Ligová procházka Pavla Procházky

Orel, sudí duelu Sparta-Sigma, by měl vyletět z listiny. Rada má pravdu! LFA ať se stará, co se děje na tribuně

Dva týdny po finále EURO 2020 to v Česku zase začalo. První kolo ligové soutěže, naštěstí už zase jen se šestnácti týmy, přineslo výhru favoritů a všech pěti českých pohárových zástupců. Sparta doma zdolala Olomouc (3:2), Plzeň vyhrála nad posílenou Mladou Boleslaví (2:1), Jablonec nad Baníkem Ostrava (1:0), mistrovská Slavia i s kombinovaným celkem 1:0 ve Zlíně a Slovácko rovněž 1:0 docela překvapivě v Liberci. V ligové premiéře příliš nenadchla skutečnost, že hned polovina utkání skončila nejhubenější výhrou 1:0 (kromě Slavie, Jablonce a Slovácka vyhrály 1:0 i České Budějovice nad Teplicemi). Na pražské Letné tak padlo více gólů než v těchto čtyřech duelech dohromady.

Mimo hráčů zaujal svým výkonem především alibistický a kompenzující hlavní rozhodčí duelu Sparta – Olomouc (3:2) Pavel Orel. A svým výrokem zase vzbudil všeobecný rozruch jablonecký trenér Petr Rada, jenž kritizoval protiepidemická opatření, kvůli nimž musí na tiskovkách mluvit do zdi.

Slavia vyhrála i bez devíti klíčových hráčů

Mistrovská Slavia, která chce čtvrtý titul v řadě, zaslouženě vyhrála ve Zlíně díky Kuchtovu gólu ze 70. minuty a zvýšila svou rekordní sérii neporazitelnosti na 47 duelů v řadě. A to přesto, že po EURO šetří před důležitým srpnovým duelem 3. předkola Ligy mistrů (patrně  s Ferencvárosem Budapešť) reprezentanty a má ve svém středu i marody. Zlín sice nadšené bojoval, ale do útoku se zapojil jen na samém začátku a v závěru a žádnou větší šanci si také nevypracoval.    

Slávisté, kteří se i díky dobrému střídání (posila Schranz) po pauze zlepšili, nakonec vyhráli i bez svých devíti klíčových hráčů – Bořila, Holeše, Masopusta, Ševčíka, Krmenčíka, Olayinky, Simy a dlouhodobých marodů Provoda a Hovorky. 

Orel se zamotal do kompenzací

Sparta zdolala olomouckou Sigmu 3:2 zaslouženě, otočila na Letné výsledek z 0:1 na 3:1, gól na 3:2 dali Hanáci pozdě, až v nastavení. 

Bouřlivé diskuse však vyvolal bývalý Berbrův pomocník s píšťalkou Pavel Orel.  Sparta rychle prohrávala 0:1, záhy však vyrovnala z penalty. Olomoucký Zmrzlý  Höjera školácky a úplně zbytečně fauloval, vypadalo to však, že mimo šestnáctku. 

„Upřímně, z mého pohledu, kde jsem stál, jsem si nebyl jistý nejen místem přestupku, ale jestli o přestupek vůbec šlo. V tom mi pomohl asistent, který mě upozornil, že hostující hráč šlápl soupeři na nohu, VAR to kontroloval a ztotožnil se s naším verdiktem, že ke šlápnutí došlo ve vápně,“ vysvětlil celou situaci po utkání Pavel Orel. Komisi rozhodčích to možná bude stačit, ale já dodávám, že na nedávném EURO 2020 by se taková penalta nejspíš nepískala. A když, tak jedině pro domácí Anglii… 

Ovšem Orel se zamotal do svých kompenzací. Olomouckým se nelíbilo, že sparťanský stoper Štetina po brzkém ostrém zákroku na Matouška (a pak ještě dalším) vyvázl jen se žlutou kartou a nelíbil se jim Dočkalův zákrok na Breiteho před třetím sparťanským gólem. Sparťané se zase rozčilovali kvůli Matouškově šlápnutí na Hložka před koncem úvodního poločasu a kvůli „kose“ na Karabcovu stojnou nohu bez míče. Vypadalo to, že rozhodčí Pavel Orel kupí kompenzaci na kompenzaci. 

A závěr?  Sudí nastavil čtyři minuty, v těch padl druhý olomoucký gól,  zkoumal se VAR, pak Sparta ještě střídala a Orel přidal jen asi čtyřicet vteřin a utnul to přesně ve chvíli, kdy olomoucký brankář Macík výkopem vyslal Sigmu do útoku. 

Nevím, jestli to takhle nový šéf komise rozhodčích Radek Příhoda chce. Totiž že z minulosti „provaření sudí“ jen vymění loga preferovaných klubů – a styl pískání zůstane.

Tuhle zjevnou chybu by měl řešit superVAR Příhoda

Z hlavních arbitrů se mezi vyvolené na listinu nevešli Emanuel Marek, Milan Matějček, Ondřej Lerch a Alex Denev. Proč? „Jeli jsme s kolegy z komise jméno po jménu a shodli jsme se na vyřazení této čtveřice. Nesplnila naše kritéria, která jsou v téhle chvíli interní,“ řekl k tomu pouze Příhoda.

„Přiznávám, udělali bychom těch škrtů víc. Ale museli jsme brát v potaz, že rozhodčích není tolik. Navíc se nehrály amatérské soutěže. My ale nechceme bourat, chceme stavět. Šanci dostanou všichni a je na nich, jak s ní naloží. Hlavní úkol je zřejmý. Vylepšit reputaci českých rozhodčích,“ dodal Radek Příhoda před stratem nového ligového ročníku.

Pavel Orel na listině možná zůstal i proto, že byl v minulosti zařazen na mezinárodní listinu (ve čtvrtek pískal 2. předkolo Evropské konferenční ligu).  Proslul totiž jako Berbrův služebník, který si v době fanouškovských protestů proti bývalému vedení FAČR coby čtvrtý sudí brával na hrací plochu i mobilní telefon, aby vše okamžitě „Náčelníkovi“ hlásil. Jednou dokonce tak vehementně, až si ten mobil vybil… 

Jak jsem napsal na Facebook: „Pokud jde o ty zjevné a nezjevné chyby, které posuzuje VAR, Orel na ligovém seznamu je sám o sobě tak zjevnou chybou, že by ji měl okamžitě vyřešit superVAR Příhoda. “ A jeho noví „melody boys“ z obrozené komise rozhodčích FAČR. 

Petr Rada: „Jsme jako cvičené opice“

„Možná je to jedna z mých posledních tiskovek. Já se nenechám urážet tím, abych tady mluvil do zdi. To se na mě nezlobte, to ať už si na LFA sednou a trochu to promyslí. Novináři jsou testovaní jako my a je pod mojí úroveň, abych tady mluvil do skříní!. Bude mi šedesát tři let a nenarodil jsem se proto, abych tady mluvil do zdi. Jsme jako cvičené opice v zoologické zahradě. A i na ty opice se lidi mohou jít podívat,“ rozčiloval se po sobotním utkání s Baníkem Ostrava (1:0) zkušený jablonecký kouč Petr Rada, přestože jeho tým vyhrál díky Pilařově gólu v 88. minutě. 

Šéfové Ligové fotbalové asociace (LFA) na to reagovali hned v neděli.

„LFA bude nadále striktně trvat na dodržování Protokolu opatření, který byl přijat Ligovým výborem LFA před zahájením soutěžního ročníku. LFA klade po celou dobu od počátku propuknutí pandemie maximální důraz na vytvoření podmínek, které budou minimalizovat možnost šíření nákazy nemoci covid-19 v rámci profesionálních fotbalových klubů. Tento Protokol opatření byl detailně konzultován s příslušnými autoritami v Česku a inspirován podobnými opatřeními v zahraničí,“ uvedla ve svém prohlášení LFA.

„Podobná vyjádření, zejména v situaci, kdy všichni sledujeme například komplikace, které provázejí účast našeho olympijského týmu na OH, považujeme za zcela nepochopitelná, navíc od respektovaného trenéra klubu, který bude hrát kvalifikační utkání soutěží UEFA,“ stojí v závěru prohlášení LFA, které Ligová fotbalová asociace vedena sparťanským místopředsedou a staronovým členem výkonného výboru FAČR Dušanem Svobodou uveřejnila na svých oficiálních webových stránkách.

Jabloneckého kouče ovšem podpořil jeho liberecký kolega Pavel Hoftych: „Petra Radu plně podporuji. Nesouhlasím s LFA, s ministerstvem zdravotnictví, ani s dalšími experty. Nemělo by to přerůstat určitou míru. Ministerstvo by hlavně mělo dodržovat ústavní zákony.“ 

Na výzvu hlasatele „Nasaďte roušku!“ nikdo nereagoval

„Kontrolní otázka: jestli pak víte, kolik fotbalových soudruhů mělo v neděli večer na fotbale Zlín – Slavia nasazenu roušku? Nevíte, že? Tak já vám to povím, vy …. Nikdo, tedy skoro nikdo. Pořadatelé u vchodu, to jo, ale na hlavní tribuně, kde se sedělo natěsnáno vedle sebe, ani náhodou. Hlava vedle hlavy. Několik výzev hlasatele ‚Nasaďte roušku!‘ zůstalo bez odezvy. A co myslíte, chtěl po mně někdo při vstupu kromě novinářského průkazu potvrzení o očkování či bezinfekčnosti. Hádejte, můžete jednou..Ale jinak parádní atmosféra, čtyři tisíce lidí, slušný fotbal. P. S. Držím palce Petru Radovi, aby nemusel na tiskovkách mluvit do zdi a rozdal si to s námi na férovku. Face to face.“

Jak to při ligovém startu v Česku vypadá s epidemickými opatřeními na stadionu,  pak na Facebooku popsal kolega z fotbalového magazínu HATTRICK Jan Hrabálek, který v neděli služebně navštívil duel Zlín-Slavia (0:1):

Takže shrnuto. Chápu, že vedení LFA musí vypadat před ministerstvem zdravotnictví a hygieniky vzorově a že si počíná mnohem lépe než třeba vedení Českého olympijského výboru (ČOV). Na druhou stranu by bylo dobré vzít i selský rozum do hrsti.

Co je průšvih? Hromadné porušování hygienických pravidel na tribunách a v areálech, nebo, že se spolu na vzdálenost mnoha metrů na chvíli při tiskovce potkají pečlivě testovaní (a mnohdy i očkovaní) trenéři se stejně důsledně prověřovanými novináři? 

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

zdroj foto: eFotbal.cz