Blogy

Poborský, jenž pomohl Berbrovi k moci, chce čistit fotbal po Berbrovi. Podporuje ho Křetínský? A blufuje Malík?

„Karla Poborského si vážím jako fotbalisty i jako člověka. Akorát si nejsem úplně jistý, jestli se teď postavil na tu stranu barikády, kde opravdu vzývají cíle, o nichž mluví. No tak uvidíme, zkraje příštího týdne prý Karel o svých postojích řekne víc,“ napsal na Twitter šéfkomentátor Seznamu Zprávy Luděk Mádl po té, co osmačtyřicetiletý český internacionál ve čtvrtek jako první oznámil svou kandidaturu na předsedu FAČR (volební valná hromada se koná 3. června 2021).   Nezbývá než to podepsat. Hráč to byl veliký, ovšem pozdější Poborského funkcionářské počiny už jsou slabší. Je vskutku těžké si představit, jak má tuzemský fotbal  po Berbrovi čistit člověk, který „Náčelníkovi“ před deseti lety (přes Dagmar Damkovou) výrazně, byť možná naivně,  pomohl k celostátní velké moci.

„Už se nemůžu dívat na to, jak můj milovaný sport upadá, jak ho nejrůznější funkcionáři využívají pro svůj vlastní prospěch a obohacení, jak mu lidé přestávají věřit, jak se na něj už pomalu nekouká jinak než přes prsty,“ uvedl ve své čtvrteční tiskové zprávě Karel Poborský pracující v současnosti ve FAČR jako ředitel oddělení elitní mládeže. Zvolil si volební heslo „Fotbal musíš milovat“.

Kdo za Poborským stojí?

Kdo za Poborským stojí? To je zásadní otázka, na kterou by měl ve svém zájmu odpovědět již na své avizované pondělní on-line tiskové konferenci. Protože se to časem stejně provalí. 

Dosud se spekulovalo, že by mohl kandidovat spolu se stávajícím asociačním šéfem Martinem Malíkem, jehož se dosud veřejně zastával, jako jeho místopředseda. Anebo, ukáže-li se, že je Malík pro veřejnost neprůchodný,  dokonce jako předseda coby mediálně přitažlivější strahovská tvář.

Po té, co Martina Malíka velmi oslabila policií šetřená prosincová kauza „Dezinfekce“ (a jedna další kauzička by údajně mohla vyplavat už v příštím týdnu), to vypadá na variantu číslo dvě. S tím, že by se Malík zase věnoval hlavně své ředitelské funkci v obchodní firmě FAČR jménem STES, odkud je ostatně nadále placen. 

Martin Malík ovšem v médiích ve čtvrtek vyjádřil své překvapení nad Poborského kandidaturou. Blufuje, je to jen hra? Nebo, že by jeho dosavadním obhájcům už došla s jeho kauzami trpělivost? Tady se znalci zákulisí přiklánějí spíše k první možnosti. 

Staré struktury zatím drží sudí s opileckými skandály

Vzhledem k tomu, že postberbrovské struktrury začaly po prvních okresních valných hromadách ztrácet jedno místo za druhým, bylo možná třeba rychle něco udělat, podniknout protiakci. Už proto, že opoziční skupiny v čele s Fevolucí svého předsednického kandidáta (Petr Fousek či Vladimír Šmicer) dosud oficiálně nevyhlásily a soustřeďují se zatím hlavně na okresní volby.  

Tam ale zatím „efekt Poborský“ nijak nezafungoval, naopak v důležitých víkendových volbách v OFS Příbram, Benešov i Beroun vyhráli zástupci Fevoluce.

Staré postberbrovské struktury tak zatím drží nad vodou hlavně  provaření „Náčelníkovi“ ligoví rozhodčí s opileckými skandály  – Pilný v Trutnově a Blažej v Kladně. Což vzhledem k Poborského vznešeným heslům vypadá spíše kontraproduktivně. 

Letná dosud podporovala Malíka

Nejmohutněji, už v říjnu, vyjádřila Malíkovi podporu v anketě deníku Sport pražská Sparta v čele s Danielem Křetínský. Stojí nyní  i za projektem „Poborský“? 

Je to zajímavé i z měnících se postojů Karla Poborského vůči Spartě. Když se začátkem 21. století vracel ze zahraničního angažmá do Česka, zvolil si místo Slavie, s níž se dostal na stříbrné EURO 1996 v Anglii i do velkého mezinárodního klubu, Spartu. 

Navíc to okořenil peprným rozhovorem pro Magazín Sportu v srpnu 2004, kdy se do klubu červenobílých až nezvykle ostře opřel. Mj. prohlásil, že Slavia vyhraje titul jednou za padesát let. Od té doby je Poborský u fanoušků sešívaných persona non grata. 

A to přesto, že po té, co ho Daniel Křetínský kvůli sporům s trenérem Hřebíkem v roce 2005 SMSkou vyřadil z ligového kádru,  si to Poborský u slávistů začal žehlit. Už coby spolumajitel Dynama České Budějovice tvrdil, že v Edenu strávil krásnou sezonu, že je profesionál a že proti Slavii nikdy nic neměl.  

„Moje srdce je Sparta!“

Ovšem letos začátkem března Karel Poborský v „Karlos Show“ zápasníka MMA Karla Vémoly najednou zase prohlásil: Moje srdce je Sparta. Odehrál jsem tam tři roky a mám k ní vztah dodnes. Cítím se sparťanem.“ To může být shoda okolností, ovšem také to může leccos napovědět. 

Zvlášť když páteční deník Sport, patřící majiteli Sparty Danielu Křetínskému, Poborského kandidaturu poměrně vřele uvítal s titulkem „Rána pro současného předsedu“ (až v sobotu pak ve Sportu připomněli i některá internacionálova nepovedená funkcionářská angažmá).

V září 2011 s Paclíkem pomohli Damkové

 „Že by byl berbrovcem, členem jeho družiny, vycházel mu vstříc – to se říct nedá,“ napsal v pátek ve svém komentáři zástupce šéfredaktora deníku Sport Ondřej Škvor. Až na to, že to byl právě Karel Poborský, který spolu s plzeňským šéfem Tomášem Paclíkem v deštivém pondělku 5. září 2011 ve výkonném výboru FAČR  pomohl proti vůli ostatních ligových klubů a v rozporu se stanovami dosadit do čela komise rozhodčích Berbrovu manželku Dagmar Damkovou. Čímž na dlouhých deset let zásadně upevnil „Náčelníkovu“ moc nad českým fotbalem. 

A je jedno, jestli to udělal z přesvědčení, nebo z naivity  Druhá varianta je pro potenciálního šéfa českého fotbalu snad ještě horší. Paradoxní je, že jeho bývalé kluby Slavia a Sparta v čele s Křetínským to pak hnaly k soudu, jemuž zabránilo až Peltovo zvolení předsedou FAČR 17. listopadu 2011. 

Ani Poborského působení v čele Dynama České Budějovice coby majitele tohoto klubu nepatří k nejšťastnějším.  Z dnešního pohledu je třeba pikantní, že v té době u něj působil coby sportovní ředitel Roman Rogoz, loni v říjnu zatčená Berbrova pravá ruka. 

Jakmile se začátkem roku 2013 Rogoz vrátil do Příbrami, Budějovice spadly. Paradoxně poté, co byli Jihočeši nechutně zaříznuty Berbrovým oblíbeným rozhodčím Drábkem v utkání s Příbrami a co se u soudu (podle očekávání bez výsledku) projednávalo nařčení, že se bývalý jihočeský ředitel, již zase v příbramských službách, snažil úplatkem ovlivnit budějovického útočníka Klesu. Poborskému se tak předchozí pomoc Berbrovi za dva roky vrátila jako bumerang…

Karel Poborský kromě svého angažmá ve Spartě předčasně ukončil i funkci předsedy v České unii fotbalových hráčů (ČAFH), stejně jako v průběhu funkce složil mandát zastupitele (za ODS) v Jihočeském kraji. 

V Berouně podpořil Paulyho člověka

Již krátce po oznámení své kandidatury vyložil Karel Poborský karty, když veřejnou videozdravicí v sobotu v Berouně při volbách okresního předsedy proti kandidátovi opoziční Fevoluce Ondřeji Lípovi podpořil Václava Kudrnu. Strahovského blízkého spolupracovníka Berbrem vyvoleného generálního sekretáře Jana Paulyho mladšího. 

„Václav Kudrna je můj kamarád a chlápek, který je apolitický, který je profotbalový a se kterým já velice rád na FAČR spolupracuji,“ vysvětlil Poborský. Stejně tak ale Kudrna coby ředitel pro strategii FAČR a manažer STESu spolupracuje i s Malíkem, manželkou středočeského předsedy Liby, Alicí Libovou, s Berbrovou přítelkyní ze STESu Nikol Müllerovou ad. 

„Navzdory všem negativům, o kterých se teď hodně mluví, pracuje na FAČR spousta kvalitních lidí a tyhle věci jsou nastavené opravdu dobře,“ řekl Karel Poborský. 

A četl či slyšel o berounské štvavé předvolební kampani ve stylu starých struktur? O pomlouvačných mailech či anonymech proti Ondřeji Lípovi, které byl nově zvolený předseda OFS Beroun v posledních týdnech vystaven?  Ty moc apolitické nebyly. 

Lovení duší v Berbrově rajónu?

„Poborský navíc bude chodit pro hlasy i tam, kde by třeba Šmicer s Fouskem neuspěli,“ napsal v pátek ve Sportu Ondřej Škvor. To může být i pravda, ale, jak už bylo řečeno,  je otázkou nakolik budou na červnové volební valné hromadě delegátské hlasy Berbrových sudích typu Pilného či Blažeje cenné?  A kolik jich nakonec bude? Bude to stačit? 

Pro nezasvěcené se zatím může úspěšný reprezentant Karel Poborský zdát dobrou volbou, jak to např. naznačuje čtenářská anketa na isport.cz či názory bývalých fotbalistů Pavla Kuky a Pavla Karocha ve studiu ČT Sport po utkání osmifinále EL Slavia-Glasgow Rangers. Ovšem do června zbývá ještě čtvrt roku, kdy se jasně vyjeví, kdo za kým stojí a čí zájmy a proč kdo hájí.

A jak už napsal Luděk Mádl na Twitteru, opravdu jsou to ti lidé, kteří vzývají cíle, o nichž Karel Poborský nyní tak vzletně mluví? 

„Věřme tomu, že příští volba předsedy nebude nikým nadiktovaná,“ vyjádřil přání v závěru svého pátečního komentáře Ondřej Škvor. Také bych tomu rád věřil, a to i v případě všech členů výkonného výboru Fotbalové asociace. A že se volební preference najednou „kouzelně“ nezmění v noci před valnou hromadou FAČR jako třeba v červnu roku 2013 v pražském vysočanském hotelu Clarion.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

zdroj foto: efotbal.cz