Hattrick

PAVEL PASKA: „Fotbal u mě teď začíná rokem 1999“

Agentura ISM hráčského agenta Pavla Pasky slavila první lednovou neděli – 5. ledna 2020 – na pražském Žofíně velký úspěch. V 18. ročníku galavečera FAČR Grassroots vyhrál v kategorii starších dorostenců Adam Hložek, v kategorii mladších dorostenců pak další Adam z této „stáje“ Karabec, oba dva z pražské Sparty. Jednomu je sedmnáct, druhému teprve šestnáct let.  Ostatně Paska v původním interview pro HATTRICK říká, že současný fotbal u něj začíná rokem, či spíše ročníkem narození 1999 a níže.

Nastala podle vás nějaká změna v chování českých klubů ve vztahu k mladým talentům?

České kluby jsou už v poslední době ochotné jít na riziko a zařazují mnohem dříve své mladé hráče do kádrů A-týmů. Je to vidět i nazimních soustředěních ligových celků a na našich mladících z ISM. Mám na myslí fotbalisty ročníků 2001, 2002 a 2003. Jde například o Ševčíka z Brna, ročník narození 2002, o Rittera z Jihlavy, také ročník 2002, o Nováka z Bohemky, který už si zahrál ligu proti Viktorce, rovněž ročník 2002, o Gabriela z Plzně, syna bývalého českého reprezentanta, to je další hráč ročníku 2001, o slávistu Koska, ročník 2001 či sparťana Karabce, ročník 2003. Snažíme se takto posouvat mladé talentované fotbalisty do dospělého fotbalu, ale i v rámci mládežnického fotbalu. Adam Karabec patři do kategorie U17, ovšem hraje už za reprezentaci do 19 let. Mladý slávista Vlček šel na hostování do druhé ligyv Ústí nad Labem. Teprve vidíme, kdo z nich tenhle náročný přechod zvládne. Jak říkám, současný fotbal u mě začíná od hráčů ročníku 1999 a naší ambicí je vychovat fotbalisty pro top 5 zahraničních lig. Jeden nejmenovaný mladík z ISM nyní dostal současně pozvání na testy do Liverpoolu, Manchesteru City i do Juventusu, to je vskutku ojedinělé.

Jak vidíte čerstvé Karabcovo ocenění, jemuž cenu na Žofíně předával Hložek, a na nějž pěli celostránkové ódy i kolegové ze Sportu? Nemůže to těmto mladíkům ublížit, když se o nich v médiích zveřejňují dvoustránkové rozhovory, jako by šlo o Messiho?

Přílišné velebení těchto velmi mladých hráčů v takovéto míře není pro jejich růst prospěšné. Sportovní výkon jim samozřejmě uznejme a oceňme, ale zatím žádné předčasné oslavy navíc.

Jaké je vůbec další uplatnění Adama Hložka ve Spartě? Během prosincového utkání Slavie v Lize mistrů v Dortmundu se mluvilo o tom, že by po vzoru Rosického mohl odejít do tamní Borussie.

Opět jde jen o předčasné mediální spekulace. Co se týče Adama Hložka a dalších mladých českých hráčů, je to úplně jednoduché. Mezinárodní skauting zná všechny talentované reprezentanty od kategorie U15 výš. A je samozřejmě, že o Adamovi, který hraje od šestnácti let za Spartu ligu a je už i v reprezentaci do 21 let, v Evropě dobře vědí. Kluby, které naše hráče sledují, mají prostředky na to takové fotbalisty koupit. Naopak my, když budeme dělat do české ligy skauting mladých hráčů v Německu, Anglii či Itálii, tak nekoupíme ani jednoho. Protože na ně nemáme peníze, takže to nemá smysl.

A co vaše momentálně největší hvězda Patrik Schick? Jak mu v Lipsku podle vás vyhovuje bundesliga?

Pokud jde o Patrika Schicka, byla škoda, že když se mu v prosinci před Vánocemi začalo v bundeslize v dresu RB Lipsko dařit, tak nastala měsíční přestávka. Teď začíná další boj a bude samozřejmě těžké na ten závěr podzimu navázat. Schickova kariéra byla na podzim ohrožena dvěma zraněními v reprezentačním mužstvu. V Lipsku mu ale hlavně vyhovuje, že hraje na své pozici číslo 9 ve středu. V Římě v této roli většinou nebyl, musel uhnout Džekovi. Nebo to zkoušeli spolu, ale nefungovalo tp. Patrik ovšem nyní dozrál, zlepšil svůj styl, je důslednější, tvrdší, hladovější. A ví, že musí jít po číslech, což jsou góly, přihrávky, penalty. Obecně si myslím, že tým z Lipska je pro Patrika velmi dobrá volba.

Mohou se v budoucnu v pěti zahraničníchtop ligách prosadit i další čeští fotbaloví talenti?

Mohu jen zopakovat, že z těch, kteří to v nedávné minulosti zkoušeli přes v zahraničí přes tamní klubové mládežnické akademie, neuspěl téměř nikdo. Když se vrátím k úspěšné české generaci minulých let, tak z těch, kteří šli českou cestou, se naopak prosadila velká většina. Hlavně zlatá generace přelomu století, Nedvěd, Berger, Poborský a další, později pak i Rosický, Koller, Baroš atd. Proto si myslím, že to bude trvat ještě dva tři roky než současná mladá generace, mám na mysli ročníky narození 2002, 2003 a 2004, které už jsou vychovávány v novém trendu v českých klubových akademiích, dospěje. Půjde však o to, aby tito nadějní hráči byli včas do dospělého fotbalu začleňováni. Ostatně o tyto ročníky už dnes ve špičkových evropských klubech registrujeme v naší agentuře ISM zájem. Jenže, jak jsem už řekl, jen minimální procento Čechů se poté v zahraničí touto riskantní cestou prosadí. Tito hráči pak cestují od klubu ke klubu po celé Evropě a končí často někde v nižších soutěžích. Příkladem je za posledních osm let hodně.

Celý obsáhlý rozhovor s Pavlem Paskou si můžete přečíst v únorovém vydání magazínu HATTRICK, které je ještě až do středy 4. března 2020 na trhu.