Hattrick

Povídka v HATTRICKU:  Jen si tam sednete aneb Kudy vede cesta do představenstva klubu z Premier League

Daniel Křetínský se poučil ze svých letitých chyb, kdy do vedení Sparty tahal jako králíky z klobouku své staré známé, kteří to sice uměli s čísly, ale o fotbale nevěděli zhola nic. Členem představenstva West Hamu udělal borce z nejprestižnější banky na světě, který chytá pražský přebor! Jak k tomu došlo? 

Hukot motorů Airbusu, který právě rychlostí belgického brejku přelétl nad hřištěm, přehlušil závěrečný hvizd, takže diváci na Přední Kopanině viděli ještě o čtyři špatné doteky víc, než jim chtěl fotbalový bůh dovolit. 

Obzvlášť nervózní z toho byl domácí brankář Jirka, který měl za dvacet minut sedět v příštím Airbusu směr Londýn. Kopaninu si vybral právě pro strategickou polohu v podstatě na pozemcích ruzyňského letiště, odkud už přes dvacet let létá do londýnské pobočky svého zaměstnavatele.

Toho horkého červnového dne nic nenasvědčovalo tomu, že by pro něj měl být dnešek něčím výjimečným. Ráno dostal klasický cérez od manželky, že bude zase celý víkend v prdeli, kluci z obrany ho v duchu hesla „kdo se vrací, nevěří brankáři“ nechali vykoupat ve třech brejcích, a přestože obtloustlý hroťák spálil čtyři tutovky, za prohru prý mohl zase on, protože „nechytil nic navíc“.

„A co, jak jsem tam vyškrábnul ten rohlík na zadní?“ hájil se, zatímco si před zamlženým zrcadlem urychleně vázal kravatu. 

„Aby ti to neuletělo, pane bankéři,“ odbyl ho spoluhráč, který ten rohlík na zadní nikdy neměl dovolit. Ale zase si díky němu Jirka mohl celou cestu vizualizovat svou parádní robinsonádu, která mu ani v letadle nedala spát.

Myslel na ni ještě dlouho potom, co se ve své londýnské kanceláři pustil do analýzy plánovaného úvěru pro jedno evropské energetické impérium, a vyrušil jej až otravný zvuk pevné linky.

My o vlku a vlk na drátě…

„Zdravím, Jiří, potřebuju člověka do představenstva West Hamu, a protože se známe – už kolik? – patnáct let, tak volám vám,“ otevřel Dan hovor, v který vášnivý fanda Premier League nedoufal ani v tom nejdivočejším snu.

„Jasně,“ chtělo se mu zařvat bez přemýšlení, ale racionální část jeho finančnické osobnosti měla pochybnosti.

„Dane, vždyť já se ve fotbale vůbec nepohybuji.“

„Já měl to, že máte fotbalové pozadí,“ nenechal se odbýt Dan.

„Na škole jsem hrával a dnes chytám přebor, ale to je jen taková sranda, jsem spíš fanoušek,“ pravila skromně legenda pražské nejvyšší soutěže. 

„To je víc, než mají všichni, kdo mi kdy řídili o Spartu, dohromady. Někteří z nich fotbal dodnes ani neviděli,“ posteskl si Dan. „A i tituly prý máte…“

„Ano, mastera z Ameriky, inženýra z Prahy a možná i nějaké MBA.“

„Myslím fotbalové…“

„Aha, no, dvakrát jsme s klukama vyhráli ten přebor.“

„Skvělé, zkušenosti s trofejemi West Ham potřebuje. Ale hlavní je, že vám můžu věřit. Jenom si tam sednete. Rozumět fotbalu ve fotbale vůbec nepotřebujete.“

„Opravdu?“ lekl se Jirka, jako kdyby chytl malou domů.

„Samozřejmě, vždyť to dělám už osmnáct let… Nicméně, pozice v představenstvu je nefotbalová záležitost. Zastupoval byste zájmy akcionářů, dozoroval finanční výkazy nebo sestavoval rozpočet na posily… ale ty už by pak vybíral někdo jiný.“

„Kdo?“

„Nejspíš já, nebo jeden můj známý, který tomu rozumí.“

„Okay,“ vyplnil Jirka s londýnským přízvukem ticho, zatímco mu v hlavě vlály všechny „red flags“, jak říkají bankéři, ale „okay“ na tom samozřejmě nebylo vůbec nic. „Víte, já létám do Londýna jednou za dva za tři týdny,“ pokusil se z toho ještě vykroutit s nadějí, že Dan hledá někoho „na místě“, ale…

„Skvělé!“ vykřikl Dan nadšeně. „Na Spartu mi kluci dohlíží s ještě menší frekvencí.“

„Nezlobte se, Dane, ale…,“ chystal se Jirka na další robinsonádu, kterou by vyskočil z téhle pasti, ale Dan pálil najisto z prvního doteku: „Ukážu vám, co bylo v té kabele!“

„Deal,“ nedokázal Jirka uhasit plamen zvědavosti a týden na to už schvaloval (po Manchesteru a Chelsea) třetí největší přestupní budget na světě, který West Ham (zatím) dovedl na osmnácté místo v tabulce.

Povídka vyšla v říjnovém čísle časopisu HATTRICK, které je právě teď na stáncích. Najdete v něm hlavně představení všech klubů hrajících Ligu mistrů a mimo jiné úžasný životní příběh Gabriela Jesuse nebo rozhovory s Josefem Grillem a Davidem Prachařem.