Hattrick

Ostuda. Horší než 0:5 s Bayernem jsou „vysmáté“ fotky člena vedení FAČR Šádka s Chřestýšem z Allianz Areny 

GLOSA PAVLA PROCHÁZKY.  Viktoria Plzeň se po polovině programu základních skupin Ligy mistrů se skóre 1:12 a nulovým bodovým ziskem stává nejhorším týmem z 32 klubů Champions League. Porážka 0:5 na půdě covidem oslabeného Bayernu Mnichov to v úterý potvrdila. Horší a skandálnější než tenhle další výprask (po zářijových porážkách 1:5 v Barceloně a 0:2 doma s Interem Milán) jsou ovšem fotografie deníku Sport a serveru isport.cz.

Na nich fotoreportér Michal Beránek zachytil při pondělním večerním tréninku v mnichovské Allianz Areně na ploše stadionu usměvavého majitele klubu, člena výkonného výboru FAČR a místopředsedu LFA Adolfa Šádka v družné zábavě s podobně „vysmátým“ Martinem „Chřestýšem“ Svobodou, oficiálně externím poradcem klubu, jinak už podruhé trestně stíhaným člověkem kvůli korupci ve fotbale, nyní ve známé Berbrově kauze Šváb (https://isport.blesk.cz/galerie/fotbal-evropske-pohary-liga-mistru/509353/plzen-v-chramu-bayernu-horvathova-sibenice-i-vtipky-se-sadkem-o-premiich?foto=3).

Horší než v politice

Šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr obrany, se před časem svěřil, že ho překvapilo, že ve fotbale často panují ještě mnohem horší poměry než v politice. A to se říká, že fotbal je jen věrným odrazem společnosti.  Dovede si ale někdo představit, že by si třeba ministr vnitra Rakušan udělal zahraniční výlet s trestně stíhaným podnikatelem Redlem z kauzy Dozimetr a pózovali by spolu s úsměvy na tváři fotoreportérům pod pařížskou Eiffelovkou? Už před návratem do Česka by ministr ve vládě skončil. 

Tady si vlivný člen fotbalové i ligové vlády opakovaně trestně stíhaného člověka –  alespoň podle policejního svědectví jednoho z plzeňských funkcionářů – dokonce najímá na práci… A nikoho to už ani nepřekvapuje, nikdo to neřeší. Příslušné komise FAČR i LFA jsou v pohodě, eticky i disciplinárně je zřejmě vše v nejlepším pořádku.

Pak se ale nedivme, že když se v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR řeší škrty v rozpočtu, zaznívají od řečnického pultu výroky tohoto typu: „Škrtněme ty miliony sportu, resp. fotbalu, stejně se těch peněz nakonec zmocní nějaký Berbr nebo Pelta.“

V čem je jádro pudla 

A jak to souvisí s úterním debaklem Viktorie Plzeň v Mnichově? Velmi a zásadně. V tom je totiž jádro pudla.

Bohužel, na českou nejvyšší soutěž dnes stačí něco úplně jiného než na svět, navíc v Evropě nikomu žádný Chřestýš nepomůže. 

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK