Ligová procházka Pavla Procházky

Přežije Sima v Edenu zimu?

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM. Je třeba rázně přitvrdit. A to nejen mediálně. Sebereflexe vedení FAČR, konkrétně „nové“ komise“ rozhodčích, se pohybuje v záporných číslech. Přestože celý týden média přinášela díky policejnímu spisu z kauzy „Berbr“ skandální odhalení o tom, jak si exmístopředseda FAČR vodil a úkoloval i prvoligové sudí (třeba Pavla Rejžka, jenž po ovlivněných zápasech „Náčelníkovi“ okamžitě podával telefonické ponížené hlášení o splnění úkolu), komise pak nominuje na důležitý zápas Slavia-Liberec (3:0) právě tohoto arbitra!

Ten z pozice VAR za stavu 0:0 rozhodoval o důležitých věcech. Mj. o Sadílkově (ne)vyloučení či o prvním gólu domácích. To už není ztráta sebereflexe, to je šílenství, které zcela ignoruje jakékoliv „normální“ dění mimo svou pokřivenou bublinu.

Nejen Královec, ale i další „provaření ze spisu“ Ardeleanu či Rejžek by měli s pískáním v českém profesionálním fotbale okamžitě skončit. Pro ztrátu důvěry.

Celá plejáda Berbrových oblíbenců v akci

Ovšem byli tu i mnozí další oddaní „berbrovci“, kteří se o víkendu ve Fortuna:lize činili z pověření komise rozhodčích. Hlavním arbitrem duelu České Budějovice – Karviná (1:1) se stal Ondřej Ginzel, účastník únorového Berbrova plesu, oficiálně Reprezentačního plesu Plzeňského fotbalového svazu. Další „tanečník“ Ondřej Berka pískal duel Opava – Mladá Boleslav (2:2) a byl „za zásluhy“ nominován i na úterní duel Plzeň – Teplice (tady je třeba dávat zvýšený pozor!).

Čtvrtým sudím utkání Příbram – Zlín (1:0) byl Ondřej Lerch (ve středu bude pro změnu dělat VAR při utkání Sparty a Pardubicemi), jehož Listkiewiczova komise vyřadila z výkonnostních důvodů z listiny profesionálních sudích, ale Damková s Berbrem ho hned za rok z ČFL mezi elitu zase vrátili. Stejně jako rovněž již vyřazeného asistenta Davida Hocka, jenž byl na pomezí při utkání Jablonec – Plzeň (3:2).

Co se týče asistenta Hocka, tak ten kupříkladu společně s hlavním sudím Karlem Hrubešem (ještě o něm bude řeč) svým výkonem přiměl Milana Baroše v dubnu 2015, po utkání Ostrava-Plzeň (0:2), k publikaci tweetů o tuzemské fotbalové žumpě.

Hockův šéf Blaschke se také objevil ve spise

Hock je mimo jiné předsedou komise rozhodčích OFS v Ústí nad Orlicí, jemuž stejně jako celému Pardubickému krajskému fotbalovému svazu šéfuje Michal Blaschke. Ten je také dále členem výkonného výboru FAČR. Blaschkemu za „správné“ hlasy na valných hromadách, jak známo, posílal Roman Berbr za odměnu státní dotace. A předsedou komise rozhodčích v Blaschkeho kraji byl mj. moravský (!) expert, sudí Robert Hájek, teď jeden z dvaceti obviněných. Rovněž policista.

A Blaschke se nyní objevil ve spise, kde se můžeme mj. dočíst:

K činnosti a vedení své organizované zločinecké skupiny Roman Berbr využíval svého postavení v rámci své funkce II. místopředsedy FAČR a dále sítě dlouhodobě vybudovaných loajálních a závazných kontaktů, které mu umožňovaly udržení svého vlivu ve fotbalovém prostředí a zároveň mu měly sloužit k opětovnému zajištění si funkce i při volbě do výkonného výboru FAČR valnou hromadou FAČR v roce 2021. S cílem udržení si svého vlivu a dominance ve sportovním prostředí požadoval po Václavu Andrejsovi, předsedovi Královéhradeckého fotbalového svazu, Michalu Blaschkem, předsedovi Pardubického fotbalového svaz, Jiřímu Ulrichovi, členovi VV Pražského fotbalového svazu a Dušanu Pospíšilovi, delegátovi Středočeského fotbalového svazu, aby pro něho hlasovali, za což jim slíbil výhodu spočívající v postupu rozhodčích Ladislava Szikszaye, Michala Volfa a Jiřího Ulricha mladšího, působících v krajských fotbalových svazech, k rozhodování v soutěžních utkáních Fortuna:ligy a Fortuna:Národní ligy.“

Mimochodem už v sobotu 2. ledna 2021 se konají nové volby na valné hromadě OFS v Ústí nad Orlicí. Michal Blaschke by prý rád obhájil svou předsednickou pozici. Snad si delegáti do té doby přečtou i o těchto předjednaných výměnných obchodech s „Náčelníkem“.

Vytěžovaný Hrubeš i další „tanečník“

Pokračujme dál. Hlavním sudím sobotního ligového duelu Jablonec – Plzeň (3:2) byl již zmíněný Karel Hrubeš, muž, jehož si už před sedmi lety podle všeho u Berbra vyžádal na zápas s Baníkem Ostrava plzeňský ředitel Adolf Šádek (to se objevilo ve spisu k dřívější kauze dalšího nově obviněného Martina „Chřestýše“ Svobody. Místo „toho poldy“, možná tehdejšího lounského policistu Radka Příhody, požadoval Šádek raději Karla H.). Mimochodem velmi vytěžovaný Hrubeš je nominován i ke středečnímu utkání Liberce s Opavou.

V Jablonci dělal Hrubešovi VAR další účastník Berbrova plesu Pavel Franěk, který si pro změnu ve středu zapíská duel Zlín – Slavia. Na tuhle tancovačku jezdili poklonit se „Náčelníkovi“ jen ti nejvěrnější z věrných nebo ti nejvíce loajální. Mimochodem solitéři, jako třeba Miroslav Zelinka, jehož jsme na fotografii letos v březnu identifkovali místo Ondřeje Ginzela, se proti informaci o své účasti v Plzni ostře ohradil s tím, že „nemá zapotřebí se takovýchto akcí zúčastňovat.“ A dokonce zvažoval právní kroky. Rádi jsme se mu hned zdvořile omluvili.

Berbrovec, kam se podíváš

Ovšem tím výčet ochotných nekončí. Službu VAR při utkání Slovácko – Slavia (1:2) měl a při středečním duelu Brno – Slovácko opětovně bude mít Pavel Orel. Muž, který před lety coby čtvrtý sudí mobilním telefonem v průběhu utkání (!) hlásil Berbrovi, jestli náhodou diváci neskandují něco proti němu nebo proti tehdejšímu předsedovi FAČR Peltovi. Aby přes něj místopředseda FAČR přerušil nebo dokonce ukončil zápas!

A pak je tu ještě Petr Blažej. Tten byl asistentem při utkání Slovácko – Sparta a bude asistentem VAR při střetnutí Sparta – Pardubice. Sudí, který byl v roce 2012 potrestán za to, že mával opilý pohárový duel Olomouce s Českými Budějovicemi. V září 2017 jako snad jediný v Edenu neviděl při derby Slavia – Sparta, že míč byl jasně za čarou a skandálně neuznal v první půli za stavu 0:0 regulérní branku červenobílých. A také mj. předseda OFS v Kladně, za nějž nedávno podepsal dopis podporující práci Miroslava Liby, mocného šéfa Středočeského krajského fotbalového svazu, rovněž člena vedení FAČR a muže, jehož Berbr veřejně v médiích označoval za svého nástupce. 

To jsou věci, které jako by nikdo neviděl. Je to ovšem těžké, když v „nové“ tříčlenné komisi rozhodčích sedí další dlouholetý podporovatel a vděčný volič Romana Berbra, předseda OFS České Budějovice Jiří Kureš. Mj. člen vedení Jihočeského krajského fotbalového svazu, jemuž zase vládne další bývalý ligový rozhodčí a velký Berbrův oblíbenec Jan Jílek.

Novotný: „Žádná kontinuita, chce to razantní čistku!“

Jak říkal v interview pro magazín HATTRICK ještě před Berbrovým zatčením známý řeporyjský starosta Pavel Novotný: „Fotbalová asociace potřebuje pořádnou razantní čistku! Žádná kontinuita. Na zelené louce změnit kompletně strukturu středního i nejvyššího managementu. To je jediná šance!“

Mimochodem i po tom všem, co jsme si mohli minulý týden přečíst, je stále Roman Berbr členem FAČR. A výkonný výbor, který měl jednat minulé úterý, se nekonal. Přišlo jen pět lidí. Tomu se říká akceschopnost v krizové situaci.

Trpišovský se modlí za Simu

A ještě krátce k víkendovému ligovému fotbalu. Vedoucí Slavia v neděli porazila doma Liberec (3:0), přestože mohl postavit většinu svých hostů z Edenu. Nepotvrdily se tak obavy fanoušků červenobílých z vysoké čtvrteční porážky v EL v Leverkusenu (0:4) i narůstající počtu zraněných (přibyli Ševčík, Musa, v neděli Takács).

Přestože obránce Zima tentokrát opakovaně chyboval, utkání opět rozhodl dvěma góly jeho senegalský skorojmenovec Sima (druhý branka v pořadí byla rovněž africká, dal ji Nigérijec Olayinka). 

„Zda Sima ve Slavii zůstane? Bylo by pro něj určitě lepší, aby tu zůstal. Tohle řeší sportovní ředitel Jirka Bílek, já o tom nechci nic vědět, aby nás to nerozptylovalo. Přestupní okno se otevře v lednu, a je mi jasné, že pokud má hráč takovou výkonnost a parametry, zahraniční týmy ho sledují, je pro ně zajímavý. Je ovšem ještě mladý a má skvělé momenty, v prvním poločase dal gól, ale celkově nebyl moc viditelný. Byl také unavený. My bychom si ho ještě rádi nechali, přeju si ale, aby hrál tady a zvyšoval si cenu, stejně jako to bylo s Tomášem Součkem. Pomáhá nám hrát o nejvyšší příčky,“ prohlásil po výhře nad Libercem o Abdallahu Simovi Jindřich Trpišovský.

„Jinak naše únava se hodně kumuluje, mohli bychom klidně natočit další seriál z nemocničního prostředí, další MASH. Petr Ševčík a Petar Musa se zranili v Leverkusenu, u obou je to hodně vážné. Petar s tím sice dohrál, i když se mu to stalo v desáté minutě, ale teď chodí o berlích. Ani jeden z nich asi nebude k dispozici do konce podzimní části. Laco Takács má, doufejme, jen vyvrknutý kotník, s problémy také proti Liberci dohrávali David Zima, Lukáš Masopusti a Jan Bořil. Uvidíme, kdo z nich bude na středu ve Zlíně připravený. Máme aktuálně více lidí na fyziu než v kabině, kluci mají nonstop plno práce. Stejné to ale teď je u všech velkých týmů, co hrají pravidelně dvakrát týdně. Do konce podzimu zbývají tři kola, musíme se s tím poprat, proto jsme se s Libercem snažili vystřídat vytížené hráče,“ dodal Trpišovský.

Sparta udržela krok, Dočkal ji ale netáhne

Druhá Sparta udržela za Slavii „jen“ pětibodový odstup. V nedělním odpoledni sice se Slovákem v Uherském Hradišti (2:1) rychle prohrávala, ale Juliš hned vyrovnal. A o třech cenných bodech pro Pražany rozhodl šest minut před koncem řádné doby přesnou ranou Pavelka.

V prvním dějství vyrovnaného duelu ale sparťané vystřelili jen jednou na branku, a trápily je i četné chyby a nepřesnosti jejich kapitána Bořka Dočkala.

Ten však na hřišti nakonec navzdory všemu vydržel celé utkání. „O stažení Dočkala jsem nepřemýšlel. Chyby dělá každý a Bořek Dočkal je zkušený hráč. Věřím, že na jeho výkonu nezanechá stopy, že pokazil pár míčů,“ tvrdil po střetnutí v Uherském Hradišti zkušený kouč Sparty Václav Kotal.

„Terén byl strašně těžký, což je pro hráče vždycky problém. Kontrola míče byla hodně složitá. Je extrémně tvrdý, doma na Letné jsme zase zvyklí na extrémně měkký povrch,“ omlouval Kotal nepřímo technického Dočkala, který je ovšem z formy už několik zápasů.

Proč? Má snad Bořek Dočkal nějaké výsadní postavení u klubového vedení? Nebo snad chce mít Kotal klid v kabině?

Těžko říci, nyní čekají Spartu duely s Pardubicemi a v Opavě, jež by mohli Letenští zvládnout i s Dočkalem bez formy. Ale těsně před Štědrým dnem přijede do Prahy Slovan Liberec, nabuzený se pomstít za červencové pohárové divadlo a „Berbrův suchej hajzl“ v podání rozhodčího Královce. A to už může být s jedním hráčem bez formy pro Spartu o dost těžší. 

Udrží se Guľa v Plzni? Nebo ho nahradí Rada? Či Bílek, nebo Vrba?

Viktoria Plzeň je po porážce v Jablonci (2:3), kde vedla po pauze už 2:0, ale spadla do tzv. Csaplárovy pasti, až šestá, s dvanáctibodovou ztrátou na první Slavii.  „Vedení je s výsledky pochopitelně nespokojeno. Možné jsou všechny varianty. Buď trenér Adrián Guľa skončí sám, bude odvolaný, nebo pojede dál. Zatím ale nepadlo žádné rozhodnutí,“ řekl už v sobotu večer serveru Sport.cz zdroj blízký Viktorii.

Guľa sám odstoupit nehodlá. „Pochopitelně vnímám výsledky, vnímám naši hru, různé podněty… Pro mě ale podstatné, abychom zvládli příští zápas s Teplicemi,“ pravil po další prohře v Jablonci slovenský „krasomluvec“. Předně je to ale důležité utkání pro něj. Podle posledních zpráv, když Viktorka proti Teplicím neuspěje, Guľa na západě Čech podle všeho skončí.

Mluvilo se i o bývalém reprezentačním kouči Michalu Bílkovi, který se předčasně vrátil z Kazachstánu. Teď má ale podle informací deníku Sport Viktoria vyhlédnutého jiného exreprezentačního kouče, právě jabloneckého dvaašedesátiletého bouřliváka Petra Radu. Šéf klubu Miroslav Pelta ovšem zatím tyto spekulace odmítá. Na druhou stranu se ale údajně severočeský boss a bývalý předseda FAČR již snažil hledat za Radu náhradu…

Je také pravdou, že Guľův předčasný odchod by pro Plzeň znamenal uhradit vysoké odstupné. Takže uvidíme, zda to bude Rada, Bílek, či už potřetí další reprezentační exkouč Pavel Vrba, předčasně uvolněný z bulharského Ludogorce. Ten by ale podle všeho raději vzal nějaký klub až v zimní, byť tentokrát velmi krátké, přestávce, a volil by spíš raději Baník Ostrava, kde v lize trenérsky začínal.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK