Neznám lepšího kandidáta na hlavní Cenu Václava Jíry než je v současnosti Jiří Ryba.“  Fotbal ho po rodinné tragédie drží při životě a on mu to na oplátku štědře vrací. 

V dubnu bude Jiřímu Rybovi, byť na to nevypadá, už úctyhodných 77 let. Úspěšný chlumecký obchodník s hutním materiálem (firma JIRY) si řídí prakticky vše sám spolu se svou pravou rukou –  ve fotbale i ve firmě –  bývalým úspěšným převýšovským fotbalistou Pavlem Novákem. Ten „Šéfovi“, jak Rybovi v Chlumci všichni říkají, dělá společníka, poradce a když je zapotřebí, i řidiče.  

Zájem měla Slavia i Sparta, ale..

Jiří Ryba v devadesátých letech úspěšně působil jako ředitel v tehdy ligovém klubu v Hradci Králové, předtím dostal Lázně Bohdaneč senzačně do nejvyšší soutěže a krátce působil i v Pardubicích a v Karviné.

Zájem o jeho funkcionářské služby měla proto i obě pražská „S“.  Už jsme psali o tom, že o  svém případném angažmá jednal s tehdejším generálním ředitelem červenobílých Vladimírem Leškou. Se zajímavou nabídkou se mu v roce 1999 ozvala i Sparta. Jenže…

„Chystal jsem se na schůzku do Prahy, ovšem večer před tím jednáním mi náhle tragicky zemřel syn. Odcestoval s rodinou na dovolenou do Španělska a při procházce se tam najednou sesunul k zemi. Byl jsem z toho velice špatný, dva roky jsem pak ležel na zemi a polykal jsem jeden prášek za druhým,“ svěřil se Jiří Ryba HATTRICKU už ve svém předchozím interview.

„Jen jsem tak přežíval, jednou jsem se byl projet na kole po okolí Chlumce. Chtěl jsem se podívat na okresní fotbal a přijít aspoň na chvíli na jiné myšlenky. A místní klub mě při té návštěvě požádal o několik tisícovek na provoz. Řekl jsem jim dobře, ale nebudu podporovat tohle vaše nanicovaté kopání v bačkorách. Sehnal jsem několik slušných hráčů a postupovali jsme výš a výš jako Klapzubova jedenáctka. Z okresního přeboru přes I. B třídu, I. A třídu, královéhradecký krajský přebor až do divize. Tam jsme se na čas zarazili, jednou dokonce zase spadli, ale hned jsme se do divize vrátili a v roce 2012 po deseti letech mého působení v klubu postoupili až do ČFL. Předtím jsme na podzim roku 2011 v Českém poháru ještě coby divizní účastníci vyhráli 3:0 nad Slavií a v osmifinále jsme dvakrát vzdorovali Slovanu Liberec, budoucímu mistru ligy v roce 2012,“ vypráví Jiří Ryba už poněkolikáté, jak k Převýšovu přišel a co mu vlilo nový elán do života.

V Převýšově  s přehledem udržel třetí nejvyšší soutěž po dobu sedmi sezon až do léta roku 2019.  A to se tehdy hrála jen jedna silná skupina ČFL o osmnácti účastnících. Po osmnácti úspěšných letech v Převýšově převedl místní obávaný třetiligový celek – i kvůli povinnosti účastníka třetí nejvyšší soutěže ČFL mít mládežnické týmy – do dva kilometry vzdáleného Chlumce nad Cidlinou, kde bydlí a podniká. Díky Rybovi se Převýšov coby východočeská obec s pouhými 335 obyvateli dostal i do internetové encyklopedie Wikipedie.

Přežil covidové peklo na 2. místě

Naposledy jsme se s Jiřím Rybou setkali při rozhovoru před třemi lety. Tehdy se o nějakém covidu-19 vůbec nevědělo. Nyní jsme se setkali po třech těžkých covidových letech, kdy čínská chřipka zastavila vše, tedy i jeho milovaný fotbal,

„Ten covid. to bylo peklo, bez fotbalu to nestálo za nic. Navíc nám to v těch nedokončených sezonách šlo, poprvé jsme byli čtvrtí, pak dokonce druzí s jednobodovou ztrátou na Zápy… Na druhou stranu to byla naše nejlepší historická umístění, která nám už nikdo nevezme,“ vrací se k uplynulým třem letům Jiří Ryba. 

Teď je Chlumec po polovině soutěže třetí. „V naší skupině je favoritem Viktoria Žižkov, mně by se líbilo druhé místo hned za ní. I když, kdybychom náhodou skupinu B vyhráli, tak do baráže o druhou ligu bychom šli, to bychom ostatně museli. No a pak by se, jak s oblibou říkám, vidělo, Ale ne, ČFL je pro nás strop, kdybych měl v euforii nějaké choutky na druhou ligu, mám tu svého rádce Pavla Nováka, aby mě usměrnil a vrátil na zem,“ směje se Ryba.

„Jó, jasně, akorát, že si ‚Šéf‘ stejně vždycky udělá vše po svém. Jsme před jednáním na něčem dohodnuti, ale on to pak stejně změní,“  špičkuje se s Rybou jeho zástupce Pavel Novák. Je ale na první pohled vidět, že ti dva se mají bez ohledu na věkový rozdíl rádi a vzájemně se respektují.

Celý nevšední příběh Jiřího Ryby si přečtěte v  HATTRICKU SPECIÁL číslo 1, který je stále na trhu.