Ploty na stadionech – bezpečnost nebo zbytečnost?

Ploty na stadionech – bezpečnost nebo zbytečnost?
Foto: pixabay

Není to tak dlouho, co českým mediálním prostorem rezonovala informace, která v kontextu deklarací kultivace fotbalu přinesla spíše negativní reakce. Jedná se o opětovnou instalaci kovového plotu do sektoru hostujících fanoušků v pražském Edenu. Klub SK Slavia Praha musel na pokyn certifikační komise pro stadiony znovu nainstalovat plot, který byl před přibližně rokem ze sektoru klubem odstraněn. V návaznosti na to si tedy v tomto článku přehledně vykreslíme obecně zásadní bezpečnostní prvky infrastruktury stadionů podle pravidel UEFA, s jejichž pomocí pak navážeme na zmíněnou kauzu.

Plné stadiony jsou tím, co nás na fotbale tolik láká. Atmosféru vytvářejí nejen „běžní“ diváci, ale také a mnohdy především skalní a nejhlasitější příznivci soupeřících týmů. Ti jsou často označováni jako hooligans, ultras či prostě tvrdé jádro. Fotbal sebou zároveň přináší rivalitu. Ta bývá největší v derby, ale také mezi kluby, které vůči sobě cítí historickou zášť. I když spouštěčem může být někdy jen pouhá křivda na hřišti, důvodů k nenávisti se obecně najde nespočet. V některých případech je proto přítomnost hostujících fanoušků na stadionu či pouze ve městě posouzena jako vysoce riziková. Pravidla UEFA umožňují v takových situacích omezení přístupu hostujících fans na stadion i celkově zákaz jejich cestování do města dění utkání. V některých zemích, např. v Itálii, je to zcela běžná praxe u řady zápasů. Pokud nic takového nehrozí, mohou si zápas užít domácí i hostující podporovatelé. I tak je však třeba dodržet celou řadu postupů a opatření.

Opatření před utkáním

Pro fanoušky hostujícího týmu musí být garantovány vstupenky na utkání v minimální výši 5 % z kapacity stadionu. Hostující klub je povinen monitorovat jejich prodej a zajistit stevardy doprovázející příznivce na zápas. Počet stevardů je úměrný počtu cestujících fanoušků. Minimálně se však vyžadují dva na 500 fans. Stevardy může nasadit i domácí klub. Tím však není jakkoli dotčeno předchozí pravidlo pro hostující tým. Pořadatel utkání musí zajistit střežení stadionu proti neoprávněnému vniknutí, a to dostatečně dlouho před samotným zápasem. Tato doba musí být vymezena v souladu s obecným posouzením rizik, které pro dané utkání provádí pořadatel utkání a orgány veřejné správy. Dále musí být před vstupem diváků na stadion provedena komplexní bezpečnostní prohlídka stadionu. Při ní se zjišťuje, zda se v něm nenacházejí nepovolané osoby nebo zakázané předměty. Zajímavostí je, že tuto prohlídku je nutno provést také na střeše stadionu.

Bezpečnostní prohlídky

Pokud to okolnosti vyžadují, musí probíhat oddělení různých skupin fanoušků co nejdále od stadionu. Cílem je zabránit míšení těchto skupin při jejich přístupu ke stadionu a turniketům. U stadionu jsou fanoušci nejprve kontrolováni bezpečnostními pracovníky u vnějšího obvodového plotu (pokud je k dispozici) nebo u vnějšího kordonu vytvořeného bezpečnostními pracovníky. K turniketům by tak měli v optimálním případě přistupovat pouze držitelé vstupenek. Závěrečná prohlídka pak zahrnuje zjištění, zda diváci vstoupili do správné části stadionu. Probíhá zároveň kontrola, zda není vnášen alkohol, pyrotechnika nebo předměty, které by mohly být použity k násilným činům. Veškeré kontroly a prohlídky musí být prováděny citlivě a účinně. Samozřejmostí pak je, že kontrola probíhá vždy osobou stejného pohlaví.

Ploty na stadionech – bezpečnost nebo zbytečnost?
Foto: vecteezy

Pozdržení fanoušků na stadionu po zápase

Policejní velitel nebo bezpečnostní pracovník mohou rozhodnout, že z bezpečnostních důvodů může být skupina fanoušků ponechána na stadionu, zatímco ostatní se rozejdou. Toto rozhodnutí by mělo být, pokud možno, předem sděleno hostujícímu svazu nebo klubu. Dále musí být oznámeno prostřednictvím veřejného rozhlasu na stadionu v jazyce dotčené skupiny fanoušků. Následně musí být zopakováno krátce před koncem utkání a poté pravidelně poskytována informace o délce dalšího čekání. Pořadatel musí navíc zajistit po dobu zadržení přístup k občerstvení a hygienickým zařízením. Pokud to prostředky dovolují musí být zadrženým fanouškům poskytnuta zábava (hudba, video tabule apod.), aby doba čekání rychleji uběhla.

