Hattrick

Rozdíl mezi Spartou a Slavií? Jeden Kuchta. A Krejčího důraz. Teď může stačit v derby sparťanům i remíza

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM Stalo se to ještě před tolik očekávaným ligovým derby na Letné (v sobotu v 19 hodin, O2 TV Sport). Sparta se prodrala  do čela ligové tabulky a půjde do vzájemného souboje se slávisty s výhodou nejen domácího prostředí, ale i dvoubodového náskoku. Protože Slavia na Boží hod velikonoční už počtvrté za sebou ztratila body venku, tentokrát odpolední remízou v Mladé Boleslavi (1:1), zatímco Letenští pak večer v Pardubicích bez problémů vyhráli 2:0.  Proč? Protože sestřelili soupeře jednoduše ze vzduchu a jejich góly dali Kuchta a Krejčí, tedy hráči, které slávisté na jaře roku 2023 typově postrádají.  Slávisté, pokud se chtějí vrátit na první místo a tedy hrát nadstavbové derby v Edenu, musejí, jestliže si přejí mít situaci ve svých rukou, na Letné zvítězit. Kdyby v Boleslavi vyhráli, stačila by jim vzhledem k podzimnímu domácímu vítězství nad Spartou v Edenu (4:0) i remíza.

Už dávno jsem tu vzhledem k jarní formě, herní a především výsledkové, konstatoval, že role favorita na titul, v případě Letenských po dlouhých devíti letech, přešla na Spartu. Ani jednou letos ještě neprohrála, nerozhodně s ní v základní hrací době dokázaly hrát doma pouze v lednu Olomouc (1:1) a pak ve čtvrtfinálovém pohárovém duelu Liberec (2:2, po prodloužení vyhráli sparťané na penalty). Jinak samá vítězství a oproti nepříliš povedenému podzimu většinou pozitiva. 

Diplomat Priske neví, jestli je jeho Sparta favoritem

Jak píšeme i na jiném místě, dánský trenér Sparty Brian Priske si tuhle roli nechce příliš připouštět, je mu to prý jedno:

Nevím, jestli jsme favoriti, tohle je na vás novinářích. Je mi jedno, jestli jimi jsme, nebo ne. Jestli jste ve Spartě, musíte vyhrát titul, je to velice prosté. Je mi jedno, kdo je favorit. Musíme odvést svoji práci. Máme za sebou povedenou sérii výsledků a výkonů. Dodá vám to dobrý pocit, že jsme tam, kde chceme být. Pořád ale v lize zbývá odehrát dost zápasů, devět. Bude to složitý boj, ale uděláme všechno pro to, abychom dosáhli našeho největšího cíle.“

Výhra nad Slavií by pro Spartu znamenala už pětibodové vedení. Ovšem los závěru základní části není pro Letenské až tak jednoduchý. Hrají na Slovácku, hostí Plzeň, která sobotním obratem v duelu s Jabloncem (z 1:2 na 3:2) udržela na první místo sedmibodovou ztrátu (a na druhou Slavii ji snížila na pět bodů) a končí v Liberci, kde slávisté nedávno přišli remízou 2:2 o dva body. 

„Nevím, jestli je to výhoda, či nevýhoda, musíme hrát se všemi, stejně pak i v nadstavbě. Nejdůležitější jsme my sami. Soustředíme se na sebe, na náš styl hry a disciplínu v týmu. Ve hře je spousta bodů, bude to dlouhá bitva. Bylo by hloupé hledět příliš dopředu. Musíme se soustředit jen na následující zápas. Mým úkolem s kolegy je, aby hráči zůstali v přítomnosti a pořád každodenně tvrdě pracovali,“ pokračuje ve své až příliš diplomatické řeči, vystlané frázemi, Dán Priske. Asi dobře ví, proč to dělá.  

Fandové střílí do Trpišovského, už padlo i jméno Veselý

Na rozdíl od svého slávistického kolegy dánský kouč svůj tým na jaře zkonsolidoval. Jindřich Trpišovský po další dvoubodové ztrátě v Mladé Boleslavi říká: 

„Každá  ztráta je nepříjemná, protože nám chybějí body a mohli jsme být v pohodlnější situaci. K derby se ale nic nemění, stejně bychom ten zápas chtěli vyhrát. Nás mrzí, že nedokážeme venkovní utkání urvat bojovností a jít na krev, což se nám doma daří. Jde i o zkušenosti.“

Utěšování se Trpišovského je sice hezké, ale to, že chci vyhrát každý zápas, bývá normální, druhou věcí je, jestli se to slávistům, zvláště na horké letenské půdě, povede. Při výhře v Boleslavi by k udržení prvenství a k možnosti hrát nadstavbové derby doma, stačila totiž Slavii na Spartě remíza. A i kdyby tam příští sobotu prohráli, měli by stále situaci ve svých rukou. Pokud ale budou ztrácet pět bodů, tak už nikoliv. 

Nároční slávističtí příznivci, zvyklí na nedávné triumfy, jsou – zejména na svém webu slavistickenoviny.cz – čím dál tím kritičtější. Někteří přímo žádají Trpišovského odvolání. Vadí jim časté měnění sestavy, opakování stále stejných chyb, protežování neproduktivního útočníka Stanislava Tecla atd. Objevil se dokonce návrh přivést do Edenu z nedalekého Ďolíčku Jaroslava Veselého, strůjce nečekaných úspěchů v lize čtvrtých Bohemians (v neděli neprohráli ani v Olomouci – remizovali tam 2:2).

Fanouškům se také nelíbí, že Trpišovský chválí tým i po ztrátách jako byla ta boleslavská.

Všechny venkovní ztráty mají jedno společné – tlak a množství šancí nepřetavujeme v góly. Naše výkony venku se ale stupňují. Doma se nám zkrátka daří proměňovat šance, jsme v Edenu více v klidu. V Boleslavi hráči chtěli a předvedli maximum. Bohužel chyběla kvalita ve finálním řešení. Limitují nás klíčová rozhodnutí. V Teplicích a Budějovicích jsme zkrátka nehráli dobře. V Liberci už to bylo o něco lepší, jenže jsme dostali hloupou branku v nastavení. Teď, když si vzpomenu, kolik příležitostí ve finální třetině jsme tady měli, je pro mě trefa Zafeirise strašně málo. Také by nám pomohlo udržet nulu a zefektivnit standardní situace,“ hodnotil duel v Boleslavi Jindřich Trpišovský.

Viróza udeřila v klíčový čas

Příznivcům to přijde až moc pozitivní. Mnozí si všímají i příliš častých zranění a onemocnění v týmu. Teď, po namáhavém středečním pohárovém semifinále s Bohemians (3:2 po prodloužení), připravila viróza o start klíčové hráče Douděru  a Holeše, v Boleslavi chyběl i tvůrce hry Ševčík.  Jak píšeme i na jiném místě, slávistický kouč potvrzuje, že zdravotní stav týmu v klíčový moment sezony není dobrý:

„Všichni, kteří chyběli, mají teploty a leží. Ogbu, jenž měl otřes mozku, má také virózu. Mandous má i čtyřicítky. Těžko říct, jak se budou léčit, může to zabrat dva dny, nebo týden. David Jurásek střídal v podstatně kvůli tomu stejnému. Uvidíme, na koho to přeskočí dál. Jeli jsme společně v autobuse… Derby hrajeme až v sobotu, takže věřím, že se určitě někteří dají do pořádku.“

Opravdu to v profitýmu nelze lépe pohlídat? Těžko říci, ale není to  v Edenu poprvé.

Rozdíl mezi Teclem a Kuchtou

Dnešní mužstvo Slavie, jak zde píšu už poněkolikáté, ovšem není tak dobré , jako bylo to v letech 2019 až 2021.  I když má třeba větší tlak než Sparta, spousty rohů a 80 procent času míč ve své moci, nedokáže to na cizích hřištích přetavit v úspěch.  A když jí navíc chybějí hráči jako Holeš, Douděra a Ševčík a v útoku hraje místo Van Burena neviditelný Tecl, nemůže být remíza 1:1 v Mladé Boleslavi překvapením. 

Současné Slavii ve srovnání se Spartou chybí důraz útočníka Kuchty a univerzála Krejčího, shodou okolností střelců dvou sparťanských gólů v Pardubicích.  Někteří slávističtí fandové viní z toho, že se Jan Kuchta z Ruska nevrátil do Edenu, ale šel raději na Letnou, asistenta červenobílých Zdeňka Houšteckého. S tím měl reprezentační útočník před svým odchodem do Lokomotivu Moskva osobní konflikt. Ono to zřejmě bude komplikovanější, ostatně je známé, že i s Kuchtou je někdy poněkud složitější pořízení. Ale v každém případě útočník jeho důrazu současnému celku červenobílých citelně schází. A zajímavé také je, že slávisté v azylu, pro něž nebylo v Edenu místo, v jiných dresech góly dávají. Třeba v Olomouci dal Matoušek za Bohemians oba dva a v závěru nebyl daleko od venkovního hattricku.

Slavia má po derby na Spartě o něco jednodušší los, hlavně pak hraje dvakrát doma (s Bohemians a Hradce Králové) a jen jednou venku (v Ostravě). Ale ani zápasy s „Klokany“ (jak ukázalo už středeční pohárové semifinále) a na hřišti Baníku nemusejí být vůbec snadné.

Oslaví na Letné titul, kterému po podzimu asi už nevěřili?

Ano, jak říká sparťanský trenér Priske, před námi je s nadstavbou ještě devět kol, ve hře je tedy sedmadvacet bodů, z toho šest ve dvou derby pražských „S“. Samozřejmě, že ještě není nic hotové, Sparta, která na pozici lídra není zvyklá, to nemusí zvládnout, Slavia se může zvednout, třeba jako loni senzačně mistrovská Plzeň, jež šla do nadstavby z druhé příčky.

To vše je ještě možné, ale pokud bychom vycházeli ze stavu o Velikonocích roku 2023 a pokud by se současný trend nezměnil, slavili by sparťané od roku 2014 svůj první mistrovský titul. Titul, v který po nepříliš povedením podzimu nejspíš ani moc nevěřili.

 Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK