Hattrick

Plzeň posílá na své soupeře trestně stíhaného „Chřestýše“.  Jeho mejdanový druh Hocek hlídá její zápasy jako VAR

Po třetím jarním kole Fortuna:ligy je to jako po tom druhém, všichni favorité vyhráli – Slavia v sobotu v Edenu zdolala bojovné Brno až ve druhé půli (2:0), Plzeň v neděli doma porazila České Budějovice, když výsledek (2:1) byl lepší než výkon a Sparta pak v Ďolíčku rozdrtila po přestávce Bohemians (6:2), kteří místo bránění pořádali den otevřených dveří. Takže i po 19. kole stále vedou červenobílí o bod před Západočechy a o sedm bodů před Letenskými. 

Zaujal i sobotní duel Liberec-Slovácko (0:1), na němž se ve VIP prostorách objevil kvůli fotbalové korupci již podruhé trestně stíhaný Martin „Chřestýš“ Svoboda – a to s kartou vystavenou pro Viktorii Plzeň. Nedělní duel Plzeňských s Budějovicemi pak zase u videa hlídal Petr Hocek, jeho druh z narozeninového mejdanu, který „Chřestýš“ s vyvolenými sudími pořádal pro faktického šéfa Berbrovy loutkové komise rozhodčích Wilczeka.      

Sparta zůstává v boji o titul

Ještě pár slov k silné trojce.

Sparta – podala v Ďolíčku nejlepší jarní výkon, i když Bohemians jí to svým naivním útočným fotbalem dost ulehčili. Pravdou je, že když „Klokani“ v úvodu druhé půle vyrovnali na 1:1 a měli další možnosti, nikdo nevěřil, že tohle derby nakonec Letenští vyhrají rozdílem čtyř gólů. Ovšem vyhráli, a je proto s nimi třeba v boji o titul nadále počítat.

Slavia – ta se v sobotním večerním duelu s nováčkem z Brna, který byl věnovaný památce zemřelé trenérské legendě červenobílých Františku Ciprovi, nadřela asi víc, než její příznivci čekali. Dva góly zařídili až po pauze (podobně jako před 14 dny proti Jablonci) až náhradníci Ewerton s Van Burenem. A Slavii opět musel minimálně v jednom případě musel zachraňovat svým superzákrokem brankář Kolář. Na druhou stranu je třeba konstatovat, že Zbrojovka v Edenu poctivě pracovala v obou poločasech, nikoliv jen v tom prvním jako předtím doma s Plzní (1:3).

Intenzita úderu a intenzita strachu

Viktoria Plzeň – „Náš výkon měl být lepší,“ konstatoval po zápase plzeňský kouč Michal Bílek a měl pravdu. Utkání trochu připomínalo úvodní jarní zápas s Hradcem Králové (1:2). Viktoria dala rychlý gól a přenechala iniciativu soupeři. Budějovičtí však nevyrovnali, ovšem hned na začátku druhé půle inkasovali a snížili až stavu 0:2, což bylo již pozdě. 

I když plzeňský druhý gól, který hlavnímu arbitrovi Petříkovi bez námitek odsouhlasil VAR Hocek, vyvolal diskuse. Viktorián Mosquera totiž v souboji s budějovickým Čoličem trefil svého soupeř rukou do obličeje, ten zůstal po ráně ráně ležet, čímž zrušil ofsajd a Plzeň zvýšila na 2:0. 

Ano, Čolič měl sebrat síly a vstát, čímž by dostal Plzeňské do ofsajdu, ale i tak, jak dnes s oblibou tvrdí šéfové Příhodovy komise rozhodčích, jde o intenzitu. Nevíme přesně, jaká byla intenzita Mosquerova úderu do Čoličovy tváře. Ovšem obecně platí, že intenzita strachu před vlivným majitelem, místopředsedou LFA a členem výkonného výborem FAČR Adolfem Šádkem, je mezi sudími značná. Zvláště mezi těmi, kteří věrně sloužili jinému silnému muži z Plzně, totiž Romanu Berbrovi a jeho lidem z komise.   

Vzpomínka na „Chřestýšův“ mejdan

Jak u napsal server idnes.cz: „Vojáci to byli poslušní, věrní, a jak bez udání jména říká jeden z rozhodčích, který do party vyvolených nepatřil: Cítili se všemocní a nedotknutelní. Mysleli si, že jim patří svět.“

Zopakujme si, že v květnu 2020 podle policejních odposlechů svolával šíbr Martin Svoboda, přezdívaný „Chřestýš“ výběr rozhodčích do Unhoště, městečka kousek od Kladna. Na padesátiny Martina Wilczeka, důležitého muže, faktického šéfa berbrovské komise rozhodčích, které naooko šéfoval nastrčený internacionál Jozef Chovanec. Podmínkou účasti na oslavách Wilczekových kulatin byl dar v hodnotě „deseti litrů“, tedy deseti tisíc korun od každého zúčastněného arbitra.

Svoboda dokonce vytvořil speciální „utajenou“ whatsappovou skupinu, kterou řídil a úkoloval. Objevili se v ní třeba sudí Hock, Vlasjuk, Orel, Blažej, Kříž, Hocek, Julínek, Franěk a Karel Hrubeš.Mimochodem Karla Hrubeše si při jednom ze svých starších uniklých telefonátů přál Adolf Šádek v rozhovoru s Romanem Berbr na zápas svého klubu místo původně nominovaného Radka Příhody, současného předsedy obrozené komise rozhodčích FAČR. 

Přesto Hocek „berbrovskou“ kauzu přežil, přesto jej Příhodova komise pravidelně nominuje na ligové zápasy, a to i Plzně, pro niž nadále, jak se potvrdilo i v sobotu v Liberci, pracuje Martin „Chřestýš“ Svoboda.

Petr Hocek pískal třeba podzimní zápas Plzně se Slavií (3:0), ve kterém hned v úvodu po vzájemném souboji Santose s Mosquerovou slávistického obránce vyloučil a nařídil penaltu.  Nyní zase seděl u videa při utkání Plzeň-České Budějovice (2:1), když i další sporný kontakt vyhodnotil v Mosquerův prospěch. 

Odborný plzeňský poradce

A jeho druh mejdanu Martin „Chřestýš“ Svoboda? Jak napsal loni Seznam Zprávy,  ten se už léta pohybuje v nerozlučné dvojici s Adolfem Šádkem, nyní majitelem Viktorie Plzeň, který dosud prezentoval Svobodu vždy jen jako svého kamaráda. „S Viktorií Plzeň nemá nic společného,“opakoval v minulosti pokaždé Šádek.

Vyšlo však najevo, že ve skutečnosti nejde se Šádkem jen o kamarádství. Vazbu mezi Viktorií a Svobodou přiznal Miroslav Jedlička, který ve Viktorii Plzeň pracuje jako vedoucí mužstva u prvoligového A-týmu.

Začátkem února 2022 absolvoval v rámci vyšetřování berbrovské aféry výslech na expozituře Útvaru odhalování organizovaného zločinu v Ústí nad Labem. 

A když byl tázán na Martina Svobodu, odvětil, že ho zná. „Vím, že jezdí na naše zápasy, několikrát jsem se s ním potkal, dělá poradce pro FC Viktoria Plzeň. Nespolupracuji s ním.“ Alespoň tak je to uvedeno v protokolu z výslechu, do kterého měl reportér Seznam Zpráv možnost nahlédnout. „Dělá externího poradce ohledně hráčů, ať již z české ligy nebo zahraniční. Jestli má nějaký vztah k rozhodčím, to netuším,“ dodal ještě k tématu u výslechu Jedlička.

Dodejme,  Martin „Chřestýš“ Svoboda patří stejně jako Roman Berbr či Roman Rogoz mezi obviněné v kauze „Šváb“.  Soud začne už v polovině dubna v Plzni a státnízástupceJanSchollenavrhuje v případě uznání viny pro Svobodu za podplácení trest pěti měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu v trvání dvou let a peněžitý trest ve výši 170 000 korunProč? Protože se měl údajně podílet na ovlivnění duelu ve prospěch třetiligových Brozan.

Etická komise FAČR Svobodu však potrestat nemohla, protože není členem FAČR… I tak ale klub vlastněný  členem výkonného výboru FAČR a místopředsedou LFA využívá jeho „externích služeb“ a podle všeho mu vydává i svou VIP kartu. I takový je český fotbal. 

A co Svoboda v Liberci při jeho utkání se Slováckem v sobotu dělal? Tak v příštím, 20. ligovém kole v neděli (15,00, O2 TV Sport) proti Slovácku v Uherském Hradišti nastoupí právě Plzeň. Uvidíme, jak využije „Chřestýšův“ sobotní odborný dozor.

Zproštění v roce 2014 a „vysmáté“ fotky z Mnichova

Ten se v souvislostí s plzeňskou Viktorií zviditelnil už v roce 2012, kdy přišli rozhodčí Tomáš Adámek a Pavel Býma s tím, že se cestou na ligové utkání Jablonec–Plzeň (0:2), které řídili, setkali v Průhonicích právě s Chřestýšem.

„Pan Svoboda mi za výhru klubu Viktoria Plzeň nabídl částku 200 000 korun,“ vyjádřil se Adámek. „A několik týdnů po tomto utkání mi částku 200 000 korun v hotovosti vyplatil.“ Martin Svoboda jakoukoli vinu popřel, a jelikož u soudu už sudí Adámek a Býma vypovídat odmítli, byl „Chřestýš“ obžaloby před devíti lety zproštěn.

Martin „Chřestýš“ Svoboda se v plzeňském prostředí veřejně objevuje i nadále, známé jsou třeba jeho „vysmáté“ fotografie s Adolfem Šádkem z tréninku Viktorie Plzeň v mnichovské Allianz Areně před zápasem Ligy mistrů s Bayernem. Spojení Svobody s Viktorií Plzeň považuje za nepřijatelné například i trenér Josef Csaplár, který to jasně vyjádřil ve fotbalovém pořadu Přímák na Sport.cz. 

My jsme tu o tomto spojená loni také již psali:

„Šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr obrany, se před časem svěřil, že ho překvapilo, že ve fotbale často panují ještě mnohem horší poměry než v politice. A to se říká, že fotbal je jen věrným odrazem společnosti.  Dovede si ale někdo představit, že by si třeba ministr vnitra Rakušan udělal zahraniční výlet s trestně stíhaným podnikatelem Redlem z kauzy Dozimetr a pózovali by spolu s úsměvy na tváři fotoreportérům pod pařížskou Eiffelovkou? Už před návratem do Česka by ministr ve vládě skončil. 

Tady si vlivný člen fotbalové i ligové vlády opakovaně trestně stíhaného člověka –  alespoň podle policejního svědectví jednoho z plzeňských funkcionářů – dokonce najímá na práci… A nikoho to už ani nepřekvapuje, nikdo to neřeší. Příslušné komise FAČR i LFA jsou v pohodě, eticky i disciplinárně je zřejmě vše v nejlepším pořádku.

Pak se ale nedivme, že když se v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR řeší škrty v rozpočtu, zaznívají od řečnického pultu výroky tohoto typu: Škrtněme ty miliony sportu, resp. fotbalu, stejně se těch peněz nakonec zmocní nějaký Berbr nebo Pelta.“

Zeptá se nyní někdo ze zodpovědných lidí v LFA či FAČR, proč Viktoria  Plzeň, tedy klub patřící ctěnému místopředsedovi LFA a členu výkonného výboru FAČR,  vydává VIP karty na zápasy svých soupeřů člověku, který ani není členem FAČR, který je už podruhé trestně stíhán kvůli fotbalové korupci a jehož kvůli tomu za dvě měsíce čeká v Plzni soud? 

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK