Ligová procházka Pavla Procházky

Pokud nebyl před Vágnerovou červenou v Brně faulován Hromada, pak měla Bohemka vyhrát nad Jabloncem

Pozor! Pokud Slavia v lize nastoupí proti nějakému outsiderovi, nováčkovi či týmu ohroženému sestupem, hrozí to pro ni ztrátou bodů. Už jich takhle za 25 kol poztrácela deset, na jaře šest  remízou 3:3 v Příbrami, 1:1 v Teplicích a nyní 0:0 v Brně, na podzim to bylo v Ďolíčku s Pardubicemi (1:1) a doma se Zbrojovkou (1:1), která ji v sezoně 2020/2021 připravila dokonce o čtyři body z těch desíti. V neděli sice slávisté bezbrankovou plichtou v moravské metropoli překonali svůj ligový rekord – 37 utkání bez porážky, ovšem kvůli další dvoubodové ztrátě se z něj moc neradují. Při tříbodovém systému je totiž lepší než pětkrát remizovat (5 bodů zisku, 10 bodů ztráty) dvakrát vyhrát a třikrát prohrát (6 bodů zisku, 9 bodů ztráty). 

Ztráta Sparty se snížila na 14, případně na osm bodů

Na jaře tak červenobílí ztratili body v každém druhém zápase na cizím hřišti. Bývá to i proto, že trenér Jindřich Trpišovský nenasazuje do utkání s outsidery nejsilnější sestavu, a to i kvůli tomu, že se tato střetnutí hrají kolem důležitých duelů v Evropské lize (nyní nastoupí Slavia ve čtvrtek 8. dubna v Londýně v prvním čtvrtfinále EL proti Arsenalu, 21 hodin, ČT Sport).

Jelikož se Vrbova Sparta po českobudějovické bezbrankové plichtě zase chytla a rozdrtila na Letné i díky hattricku Ladislava Krejčího mladšího zcela marné Teplice 7:2, snížila se před nedělním derby v Edenu (18.30 hodin, O2 TV Sport) ztráta rudých na sešívané na čtrnáct bodů (pokud sparťané uspějí v dohrávkách v Jablonci a s Plzní, už jen na osm). 

Sparťané skutečně mohou cítit krev, už proto, že se derby hraje mezi dvěma duely Slavie s Arsenalem (slávistické žádosti o odklad utkání Letenští, které už tak mají dvě dohrávky před sebou, podle očekávání nevyhověli). A také proto, že Trpišovského tým řeší problémy v bráně (zranění či ne zcela doléčení Kolář i Stejskal), tak ve stoperské dvojici (k Hovorkovi se po reprezentačním srazu přidal i Kúdela, Deli není nasazován). Ovšem i Spartu čeká ve středu (15.30, ČT Sport) na Letné čtvrtfinále domácího poháru s Jabloncem.

Ovšem drtivá výhra nad Teplicemi může sparťanskou formu poněkud zkreslovat. Protože Severočeši už jednu sedmičku v lize dostali – a to od Plzně (dokonce 0:7). A jestli může někdo spadnout namísto jednoho z celku z ohrožené trojky Brno (17 bodů), Opava (15), Příbram (14), tak snad jedině právě Tepličtí (23). A to i kvůli své žalostné defenzívě, nejhorší v lize (53 inkasovaných branek za 25 zápasů, i poslední Příbram dostala „jen“ 52 gólů).  Zvlášť když Karviná (29) pod vedením staronového kouče Jozefa Webera zastavila svůj jarní výsledkový propad a vyhrála ve Zlíně 2:1.

Když Sparta vše vyhraje, musí Slavia ztratit šest bodů

Vraťme se ještě k boji o titul a připusťme, že Sparta vyhraje dohrávky v Jablonci, s Plzní a že v neděli v Edenu porazí unavenou Slavii. Pak by rozdíl mezi dvěma „S“ v tabulce činil pět bodů. Jelikož slávisté vyhráli na Mikuláše na Letné 3:0 a nepředpokládáme, že by v Edenu nyní sparťané zvítězili 4:0, měli by při případné bodové shodě červenobílí patrně lepší vzájemnou bilanci. Do konce zbývá ještě osm kol, ve hře je tedy 24 bodů, a Sparta jich bude muset získat o šest víc než Slavia.

Kdyby Vrbovi svěřenci všechno do konce května vyhráli, stačilo by jim, kdyby Slavia v osmi zbývajících duelech (v Liberci, se Zlínem, na Bohemce, s Plzní, v Olomouci, s Karvinou, v Jablonci a s Českými Budějovicemi) dvakrát prohrála nebo třikrát remizovala či, samozřejmě, jednou prohrála a dvakrát remizovala. Jedna slávistická prohra a jedna remíza nestačí, to by bylo jen pět bodů. 

Sparta by musela být stoprocentní v těchto duelech – na Slavii, v Jablonci, s Plzní, se Slováckem, v Ďolíčku s Pardubicemi, s Opavou, v Liberci, s Baníkem Ostrava, v Mladé Boleslavi, na Bohemce a s Brnem.

Těžké zápasy v Liberci, v Jablonci, na Bohemce a doma s Plzní mají tedy obě „S“ společné. 

Opět skoro celý zápas v deseti

Od teorie zpět na hřiště. Slavia v Brně podruhé za sebou odehrála skoro celý zápas v deseti, předtím doma proti Opavě (4:0) po Simově brzkém vyloučení to ještě zvládla. Nyní viděl červenou kartu za faul na pronikajícího Hladíka osmnáctiletý brankář Matyáš Vágner, který se rozplakal, protože tím možná přišel nejen o Arsenal, proti němuž chytat sice může, ale nejspíš po neděli ztratil důvěru, tak i o derby proti Spartě. Mezi tyče tak musel zkušený Přemysl Kovář, jenž se ale v Edenu již soustřeďuje spíše na roli tvůrce party, bojových pokřiků a budoucí trenérskou kariéru. Až na jednu tradiční riskantní malou domů, po níž Zbrojovka ještě v první půli neskórovala jen kvůli své neschopnosti, to vcelku zvládl bez větších potíží.

Otázkou je, kolik branek a brankových příležitostí ještě musejí slávisté těmito svými zpětnými přihrávkami darovat soupeři, než s tím přestanou nebo s tím alespoň začnou šetřit. Já vím, moderní hra, brankář je jedenáctým hráčem týmu do pole, jakýmsi liberem, pátým obráncem, atd., atp. Udělal si ale někdo statistiku, kolik krizových situací, jež ovlivnily konečný výsledek či vývoj zápasu, těmito riskantními přihrávkami vzniklo a stále vzniká, a to nejen v zápasech Slavie?  Možná jsem staromilec, ale tvrdím, že žádný gólman, ani Ondřej Kolář, neumí hrát nohama na úrovní prvoligového fotbalisty. 

Když jsou tři výborní brankáři Slavie na hostování…

A současný problém Slavie s brankáři? Její vedení a realizační tým si na něj zadělalo samo. (Nejen) trenér Jindřich Trpišovský se vidí v Ondřeji Kolářovi, jehož dokonce v létě označil za jednoho ze čtyř až pěti nejlepších gólmanů v Evropě. Jenže Kolář šel v ročníku 2020/2021 výkonnostně dolů, navíc chce chytat téměř stále, takže se do Edenu jako dvojka téměř nikdo nehrne. Zimní pokus s odchovancem Markem Boháčem hájícím barvy Pardubic nevyšel, takže „nechytající“ dvojka zbyla na boleslavského Jana Stejskala. Jenže ten je často zraněný a když v pohárovém utkání s třetiligovými Karlovými Vary, které kvůli covidu půl roku nehrají, dostal šanci, pustil hned tři góly.

Přitom má Slavia na hostování hned tři (!) velmi kvalitní mladé brankáře – Jakuba Markoviče v druholigové Vlašimi, Martina Otáhala v druholigovém Vyšehradu a slovenského talentovaného gólmana Martina Vantrubu v první dánské lize v FC Nordsjaelland.  Troufám si tvrdit, že každý z těchto gólmanů by na jaře 2021 chytal jistěji než Kolář se Stejskalem. A rozhodně by nyní byli větší jistotou než dorostenec Vágner s Kovářem. 

Slávistický brankářský problém je vskutku unikátní, když si uvědomíme, že kromě tří výborných gólmanů na hostování mají v nejvyšší soutěži červenobílou minulost Jan Hanuš v Jablonci, Marek Boháč v Pardubicích, Jan Laštůvka v Baníku Ostrava, Matej Rakovan ve Zlíně, Jakub Diviš v Mladé Boleslavi či Martin Berkovec ve Zbrojovce Brno.

Nejde však jen o gólmany, otázkou třeba je, proč stoper Simon Deli nemůže nastoupit ani k utkání v Brně? Proč si ho tedy Slavia stahovala z Brugg, kde přestal hrát? Zjistil si někdo, proč tomu tak bylo? A není to tedy příliš drahá investice?

Orel v Brně neodpověděl na všechny otázky

Spousta povelikonočních otázek však směřuje i k rozhodčím. Zlínský trenér Bohumil Páník, jehož tým doma prohrál kvůli sporné penaltě 1:2 s Karvinou, třeba nevěděl, proč se sudí Petřík nešel na klíčový moment ani podívat na video, resp. proč ho k němu VAR Adámková vůbec nepozvala. 

Na zápas Zbrojovka Brno – Slavia Praha (0:0) pak byla určena dvojice velkých oblíbenců Romana Berbra – Pavel Orel (hlavní) a Zbyněk Proske (VAR). Nešlo by ty nejoddanější „berbrovce“ alespoň nějak dávkovat?

Po utkání se na tuhle dvojku zlobili jak domácí Brňané, tak slávisté. Je hezké, že    Orel po střetnutí šel své verdikty vysvětlit do televize, ale některé důležité momenty si nechal pro sebe. Penaltu pro Brno prý ani nezkoumal kvůli ofsajdu, penaltu pro Slavii nemohl nařídit, protože Zima dostal ránu do obličeje ještě před rozehráním volného kopu. A původně žlutou dal brankáři Vágnerovi dal proto, že si původně myslel, že nejde o vyloženou šanci, až video ho přesvědčilo. 

První otázka ale zní: Jak to, že nikdo nebyl potrestán za úder do Zimovy tváře? Nebo se to snad v přerušené hře smí? Druhá otázka: Všiml si sudí, že před Vágnerovým vyloučením byl postrčen slávista Hromada? A pokud to nebyl faul,  jak to, že na Velký pátek před kamerami ČT Sport nevyhrála Bohemka nad Jabloncem? Podle těchto „notiček“ byl totiž Puškáčův neuznaný gól regulérní a žádný faul na podobně postrčeného jabloneckého obránce Haitla se pískat neměl. Třetí otázka: Zbrojovka se domáhala ve druhé půli ještě jedné penalty, a to po Kačarabově dosti riskantním skluzu. Ani to nestalo za videopohled? Proč?

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

P. S. Simon Deli (společně s Ondřejem Kúdelou) neodletěl do Londýna ke čtvrtfinálovému utkání Evropské ligy s Arsenalem ze zdravotních důvodů (covid-19).

zdroj foto: FC Zbrojovka Brno