Ligová procházka Pavla Procházky

Polský sudí filmaře ignoroval a místo bramboračky udělal z derby docela chutný guláš. Kéž by řídil i duel Plzeň-Slavia

Zdá se, že po prvním březnovém víkendu se ze silné trojky bojující ve Fortuna:lize o titul, stala už jen dvojka. Byť slávistický trenér Jindřich Trpišovský Spartu ještě neodepisuje. Po té, co v sobotu Viktoria Plzeň počtrnácté v sezoně vyhrála o jediný gól  (2:1 ve Zlíně, kde otočila výsledek z 0:1 a vyhrála díky penaltě za nastřelenou ruku) a v neděli Slavia doma po dvou porážkách v derby (na podzim v lize 0:1 na Letné a v únoru 0:2 v Edenu v poháru) porazila třetí Spartu, ztrácejí Letenští na vedoucí tandem již deset bodů. Pravda, pokud ve středu (18.30) vítězně zvládnou dohrávku v Jablonci, bude to „jen“ o sedm bodů, ale i to už se jeví sparťanskému trenérovi Pavlu Vrbovi jako dost značná ztráta.

Zvlášť, když je to v případě Plzně i Slavie vzhledem k bilanci ze vzájemných zápasů v základní části (Sparta s Plzní 2:2 a 2:3, se Slavií 1:0 a 0:2) vlastně osm až jedenáct bodů ztráty. To  jen jako připomínka pro ty trenéry, kteří si občas neuvědomí, že 2:0 je víc než 1:0, a pro ta média, která si myslí, že gól na 2:0 v nastaveném čase vůbec nic neřeší (viz Krmenčík v duelu Slavia-Plzeň či nyní Schranz v utkání Slavia-Sparta). 

Marciniak České lvy ignoroval 

Jinak ústřední postavou nedělního večera v Edenu byl polský elitní sudí Szymon Marciniak. To hlavně díky němu a jeho kolegům na lajnách a u videa se z derby nestala tradiční česká bramboračka z poslední doby rozkouskovaná do série faulů, simulování a hádek, tak jak tomu bývalo i kvůli špatným výkonům tuzemských nedůvěryhodných arbitrů (Berka, Orel), ale docela chutný ostrý guláš. 

Jak uznali i kolegové z deníku Sport, Marciniak přifilmované pády pouštěl, vyhlášení Českých lvů se ostatně v Praze konalo už v sobotu. Trestal naopak nečistou hru loktem a podobně. A určitě si u televize lebedil i jablonecký kouč Petr Rada, protože polský arbitr ani jednou nepustil do hry VAR, video totiž v neděli večer vůbec nepotřeboval. Vše si rozhodl sám, na alibismus zapomněl. 

Samozřejmě, že to nebylo úplně bez chyb, ale oba trenéři byli s Marciniakem spokojeni. 

„Rozhodčím jsem poděkoval. Měl jsem pocit, že to zvládli velice dobře,“ ocenil Poláky sparťanský trenér Pavel Vrba, i když jeho tým v Edenu prohrál a mohl by si stěžovat na to, že před prvním gólem centrující slávista Bah nechtěně brnknul sparťanu Haraslínovi o nohu, a vlastně ho tak podrazil. 

„Sudí měli respekt. Oceňuji,  že i když je Szymon Marciniak cizinec, byl na derby velmi dobře připravený. Už před zápasem komunikoval s některými hráči, aby tolik nepadali nebo si dávali pozor na určité zákroky. Měl  týmy načtené. Taky se mi moc líbilo, že si všechno rozhodl sám. Ač to byl zápas, kde bylo hodně faulů, skrumáží a situací před brankou, tak do toho VAR ani jednou nevystoupil,“ doplnil Vrbu konkrétními poznatky jeho slávistický kolega Jindřich Trpišovský.

