Hattrick

Příkladná výzva z jižních Čech: „Prosíme kluby o pomoc dětem, přijměte kluky a holky z Ukrajiny mezi sebe!“

Původně jsem chtěl ve své dnešní rubrice rozebírat skutečnost, jak VAR, především v Česku a především v utkáních některých klubů, nekompromisně odhaluje nedostatky a zastaralost současných pravidel, která uvízla v čase před sto lety, někdy na začátku 20. století. A jak jsou zodpovědní lidé ve vedení světového fotbalu, kteří by to mohli změnit, zoufale uvízlí ve své bublině. Ovšem facebooková výzva místopředsedy Okresního fotbalového svazu (OFS) v Českých Budějovicích Jiřího Malého odložila mé úterní plány na později. Českobudějovický OFS totiž přichází s důležitou výzvou „Prosíme kluby o pomoc dětem, přijměte kluky a holky z Ukrajiny mezi sebe!“

Píše se v ní:

„Během války na Ukrajině bylo k dnešnímu dni zabito už téměř padesát dětí (nová statistika hovoří už téměř o dvojnásobku – pozn. aut.). Další statisíce se tísní v krytech nebo čekají ve svých domovech se strachem, jaký osud je čeká. Mělo by být morální povinností každé lidské bytosti pomoci těm dětem, kterým se podařilo z tamního pekla utéci. Bez svých hraček, kamarádů, příbuzných…

Pomoci lze finančně, materiálně, duchovně, ale pro děti je největší pomocí to, když mohou na chvíli zapomenout, když si můžou zase bezstarostně hrát.

Některé kluby už mezi sebe přijaly nové kamarády. Aby byla pomoc co nejefektivnější, bude OFS ve spolupráci s magistrátem zapojení dětí do klubů koordinovat.

Prosíme všechny kluby našeho okresu, aby se ozvaly na e-mail jmaly.fotbal@gmail.com s nabídkou možného přijetí kluků a holek do jejich fotbalové party. Pokud jsou kluby součástí tělovýchovných jednot, budeme rádi i za nabídku jiných sportů. Poté se vám ozveme, probereme možný rozsah pomoci, počet dětí pro jednotlivé věkové kategorie.

Koordinátorem projektu je za OFS České Budějovice místopředseda Jiří Malý (777 204 679).

Díky, že pomáháte dětem.“

Že nejde o planou výzvu, nechť jako příklad poslouží TJ Mokré (viz foto) v českobudějovickém okrese, která oznamuje: 

„Dnes se k nám poprvé připojili dva noví kamarádi. Míša a Andrej, dva kluci, kteří společně s maminkami museli opustit svůj domov na Ukrajině. Společně se skvělými rodiči našich hráčů jsme jim zajistili sportovní vybavení, nechyběly ani dárečky. Maminky vzkazují, že jsou moc vděčné za úžasné přijetí a těší se na další trénink.“

Výzva pro celé Česko

Výzva z OFS České Budějovice by měla sloužit jako příklad pro všechny nejen okresní, ale i krajské fotbalové svazy, stejně jako pro strahovskou centrálu FAČR. A samozřejmě i pro jiná sportovní odvětví sdružená v České unii sportu (ČUS). 

Přidat by se mohly a měly i velké české fotbalové kluby Už jsme informovali o tom, že tělovýchovná jednota SK Slavia Praha poskytla v Edenu uprchlíkům svůj areál. 

V českobudějovické výzvě však jde o aktivní pomoc, o začlenění malých ukrajinských fotbalistů a fotbalistek do klubů. Rychlé odstranění jakýchkoli případných administrativních potíží (s registrací malých fotbalistů z Ukrajiny apod.) by mělo být samozřejmostí.

Redakce efotbalu.cz a magazínu HATTRICK se proto tímto připojují k výzvě OFS České Budějovice a vyzývají k jejímu rozšíření na celé fotbalové a sportovní Česko: 

„Přijměte ukrajinské kluky a holky do své fotbalové/sportovní party. Pomozte jim alespoň na chvíli zapomenout na jejich strasti způsobené ničivou válkou v jejich zemi.“

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK