
Peníze nehrají roli, důležitější je motivace
Říká se mu profesor, patřilo by k němu i spojení „pan Postup“. Německý (vystudovaný) fotbalový učitel Ralf Rangnick stál za vzestupem TSG 1899 Hoffenheim, který dovedl během dvou let ze třetí německé ligy až do první bundesligy. Byl u zrození klubu RB Lipsko a z pozice sportovního ředitele a dvakrát také hlavního trenéra s ním „proběhl“ z páté ligy až do Ligy mistrů.
Bylo i pro vás překvapení, že jste dostal nabídku stát se trenérem rakouské reprezentace?
Ano, překvapilo mě, když se ozvali zástupci Rakouského fotbalového svazu. Zvlášť v době, kdy jsem byl velmi vytížený u Manchesteru United a jezdil jsem s týmem na jeden zápas za druhým. Museli jsme se všichni velmi rychle rozhodnout, protože zanedlouho už čekaly zápasy nového ročníku Ligy národů. Pokud si dobře vzpomínám, měl jsem na rozhodnutí tři čtyři dny.
Co pro vás bylo tím definitivním impulsem?
Nedokážu říct, jestli definitivním, ale velmi mě „rajcovalo“ postoupit s rakouským týmem na EURO 2024, které se bude konat v Německu, v mé rodné zemi. No a nebudu zastírat, také mistrovství světa o dva roky později v Kanadě, Mexiku a v USA, což jsou velmi zajímavé destinace. A v neposlední řadě mé rozhodování ulehčil fakt, že jsem skoro polovinu týmu znal ze společných působení v Red Bullu Salcburk a v RB Lipsko. Proto jsem pak řekl: Jdu do toho, z toho by mohl být dobrý příběh.
Ten příběh u rakouské reprezentace začal dobře, překvapivým vítězstvím v Chorvatsku v Lize národů. Ale neskončil slavně, protože jste sestoupili ze skupiny A.
Bohužel se tak stalo, i když jsme bojovali do posledního kola o setrvání v nejvyšší divizi. Těch šest zápasů proti Chorvatsku, Dánsku a Francii, stejně jako loňská podzimní příprava proti Itálii (2:0) nám hodně dalo a snad nám i pomohlo směrem ke kvalifikaci mistrovství Evropy 2024.
Do té jste vstoupili v březnu dvěma domácími výhrami, dá se říct povinnými, nad Ázerbájdžánem a Estonskem.
To ano, a tak to i bereme. Navíc proti Estonsku nám chybělo sedm potenciálních hráčů základní sestavy. Pokud máme k dispozici polovinu všech hráčů, pak náš tým může nejen obstát proti jakémukoli soupeři, ale snad také vyhrát. Teď v červnu nás však čeká to nejtěžší ze skupiny. Duel v Belgii a následně doma hostíme Švédsko. Až v těchto utkáních se ukáže, jak na tom skutečně výkonnostně jsme a zdali můžeme pomýšlet na postup. Bude záležet především na domácích zápasech, v nichž nesmíme ztrácet body. Pro domácí utkání by bylo nejlepší pozvánkou, kdybychom získali v Belgii aspoň bod, ideálně všechny tři. O to se přirozeně pokusíme.
Duel v Belgii bude o to zajímavější, protože se proti sobě v „cizích“ službách postaví dva němečtí trenéři. Navíc o Domenicovi Tedescovi se říká, že vychází z vašich trenérských zkušeností.
Abyste pochopili, jakou vážnost kvalifikaci o EURO 2024 přikládáme, tak jsem letěl na zápasy Belgičanů na loňském mistrovství světa, abych osobně na místě viděl, jak ten tým funguje, co se děje při utkáních kolem něj. Po jejich vyřazení v základní skupině se dalo očekávat, že přijdou velké změny a také nový trenér. Co mě překvapilo, tak to, že Belgický fotbalový svaz vypsal oficiální výběrové řízení jako v byznyse. To tedy byl ve fotbale hodně neobvyklý postup. Volba padla na Domenica Tedesca a někteří hráči pak ukončili své reprezentační kariéry.
To pro vás znamená komplikace?
Přiznám, že by pro mě bylo lepší a příjemnější, kdyby Belgičané postoupili, odehráli ještě víc zápasů na mistrovství a proti nám nastoupili ve staré známé sestavě. Takto se všechno mění, přišel nový trenér a s ním také noví hráči, které musíme sledovat, abychom věděli, kdo proti nám nastoupí a dokázali jsme se na ně připravit.
POKRAČOVÁNÍ ROZHOVORU S RALFEM RANGNICKEM NAJDETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÝ JE MOMENTÁLNĚ V PRODEJI.