Kauza „Plotu v Edenu“

Z vyjádření Policie ČR na sociálních sítích k situaci na stadionu SK Slavia Praha vyplynula mj. údajná povinnost opětovné instalace plotu s odkazem na tuto povinnost plynoucí z předpisů UEFA. Tuto informaci je nutné vyvrátit!

Základním dokumentem, kterým UEFA reguluje bezpečnost na fotbalových stadionech je UEFA Safety and Security Regulations, tzv. SSR. Tento dokument ani žádný jiný platný předpis UEFA však vysloveně nestanoví povinnost oddělovat sektor hostí výhradně plotem. Instalace plotu je pouze jednou z možností, které kluby mají. Možností k zajištění ochrany hráčů a delegátů před vniknutím diváků na hrací plochu. Toto opatření se však netýkají pouze nějakého vybraného sektoru, nýbrž stadionu jako celku. Vychází to z ustanovení článku 40 SSR. Regulace, jak uvedeno, však v žádném případě nestanoví povinnost použití plotu. Organizátor utkání má na výběr z následujících možností:
(a) přítomnost bezpečnostního personálu, (b) dostatečně hluboký a široký příkop, (c) umístění přední řady dostatečně vysoko nad hrací plochu a/nebo (d) umístění nepřekonatelné průhledné stěny nebo plotu.

Co se týče našeho českého přístupu, pak jednu z nejnovějších zmínek ohledně řešení situace kolem opatření v sektorech hostí lze zaznamenat v zápisu z jednání Komise pro stadiony a hrací plochy FAČR ze dne 11. září 2023. Komise se mimo jiné zabývala oplocením sektorů fanoušků hostí. Zápis z jejího jednání odkazuje na platnou infrastrukturu FAČR s tím, že oplocení sektoru hostů od hrací plochy musí měřit 180 cm. Takový údaj je však pravděpodobně naposledy zmíněn v „Rozpise celostátních soutěží pro soutěžní ročník 2018-2019“. Avšak i v těchto ustanoveních je ponechána alternativa oddělení jiným způsobem právě dle uvedených pravidel UEFA.

Zápis dále zmiňuje výšku plotu 110 cm s odkazem na údajné stanovisko UEFA. Můžeme jen spekulovat, které stanovisko tím bylo myšleno. Může ne jednat např. o dokument UEFA EURO 2024 Tournament Requirements. Ten obsahuje pokyny platné pro pořádání EURO 2024. V určitém ustanovení připouští možnost oplocení mezi hrací plochou a hledištěm ve výšce až 110 cm. Nepředpokládá však opětovnou montáž plotů. Reaguje jen na stávající infrastrukturu některých stadionů v Německu. Preferovaným řešením je ze strany UEFA zcela jistě postavení bezpečnostního personálu nebo stevardů poblíž hrací plochy. Dále existuje též UEFA Guide to Quality Stadiums. Je to soubor doporučení, kterými se mají kluby řídit, aby byla sjednocena vize ohledně kvalitního zážitku pro všechny diváky na stadionu. Důraz je kladen na stadiony bez plotů. Ty jsou považovány za prvek, jenž kazí zážitek ze sledování utkání.

Na začátku března 2024, zřejmě v reakci na tlak fotbalové veřejnosti, proběhlo o bezpečnostní infrastruktuře stadionů jednání. Dle vyjádření LFA jej uspořádal Ministr vnitra ČR Vít Rakušan. Zúčastnili se jej zástupci FAČR, LFA a Policie ČR. Údajně došlo ke shodě na nutnosti změn v oblasti pravidel stadionové infrastruktury. Návrhy by měly být diskutovány v následujících měsících. Aktualizována by měla být též Dohoda o spolupráci mezi Policií ČR, FAČR a LFA z roku 2017. Pokud se podaří shodu na novém znění pravidel nalézt, pak by se měla týkat již následující fotbalové sezóny, tedy ročníku 2024/2025.

Snad všichni chceme bezpečné stadiony. Zároveň však i plná hlediště a ploty nerušený zážitek. Věříme, že i edukace fanoušků ohledně jejich práv a nutných postupech organizátorů utkání vedou ke vhodné kultivaci našeho fotbalového prostředí.

Text: Jan Hrabálek, foto: pixabay, vecteezy

Hattrick v elektronické podobě