Phil Foden
Hattrick

Proč Foden nikdy nehrál se staršími a proč chodil s Palmerem a Sanchem na základku?

Jude Bellingham, Kylian Mbappé, Erling Haaland a Vinícius Junior. To je kompletní seznam hráčů, kteří mají vyšší tržní cenu než on. Phil Foden zažívá fantastickou sezonu, kdy dokázal zastoupit tápajícího Haalanda, a táhne Citizens k něčemu, co se ještě nikomu v celé historii anglického fotbalu nepovedlo – ke čtvrtému titulu v řadě!

Je mu teprve třiadvacet let, ale v historické tabulce nejlepších střelců Manchesteru City už mu patří deváté místo – o jeden gól před Erlingem Haalandem. Hráči na příčkách nad ním jsou ale tak nahuštění, že jen při zachování střeleckého tempa z této sezony může být Phil Foden už za rok klidně mezi nejlepšími třemi. V celých dějinách klubu! A to je pro kluka ze Stockportu – jihovýchodního předměstí Manchesteru –, jenž do „modré“ akademie nastoupil už ve čtyřech letech, obrovská věc.

V tomhle to mají Citizens skvěle podchycené. Na uvědomělé rodiče dětí s pohybovým talentem cílí tím, že když jim je přivedou do akademie, klub jim zajistí (a zaplatí) místo v prestižní římskokatolické soukromé škole St Bede’s College. A co víc, bude jim ho platit až do šestnácti let i v případě, že je z fotbalové akademie propustí. To jen pro vysvětlení té „náhody“, že Phil Foden, Cole Palmer, Jadon Sancho a James Trafford – zářná budoucnost anglické reprezentace – spolu chodili na základku. Na tu stejnou jako Keira Walsh, záložnice Barcelony a jedna z klíčových postav ženského nároďáku.

Na St Bede’s College je fotbal překvapivě na vedlejší koleji. Hlavní je tady vzdělání pro případ, že by fotbal „nevyšel“, disciplína a osobnostní rozvoj. Za špatné studijní výsledky a chování nesmíte na trénink a tak dále. Trochu vojna, ale dětem to dává do života opravdu hodně.

Škola, základ života

Stačí se podívat na to, jak uvědomělí a mentálně silní Foden s Palmerem a Sanchem jsou. Takoví „správní“. A jaký je to rozdíl oproti jiným – třeba Gordonovi, Maddisonovi, Greenwodovi nebo Grealishovi. Když se italští novináři kdysi ptali desetiletého Fodena, jak se mu líbíMario Balotelli – tehdejší hvězda Citizens, tedy někdo, kým by měl být malý žáček z klubové akademie totálně poblázněný –, řekl, že „je to sice dobrý fotbalista, ale jeho přístup mimo hřiště je strašný“. Jakého desetiletého kluka zajímá něčí „přístup mimo hřiště“? A jaký desetiletý kluk ho v tomhle věku dokáže postavit nad všechny ty blbůstky, pro které kluci Balotelliho vždycky milovali? Desetiletý kluk, který to má v hlavě srovnané a s fotbalem to myslí vážně.

Nebo když se novináři ptali Palmera – poté, co v 90+5. proměnil penaltu proti City a v 90.+10. proti United – jaké to je postavit se v jeho věku a za takových okolností k penaltovému puntíku, řekl, že vlastně docela pohoda, protože se mu nemůže stát, že by penaltu nedal. Ale ten pocit potom je prý „crazy“. Kopal jich už třináct a všechny proměnil. Od té doby, co to řekl, byla zatím jen jedna. Když teď tohle víte, budete si každou další vychutnávat úplně jinak.

Takže tolik k St Bede’s College, na kterou vedle anglické fotbalové elity chodilo i mnoho slavných novinářů, politiků, historiků či herců a muzikantů. Pojďme dál.

Když se dnes podíváte na Fodenovu postavu, asi byste netipovali, že jsou s Haalandem stejně staří. A že třeba takový Joško Gvardiol je ještě o rok a půl mladší. Fodenových 171 centimetrů a 70 kilogramů byly vždycky tak trochu problém. Jenže zatímco Roye Keana či Jamieho Vardyho Brighton, respektive Southampton odmítly, protože byli příliš malí a hubení, v akademii Manchesteru City s tím dokázali pracovat. Zatímco jeho fyzicky vyspělejší spoluhráči postupovali věkovými kategoriemi výš a výš, Phil zůstával mezi svými, přestože je technicky, a zejména mentálně převyšoval. „Na hřišti byl i oproti starším klukům neskutečně chytrý, ale fyzicky byl proti nim bez šance,“ vzpomíná šéf citizenské akademie Mark Allen, jenž musel Fodenovi několikrát vysvětlovat, proč někteří jeho spoluhráči postupují výš, zatímco on ne. Mimochodem, jde o zajímavý paradox, protože nejen v českém fotbale, by takový hráč šel pravděpodobně výš bez ohledu na svou tělesnou konstituci, a mezi většími a silnějšími kluky by nejspíš…

CELÝ ŽIVOT PHILA FODENA SI MŮŽETE PROJÍT V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU HATTRICK, KTERÉ JE PRÁVĚ NA STÁNCÍCH!