
Olympijský vítěz z Nagana Milan Hnilička, nyní šéf Národní sportovní agentury: „Posíláme do sportu miliardu navíc“
Poslanecká sněmovna začátkem května schválila vládní návrh zákona, podle něhož bude Národní sportovní agentura schopna rozdělovat peníze do sportu již v roce 2020. Návrh, kterýpoté rychle schválil i Senát a následně ho podepsal prezident Miloš Zeman, vznikl ve snaze Agentury pomoci co nejrychleji sportovnímu prostředí významně zasaženémuepidemií koronaviru.„Naše ambice je vypsat program co nejrychleji. Budeme podporovat zejména ty sportovní organizace, které provozují sportoviště,“ uvedl předseda Národní sportovní agenturyMilan Hnilička, bývalý reprezentační hokejový brankář a olympijský vítěz z Nagana 1998,s nímž HATTRICK (nejen) na toto téma pořídil v úvodu května původní interview.
Jak uvedla česká média, Milan Hnilička už dříve avizoval, že Agentura chce na podporu sportu v Česku s vládou vyjednat až jednu miliardu korun. Náhlá koronavirová krize totiž postihla řadu sportovních organizací, klubů i pořadatelů sportovních akcí. Finance mají putovat přednostně k těm nejvíce poškozeným.
Zákon legislativně rozšiřuje působnost Agentury o možnost vyplácení finančních prostředků na podporu sportu, ke kterému mělo původně dojít až od 1. ledna 2021, již v letošním roce 2020. To umožní Agentuře vypsat program na podporu sportovních organizací významně zasažených epidemií koronaviru a ještě letos rozdělit finance.
Proč nemůže program vypsat Ministerstvo školství, které v současné době vyplácí finance do sportu, vysvětlil médiím ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga: „Podle platných zákonů může letos ministerstvo rozdělovat sportovní dotace, nové programy ale už vypisovat nemůže. Naopak agentura programy vypsat smí, ale peníze může přidělovat až příští rok. Proto je nutná změna zákona a převedení části agendy na Národní sportovní agenturu.“
Koronavirová krize tak výrazně zasáhla chod nové Národní sportovní agentury, která podle původního harmonogramu měla v prvním pololetí letošního roku nabírat zaměstnance, vytvářet funkční ICT řešení a komunikovat podobu dotačních programů na rok 2021, které plánuje Agentura vypsat na podzim letošního roku. Nyní však bude hlavním úkolem co nejrychlejší vyplacení finančních prostředků v rámci nového dotačního programu tak, aby zejména nebylo ohroženo fungování sportovišť.
„V některých případech může neschopnost sportovních organizací hradit závazky spojené s provozováním sportovních zařízení způsobit přerušení dodávek energií, vody, tepla, chladu, případně poskytování jiných služeb, jejichž zajištění je pro správu sportovních zařízení nezbytné i v době, kdy jsou zcela uzavřena,“ zdůvodňuje předseda Agentury Milan Hnilička.
V době, kdy jste se měli koncentrovat na dobudování Agentury, přišla světová pandemie, která citelně zasáhla i český sport. Najednou jste, byť v neúplném personálním složení, dostali za chodu zcela nové úkoly. Jak tuto dvakrát těžkou záležitost zvládáte?
Vzniklá situace jen potvrdila nutnost existence státního úřadu pro sport. Tak, jak se všechna ministerstvasnaží vykompenzovat dopady koronavirové krize na své resorty, tak má nyní i sport svůj důležitý orgán. Orgán, který usiluje o podporu sportu a nastavení pravidel v něm, a to jak v běžné době, tak i v současné situaci. Teď samozřejmě ještě více. Komunikujeme velmi intenzivně se všemi sportovním organizacemi. Načítali jsme podrobně rozvolňovací opatření vlády a ministerstva zdravotnictvíaplikovaná pro sport. A byla to naše Agentura, která se stala kontaktním místem, co vyjednávalo podporu pro sport.
Byl jste velmi aktivní, sledoval jsem například ještě před jednáním poslanecké sněmovny o novém zákona vaše vystoupení v diskusi ČT 24 na pražském Malostranském náměstí.
Snažili jsme se pro zdar věci udělat maximum. Byť teprve personálně nabíháme, až v příštím roce jsme měli vypisovat konkrétní programy. Sportovní dotace pro rok 2020 mělo totiž mít v plném rozsahu na starosti ještě naposledyMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Jak bylo ale zmíněno, začátkem prvního květnového týdne prošel návrh zákona, který umožňuje Národní sportovní agentuře vypořádávat finanční prostředky už v tomto roce. Celé je to z toho důvodu, že Agentura s podporou sportovních organizací vyjednala u vlády v čele s premiérem kompenzaci škod ve výši jedné miliardy korun.
To je, předpokládám navíc? A také kvůli tomu, aby to šlo do sportu rychle.
Programy, které na letošek vypsalo MŠMT, samozřejmě běží dál. Ovšem my jsme za dané situace nabídli, že se staneme v této věci lídry. Přestože ještě nejsme personálně kompletní.
Mělo by vás být, pokud vím, asi osmdesát.
Ano, ale až v roce 2021. Nabíháme postupně. Současná vláda a státní administrativa důsledně dbá na efektivitu svých úředníků. Tedy i my jsme pochopitelně nuceni tento režim dodržovat. Ovšem v současné těžké situaci ten proces musíme urychlit. Co nejdřív potřebnou podporu vypořádat a co nejrychleji ji poslat sportovním organizacím. Při jednání s vládou a panem premiérem jsme řešili taková řešení, která by byla pro sportovní prostředí co nejvíce efektivní.
A nejspíš i transparentní. Víte dobře, co z toho bylo v minulém prostředí za problém, viz známá dotační kauza Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, která končí až u soudu.
Je logické, že to musí být co nejvíc transparentní. To je dnes samozřejmost.Chceme podpořit ty nejvíc postižené, ovšem jako státní agentura jsme limitováni zákonem, můžeme tedy podpořit jen neziskový sektor. V tom jsme na tom podobně jako MŠMT.
Jak tu miliardu budete rozdělovat? Podle členské základny?
Chceme hlavně zohlednit, co se sportovním organizacím přihodilo. Uzavřela se sportoviště. Nemohli jsme sportovat, provozovatelé sportovišť přišli o příjmy i o členské příspěvky. Museli ale stále platit energie, mají ztráty ohledně pronájmů atd. To je sektor, kam míříme. Dřívešlo o program s názvem „Provoz a údržba“, my ho nyní nebudeme zcela kopírovat, ale i v našem řešení se jeho prvky objeví. Ostatně podobným směrem jde i dosavadní program MŠMT „Můj klub“.
To je ten program, z něhož mohou kluby čerpat prostředky přímo, nikoli přes své sportovní svazy. Vím, že s ním měli někteří kluboví funkcionáři byrokratický problém v podobě vyplňování poměrně složitých formulářů. Takže si na něj v minulém roce 2019 někteří ani nesáhli, což později velmi kritizoval i předseda vlády Andrej Babiš.
Ano. Ale pokud jde o tu rychlou miliardovou pomoc, podařilo se nám vyjednat podmínky, po němž sportovní prostředí dlouho volalo. Šlo i o dřívější problémy spojené s vyúčtováním apod. Nechci to teď rozpitvávat do detailů, ale makáme na tom, aby by to bylo pro všechny jednodušší a hlavně prospěšné. Pravidla jsou jasná, kritéria jednodušší, vyúčtování tam samozřejmě bude, ale chceme, aby ta pomoc byla co nejrychlejší.
V jakém časovém horizontu byste chtěli, aby se nová pomoc dostala k potřebným?
Co nejrychleji, jde o různé, ale důležité detaily. Proto jsme také coby Národní sportovní agentura vznikli. Tedy abychom tyto věci operativně, rychle a odborně řešili. Snažíme se samozřejmě udělat to co nejlépe.
Sport je sice podporován poslanci napříč politickými stranami, ti však často hlasují nikoli podle obsahu, ale podle stranické disciplíny. Miliardu nakonec ale schválili, jste tedy spokojen?
O té stranické poslušnosti vím své, však jsme si to už loni prožili při schvalování vzniku Národní sportovní agentury. Ale jsem rád, že to nyní prošlo bez průtahů, byla to ostatně jediná možnost, jak rychle pomoci sportu a nezatížit tím ještě víc ministerstvo školství. Tedy udělat to přes naši Agenturu a přitom personálně posílit její stavy.
Vaše agentury měla velké plány, jak dostat český sport na patřičnou úroveň, koronavirová krize do toho ovšem hází nepříjemnou zpátečku, jak to vnímáte?Nebojíte se, že se všechno bude točit jenom ve stylu „před covidem, za covidem“ a na původní smělé plány a cíle se zapomene?
Nechci tu mluvit o obavách. My jdeme ve sportu, tak jak jsme zvyklí, postupně, tak, jak to bylo navrženo. Na každé cestě přijdou překážky. Tohle je sice obrovská překážka, s kterou nikdo nepočítal, ale my jsme tady od toho, abychom pomohli sportovním klubům se s ní vypořádat. Proto jen opakuji, že nás vlastně platí to samé: projednat věci na vládě, posílit personálně, dostat peníze co nejdřív do organizací. A hned následně na to, resp. mezitím, provádíme revize projektů na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Myslíme si, že jsou v zásadě dobré – Reprezentace, Talent, Organizace sportů, Handicapovaní sportovci, Motosport. Toho jsem byl ostatně už loni coby vládní zmocněnec účasten.Koronakrize možná plánované změny zpomalí. I proto se nejspíš budeme snažit program „Můj klub“ ještě více zjednodušit, cílem bude rychlost proplácení. Jde o to dostat peníze do sportu, aby se v Česku sportovalo. O to více v době pokoronavirové.Zásadní změny se musí uskutečnit v tzv. rejstříku, je třeba přesně si ujasnit, kdo je ve sportovních organizacích členem a kdo je pouze evidován, kdo je jen přispěvatelem, na to existují dva pohledy.
Ano, v jeden čas to vypadalo, že bude mít fotbalový svaz více členů, než má Česko obyvatel. Členové jen přibývali, ale žádní neubývali. Teď už mají na Strahově vzorovou evidenci členů, tak už to snad nehrozí.
O tom dobře vím, ale zpět k naší Agentuře. Dalším naším krokem by měl být nový zákon o sportu. Ostatně ho máme i v svém akčním plánu. Chtěli bychom ho předložit vládě, což bylo předjednáno také ještě v době předkoronavirové.
Myslíte, že něco špatné může být pro něco dobře? Když se vám povede tu operativní akci s výjimečnou miliardovou podporou „zprocesovat“,a to mnohem rychleji, než by to udělalo MŠMT, třeba i vaši odpůrci v parlamentu, kteří tvrdili, že vám někdo udělal Agenturu na jméno, si řeknou: „Hele, ono to je vlastně dobré, oni sportu pomohli velice rychle a účinně.“
Pokud jde o politické odpůrce, u nich to asi na jejich mínění nic nezmění. Ovšem ten,kdo by to měl pocítit, jsou sportovci, hlavně pak ti v nejmenších oddílech.A obrazný důvod, který rád zdůrazňuji, je i ten, že předseda klubu někdo na Ostravsku nepotřebuje znát žádného Hniličku v Praze, aby si mohl zažádat o pomoc.
Že nemusí vědět, kudy běží zajíc, jak říkával ve známé kauze expředseda FAČR Miroslav Pelta…
Ano. Je ale třeba, aby Národní sportovní agentura byla patřičně slyšet, aby všechny oddíly v Česku znaly konkrétní program „Můj klub“.
A ony ho některé kluby neznaly?
Opravdu ne, nechtěl jsem tomu věřit. Naším úkolům tedy je dostat ho až do nejmenších klubů ve všech koutech Česka.
Kolik se vlastně v programu „Můj klub“ rozděluje peněz?
V něm se rozděluje jeden a půl miliardy korun. A žádá si o něj v posledních dvou letech v průměru šest až šest a půl tisíce klubů ročně.
Kolik peněz celkově na sport český stát dává?
Včetně všech resortů je to asi osm miliard korun. Ta schválená miliarda je pochopitelně navíc.
České unie sportu dlouhodobě podporuje vznik vaší agentury, její předseda Miroslav Jansta dokonce mluvil o vzniku ministerstva sportu a cestovního ruchu, což jsou dosti propojené resorty. S tím, že Národní sportovní agentura je jakýmsi předstupněm tohoto ministerstva, který v dané chvíli politici jsou schopní akceptovat. Jak se na to díváte vy?
Samozřejmě, že je pro nás podpora organizace, která zastřešuje většinu svazů a sportovců, klíčová. Jinak přiznávám, že jsem byl ke vzniku takového ministerstva zdrženlivý, byl jsem ale přesvědčen o nutnosti vzniku státního útvaru, který má svou řádnou kapitolu ve státním rozpočtu. To jsem považoval za důležitý první krok. Dneska ale vím, jak by bylo dobré pro sport mít – i vzhledem k evropské agendě – ve vládě svéstálého zástupce, který by tam mohl řešit problematiku sportu. Protože tvrdím, že sportování obecně – včetně toho komerčního – přináší státu ročně mezi 65 až 70 miliardami korun. To je velká suma. A zrovna tak jako je důležitá kultura, které své ministerstvo už má, je z tohoto pohledu užitečný i sport.
To počítáte všechno dohromady?
Ano, klubové příspěvky, ale i peníze, co lidé utratí za tenisky, trenýrky, za sportovní výzbroj a výstroj, za fítka a posilovny, ale i za vstupenky na sportovní zápasy a akce atd. Když sečteme všechny tyto multiplikační efekty, tak ve finále dojdeme k tomu, že do státního rozpočtu jde ze sportu ročně kolem sedmdesáti miliard korun.
Pracují sportovci efektivně s těmito čísly? Jestli si to vůbec politici, kteří tvrdí, že sport je černá díra na peníze, tohle vše uvědomují.
Je to pro mě jako sportovce jeden z důležitých argumentů. A vůbec nevím, proč v Česku úřad jako Národní sportovní agentura neexistuje už delší čas. Proč až teď? A proč bylo loni v parlamentu její vznik tak těžké prosadit.
Tak proti byli i vaši kolegové, bývalí sportovci z opozičních stran.
Tomu rozumím, ale tady je přece o něco jiného, o sportovní prevenci proti nemocem, o zdravý vývoj české populace. Tady přece nejde o politické vyznání a o politické barvy.
Foto: Facebook
Celý rozhovor s Milanem Hniličkou si přečtěte ve Speciálu číslo 2 magazínu HATTRICK, který je stále na trhu.