Starý pecař už není doma a mladý to ještě neumí

Jedno zamyšlení pro český fotbal i z tohoto derby ale plyne. Jak připomněla Česká televize v pořadu „Dohráno“, ve svém posledním mezinárodním vystoupení,  v prvním osmifinále Ligy mistrů Inter Milán-Liverpool (0:2), Szymon Marciniak odpískal celkem jen devatenáct faulů a neudělil žádnou žlutou kartu , zato v neděli v Edenu těch faulů bylo dvaatřicet (dvaadvacet slávistických a deset sparťanských a karet devět, v poměru 5:4 pro Slavii).  Na tohle pak české týmy v Evropě dost často dojíždějí…

Nejen z tohoto pohledu by bylo ale dobře, kdyby zahraniční sudí přijeli do Česka i první dubnový víkend na duel Viktoria Plzeň-Slavia a pak na klíčové zápasy nadstavby. V době přestavby, kdy konečně odcházejí „provaření“ arbitři z Berbrovy éry a kdy se to nováčci teprve učí, to Fortuna:liga ke své důvěryhodnosti potřebuje. Jsme totiž v etapě, kdy „starý pecař už není doma a mladý to ještě neumí“.   

Vrba: „Jestli na Letné skončím? Jen si spekulujte“

Po derby letenský trenér Pavel Vrba nevedl příliš optimistické řeči:

„Ta mezera v tabulce je už velká, i když máme ještě zápas k dobru. Navíc Slavia i Plzeň jsou tak zkušená mužstva, že si nemyslím, že se nechají chytit. Samozřejmě, může se stát cokoli. Neříkám, že je konec. Ale naše situace už je složitá. Dohnat deset bodů je těžké.“

Podle některých zdrojů efotbalu má Vrbovu práci v poslední době údajně kritizovat i majitel sparťanského klubu Daniel Křetínský. Ostatně lze to vyčíst i z poměrně velké kritiky, které je Pavel Vrba vystaven v Křetínského deníku Sport. Po derby se jeho redaktoři letenského kouče mj. zeptali, zda si myslí, že by při nenaplnění očekávaných cílů mohla být v ohrožení i jeho pozice v klubu. Vrba na to odpověděl vyhýbavě. „Vy dokážete spekulovat, nechám to na vás,“ dodal s úsměvem pro deník Sport.


„V nadstavbě budou hrát mezi sebou všichni z čela, Sparta se to o ještě pokusí. Tenhle zápas nám dal výhodu, že do nadstavby půjdeme před Spartou. Ale do konce se bude hrát ještě o hodně bodů, jsme ve hře v Evropě. Sparta svou kvalitu má, disponuje spoustou dobrých hráčů. Nevzdají to. V nadstavbě bude hrát každý s každým, tam se bude rozhodovat,“ myslí si slávistický kouč Jindřich Trpišovský s tím, že Sparta boj o titul ještě nebalí.

Sparťanský tlak uťali jejich fandové…

Jinak derby kvůli situaci na Ukrajině přineslo moment, který jsem za dlouhou dobu sledování derby pražských „S“ snad ještě neviděl. Oba fanouškovské tábory v neobvyklé jednotě při nástupu týmů a dlouhé minutě potlesku společně vzdávali hold ukrajinským hrdinům.  Bohužel to trvalo jen do výkopu. Pak se ze sparťanského kotle ozvalo tradiční „Jude-Slavie!“ a ten slávistický brzy na to rozvinul obří transparent s podobiznou Švejka a nápisem: „Poslušně hlásím – smrt Spartě!“ 

Sparťanští fandové navíc svému týmu hodně ublížili, když v poslední desetiminutovce utnuli za stavu 0:1 na několik minut tlak Letenských tím, že ve svém sektoru zapálili plastovou sedačku a polský sudí přerušil derby do doby, než byl oheň zneškodněn.  Nastavovalo se pak sice jedenáct minut, ale v těch už se Slavia zaskočit nedala, naopak své vedení ještě zvýšila na konečných 2:0. Předchozí „time-out“, který ji svou činností zařídili letenští fandové, se jí dost hodil.

