Ligová procházka Pavla Procházky

Pešek? Spartě se konečně povedl přestup! Skončí obě slávistické série v neděli na Letné? Záleží i na tom, jestli nastoupí Mandous

Ano, v 9. ligovém kole zaujaly některé věci, třeba výhra 5:3 Slovácka v Mladé Boleslavi, vítězství Kozlova Liberce 1:0 na jablonecké půdě v podještědském derby či odvolání teplického trenéra Radima Kučery po domácí remíze 0:0 s Olomoucí. Ovšem jinak byl klid před bouří, kterou bude v neděli 3. října (19.00, O2 TV Sport) letenské derby Sparta-Slavia. Sparťané v režii Jakuba Peška vyhráli 5:2 ve Zlíně, Slavia v Edenu jasně porazila nováčka z Hradce Králové 4:1 a vedoucí Viktoria Plzeň díky Hejdově životné trefě ve vršovickém Ďolíčku zdolala 1:0 Pardubice, jimž jaksi dochází loňský nováčkovský elán.

Bílek si do kapsy nelže

Pokud jde Bílkovy viktoriány, ti vedou tabulku jen díky tomu, že si Slavia odložila domácí duel s Olomoucí. Jinak to z jejich strany žádná hitparáda v sobotu odpoledne proti Pardubicím nebyla a nebýt Hejdovy životní trefy čtvrthodiny před koncem,  byli by v lize první už zase červenobílí.

Přesně to v rubrice Pohled s názvem „Plzeň si nesmí lhát do kapsy, popsal v Nedělním Sportu kolega Radek Špryňar: 

„Pokud si v Plzni detailně – a hlavně kriticky – vyhodnotí poslední tři představení, mají z poloviny vyhráno. Sada vítězství i prémiová pozice v tabulce totiž jaksi sama o sobě svádí ke lhaní do vlastní kapsy. Kvalitní výsledky dovedou snadno zamaskovat nedokonalosti ve hře, díry v systému a individuální selhání. A že se takových  věcí objevovalo v zápasech Plzněspoustu, mnohdy až přespříliš. Proto je docela fajn slyšet z úst kouče Michala Bílka, že si to velmi době uvědomuje. Pro Viktorii je to dobrá zpráva. Časy, kdy si lhala do vlastní kapsy, má snad definitivně za sebou.“

Pešek chodí okolo (soupeřů)

V neděli 3. října se může ukázat, zda si nelžou do kapsy ve Spartě. Hlavně poté , co její generální ředitel František Čupr před sezonou rázně zavelel k útoku na titul.

Sparťané po dvou ligových nezdarech v Plzni (2:3) a s Jabloncem (1:1) podruhé vyhráli venku – 5:2. V režii exlibereckého křídelníka Jakuba Peška. 

„Odehrál výborný zápas. Když se podíváte, co byly v Liberci jeho největší přednosti, tak v tomhle zápase je jasně ukázal. Jen doufám, že v tom budepokračovat,“ prohlásil  sparťanský trenér Pavel Vrba. 

Konečně po delší době přestup, který se Spartě povedl. 

Ve Zlíně se dařilo i Bulharovi Martinu Minčevovi, který tam i skóroval a měl další šance.  „Zažil jsem ho ještě v Bulharsku (Vrba tam trénoval mistrovský Ludogorec Razgrad – pozn. aut.). A hned jsem říkal, že je to skvělý kup. Ve Varně byl výjimečný. Potenciál má, teď mu to tam začalo padat. Snad to vydrží,“ konstatoval Vrba. 

Slavia za covidu v lize ještě neprohrála, v derby ale půjde o dvě série 

Jenže Slavia je poněkud jiný „level“ než slabý Zlín. Trenér Trpišovský cepuje hráče i za to, že se při vedení 5:1 na Bohemians či nyní 4:0 nad Hradcem Králově pokoušejí o exhibice, což jim prý moc nejde. Jediné týmy, které v Česku slávisty v této sezoně zatím pozlobily, byly paradoxně v lize poslední Karviná (3:3) a třetiligové Velvary v poháru (2:4, když ale v první půli nad Slavií s několika náhradníky v sestavě vedly 2:0!). 

Slávisté tak v neděli v duelu s Hradcem Králové protáhli svou rekordní sérii bez ligové porážky na 54 utkání a zůstali jediným týmem této sezony v nejvyšší soutěži, který ještě neprohrál. 

Naposledy Slavia v lize prohrála v neděli 1. března 2020 v Uherském Hradišti se Slováckem (0:2). V ten den pak byly oznámeny i první tři případy covidu-19 v Česku. Takže se dá říci, že od vyhlášení pandemie Slavia v české lize ani jednou neprohrála. 

A pak je tu ještě jedna série, kterou by sparťané asi ukončili ještě raději.  Sešívaní totiž ve středu 5. května 2021 výhrou 3:0 v semifinále domácího poháru MOL Cupu na Spartě vytvořili rekordní sérii v počtu zápasů bez porážky v pražském derby. Červenobílí s odvěkým rivalem neprohráli už 14 soutěžních utkání po sobě, a o jeden zápas tak překonali šňůru letenskéhosoupeře z let 1993 až 1999.

Slávisté neprohráli derby od března 2016, kdy na Letné utrpěli porážku 1:3. Od té doby s rivalem šestkrát zvítězili a šestkrát remizovali v lize a dvakrát ho zdolali 3:0 v semifinále domácího poháru.

Na Letné v neděli mohou obě tyhle série skončit. Slavia, i když teď dvakrát vyhrála v lize s celkovým skóre 9:2, má v nové sezoně také problémy, hlavně zdravotní, a tedy i personální.

Mandous, nebo Kolář? Docela důležitá otázka

Případný sparťanský úspěch v derby se Slavií by Letenské zase vrátil do boje o nejvyšší pocty. Hodně bude záležet na tom, kdo bude (nejen) v derby za Slavii chytat. Pokud zatím velmi spolehlivý Aleš Mandous, nebude to mít Sparta lehké, jestli se mezi tyče vrátí již uzdravený Ondřej Kolář, viděl bych to jako letenskou šanci.

Ano, když je Kolář ve formě, dokáže chytit i nemožné. Ale také opačně, dovede „zařídit“ remízu i s Karvinou nebo dokonce s Příbramí, kde dostal za půli dva góly, aniž by něj šla jediná soupeřova rána. A pamatuji se, jak na Spartě na jaře 2018 inkasoval za půli hned třikrát (Slavia pak v závěru vyrovnala hrozivý stav 0:3 z prvního poločasu na konečných 3:3). 

Roli mohou hrát i čtvrteční duely EL, resp. EKL

Opravdu si myslím, že na další průběh sezony může mít derby první říjnovou neděli docela velký vliv.

Těšme se tedy, první vrchol podzimní sezony 2021/2022 je tu

I když značný dopad na stav obou týmů před nedělním derby mohou mít i čtvrteční  duely 2. kola Evropské, resp. Evropské konferenční ligy. Sparta  má jistou výhodu, protože nastoupí proti Rangers doma na Letné (byť se hraje kvůli trestu od UEFA bez diváků), Slavia musí k zápasu s Feyenoordem cestovat do nizozemského Rotterdamu.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK