Hattrick

Portugalský národní hrdina, ikona Československa, francouzská legenda či hráči zlaté éry Španělska. Nejlepší hráči v historii mistrovství Evropy!

Mistrovství Evropy letos slaví šedesáté, kvůli odložení z důvodu pandemie tedy vlastně jednašedesáté, výročí od prvního turnaje, který ovládl Sovětský svaz. Turnaj za tuto dobu vyhrálo několik zemí, některé dokonce vícekrát. Mezi nejlepší desítkou hráčů v historii EURO proto nechybí tradiční jména zlaté španělské „del Bosqueho“ generace, československý hrdina, francouzský mág Zinedine Zidane nebo několik legendárních Němců.

Cristiano Ronaldo

Prvenství ovšem patří Portugalci, který před pěti lety v Paříži opouštěl finále jako zraněný předčasně v slzách, nakonec ale zažil jeden z nejpovedenějších večerů ve své kariéře. S Portugalskem před pěti lety získal historicky první trofej pro zemi z Pyrenejského poloostrova poté, co na domácím turnaji v roce 2004 smutnil se stříbrem na krku a o osm let později v Polsku a na Ukrajině získal bronz. Letos Ronaldo a spol. zlato neobhájí, sám Portugalec ale během čtyř startů na turnaji pětkrát skóroval, stal se nejlepším střelcem v dějinách šampionátu a před startem čtvrtfinále se stále vyhřívá v čele tabulky střelců, přestože už další přesný zásah nepřidá. Za tři roky v Německu bude Ronaldovi třicet devět let, je ale ve hvězdách, zda se na turnaji představí…

Zinedine Zidane

Na turnaji v Anglii zůstaly Zidanovi v semifinále proti Česku, které jeho Francie prohrála ne penalty, oči pro slzy, o čtyři roky později v Belgii a v Nizozemsku už ale jako mistr světa a hvězda Juventusu Turín dotáhl Francii ke zlatým medailím. Pozdější jak hráčská, tak trenérská, ikona Realu Madrid, se představila na třech turnajích a vždy to stálo za to, nejvíce se ale Zidane do dějin francouzské kopané zapsal na mistrovství světa 1998 ve Francii, kdy rozhodl finále proti Brazílii dvěma brankami, a o osm let na turnaji v Německu, kdy se v posledním zápase své kariéry nechal kvůli legendární hlavičce ve finále vyloučit a Francie následně podlehla na penalty Itálii. Do dějin mistrovství Evropy se ale může zapsat i jako trenér, ve Francii se totiž píše, že by po ostudném vyřazení se Švýcarskem v osmifinále mohl na lavičce Les Bleus nahradit Didiera Deschampse.

Andrés Iniesta

Jeden ze symbolů zlaté éry jak Barcelony, kdy byl tahounem zálohy týmu, jemuž šéfoval Pep Guardiola a v jehož útoku řádil Lionel Messi, tak ale i španělské reprezentace, která mezi lety 2008 a 2012 získala Zlatý hattrick. Iniesta byl společně s parťákem Xavim klíčovou záložní postavou na obou zlatých turnajích, jak v tom v Rakousku a ve Švýcarsku, tak o čtyři roky později v Polsku a na Ukrajině. Kromě toho ale společně s Villou, Torresem, Casillasem, Ramosem, Alonsem či právě Xavim dotáhl Španěly k prvenství na mistrovství světa v jižní Africe v roce 2010. Ani on nemůže být v nejlepší desítce opomenut…

Kdo se kromě Ronalda, Zidana a Iniesty nachází v nejlepší desítce podle HATTRICKu? Který hráč Československa se umístil na čtvrtém místě a která národnost zde má převahu? To vše si můžete přečíst ve speciále HATTRICKu k mistrovství Evropy!

zdroj foto: UEFA