Sparťanští rowdies si pak v Edenu zchladili žáhu na toaletách, které zcela zdemolovali, ostatně jak ukazují i snímky na Instagramu Hooligans.cz: 

Zlínskou ruku sudí Černý viděl, Kašův riskantní faul zjistil až po zápase 

Už v sobotu odpoledne se zlínský trenér Jan Jelínek rozčiloval, že jeho svěřenci v duelu s Viktorií Plzeň zase přišli o všechny body (1:2), a to kvůli „nějaké“ nastřelené ruce v šestnáctce. Spíš se měl ale zlobit na svého svěřence Roberta Hrubého, který za stavu 1:0 ještě v první půli neproměnil své sólo, když šel na plzeňského gólmana Staňka úplně sám a na 2:0 nezvýšil. 

Pokutový kop pro Viktorii byl nařízen již za stavu 1:1 po výměně stran. Soufiane Dramé zahrál ve vlastním vápně rukou po centru obránce Milana Havla. Hlavní rozhodčí Dalibor Černý sudí nezaváhal a okamžitě ukázal na penaltu, kterou čerstvý náhradník Tomáš Chorý proměnil, a zařídil tak Viktorce čtrnáctou výhru v sezoně o jediný gól.

„Za mě pokutový kop, hráč Havel centroval do pokutového území a hráč Dramé zahrál rukou. Ruka, kterou zahrál, šla k míči, nebyla tam žádná snaha hráče se kontaktu s míčem vyhnout,“ řekl po zápase hlavní sudí Dalibor Černý.

I když člověk, který vyřkne nejhloupější módní klišé poslední doby „za mě“, mě   automaticky začne svým projevem iritovat, nutno Černému přiznat, že podle současného výkladu pravidel nařídil pokutový kop správně.  Ač si o tom výkladu můžeme myslet své.  

Pak tu ale na druhé straně ve druhém poločase nastal jiný zajímavý moment. Plzeňský obránce Filip Kaša po vlastním gólu v úvodním dějství totiž v nebezpečném prostoru před svou brankou málem zavinil další nebezpečnou situaci, trenérský štáb Zlína chtěl dokonce penaltu. Hlavní rozhodčí však vůbec neodpískal ani faul.

„Na hrací ploše jsem to vyhodnotil tak, že tam nedošlo k držení, že ti hráči byli u sebe. Ale když jsem to teď viděl na videu, tak měl být nařízen přestupek z toho důvodu, že tam Kaša kopnul Vraštila kolenem, to jsem neviděl,“ přiznal Černý v rozhovoru pro O2 TV Sport.

Server Ruik.cz napsal, že Černý už s tou situaci  nemohl nic dělat. Ke Kašově  zákroku totiž došlo mimo pokutové území, a tím pádem ho nemohl posoudit VAR.

Tahle věc ale není tak jednoznačná, jak se zprvu může jevit.  I na seminářích rozhodčích, kam byli novináři zváni, jsem se dozvěděl, že místo přestupku se má/může určovat až podle toho, kdy byl faul dokonán. Pokud sudí Černý mluvil o tom, že Filip Kaša kopl zlínského Lukáše Vraštila kolenem, tak to bylo vskutku ještě před šestnáctkou. Ovšem pak protihráče ještě povalil a zalehl ho, a to už se stalo v pokutovém území. Takže to mohla být i penalta. 

Sudí Černý, který alespoň chlapsky uznal svou chybu, však za tento faul nenařídil ani volný přímý kop. Můžeme jen spekulovat o tom, zda mu přitom v podvědomí běžel fakt, že majitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek, který podle mnoha svědků pravidelně řve na sudí i v útrobách ligových stadionů a který svými  emotivními SMSkami spamuje samotného předsedu komise rozhodčích Radka Příhodu, nadále zůstává místopředsedou Ligové fotbalové asociace a členem výkonného výboru FAČR.  

Roman Berbr sice z českého fotbalu zmizel, jeho duch v něm ovšem prostřednictvím jeho přátel nadále přetrvává. Pokud budou tito lidé nadále působit ve vrcholných funkcích tuzemského sportu číslo jedna, budeme se s tím potkávat stále. O tom ale podrobněji až v mé pravidelné rubrice „Úterní rána“.  

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK