Pavel Hapal a Ladislav Almási
Hattrick

Pavel Hapal: Baník má na to prohánět Spartu i Slavii. Co říká na Haška?

Patří mezi nejúspěšnější české trenéry. Má ve sbírce dva mistrovské tituly (Sparta, Žilina), postup do hlavní fáze Ligy mistrů (Žilina), postup na mistrovství Evropy U21 (Slovensko), vedl i slovenskou reprezentaci. Na Slovensku jej v roce 2017 vyhlásili Trenérem roku. V Česku jakoby mu navzdory všem zmíněným úspěchům podobný respekt stále nebyl souzen. Ve svých 54 letech se nyní Pavel Hapal snaží vytáhnout na výsluní ostravský Baník.

Co říkáte na jmenování Ivana Haška?

Asi je to logické vyústění současné situace. Teď se uvidí, jak to bude dále fungovat.

Ivana Haška jako trenéra znáte. V době, kdy jste hrál ve Spartě, na Letné trénoval. Jak na něj vzpomínáte?

My jsme spolu dokonce odehráli nějaké zápasy za nároďák. Ale máte pravdu, v době toho mého krátkého působení ve Spartě byl zrovna on trenérem. Byl to přísný, tvrdý, ale korektní trenér. Myslím si, že takový i zůstal. Souhlasíte s názorem, že má handicap, protože dlouho trénoval nejen mimo Česko, ale i mimo Evropu Myslím si, že zrovna on je typem trenéra, který si ten všeobecný přehled o českých hráčích udržoval i v době, kdy působil v Asii.

Měl jste pro volbu reprezentačního trenéra jiného favorita?

Neřekl bych. Nesledoval jsem to až tak zaujatě, abych měl svého favorita. Samozřejmě mě napadlo jméno Jindry Trpišovského, ale tady jsem věděl, že od rozdělané práce ve Slavii neodejde.

Máte pro to pochopení?

Samozřejmě že mám. Jemu se práce ve Slavii daří, cítí, že v ní chce pokračovat, posouvat svůj tým dál, cítí se dobře při té dennodenní trenérské práci. Práce reprezentačního trenéra, to je diametrálně jiná činnost. Opravdu diametrálně. Nemusí každého lákat, nemusí se každý cítit pro ni předurčen, takže Jindru úplně chápu.

Vaši kritici o vás občas píší, že nemáte svůj trenérský rukopis. Určitě jste si to už o sobě přečetl…

Ano, několikrát. Když to trochu zlehčím, řeknu, že nemít rukopis je vlastně dobře. Když jako trenér nemáte rukopis, soupeř vás nemůže přečíst. Když ho máte, jste čitelný. Ale abych byl vážnější, jsem přesvědčen, že naše mužstvo v Baníku už má svou tvář a kluci dobře vědí, co chceme hrát. Pracujeme na tom denně. Na druhé straně ale vždycky stojí soupeř.

Jak jste spokojen s tím, kam se Baník za vašeho působení posunul?

Že se posunul, o tom asi není sporu. V této chvíli, po 21. kole, jsme na pátém místě tabulky. Na druhou stranu je faktem, že je to pořád takové kostrbaté, že se nám ta cesta chvílemi zadrhává. Že nejde tak plynule, jak bych si přál. Herně jsme se určitě posunuli, náš fotbal je určitě koukatelný, ale ještě se nedokážeme vyhnout velkým propadům, jako třeba pohárovému vyřazení se Zlínem nebo výbuchu v Českých Budějovicích. Každý z těchto propadů si ale snažím pečlivě vyhodnocovat. Abych věděl, proč se to stalo, kde jsme udělali chybu.

Má Baník na to, aby se stal „třetím vzadu“, tedy prvním z pronásledovatelů pražských „S“? Je to pozice, která stále ještě patří plzeňské Viktorii, nicméně Baníku by slušela a asi by také odpovídala klubovým ambicím…

Jsem přesvědčen o tom, že má. A ten časový horizont by nemusel být tak vzdálený. V létě se mužstvo podařilo posílit způsobem, jaký asi Baník dlouho nepamatuje. Přišlo nějakých dvanáct třináct hráčů, většina z nich do týmu dobře nebo dokonce výborně zapadla, o některých se mluví jako o kometách podzimu. Ale hlavně: většinou se jedná o velmi mladé hráče. My máme snad třetí nejmladší mužstvo v lize. Jestli tohle mužstvo zůstane pohromadě, tak s tou kvalitou, která v něm dříme, může za nějaký čas mířit hodně vysoko.

Vraťme se ještě k reprezentačnímu tématu. Jak intenzivně jste sledoval dění okolo odvolání Jaroslava Šilhavého z postu reprezentačního trenéra a následného jmenování Ivana Haška?

Na rovinu řeknu, že to, co se kolem Jardy Šilhavého dělo, mě docela mrzelo. Ani ne, že se rozhodl skončit, jako spíš to, co se o něm psalo. A to jsme zase u té novinařiny s respektem, či bez. Jarda je férový člověk, výborný chlap a dle mého i velmi dobrý trenér. Jistě, jsme hodnoceni podle výsledků, ale s tím, co se o něm psalo, se nikdy neztotožním. Zase se opakuju. Ať je kritizován, ale slušnou formou. Co se o něm psalo, bylo za hranou.

Celý rozhovor s trenérem Baníku si můžete přečíst v novém čísle časopisu HATTRICK, které je právě na stáncích!