Hattrick

OH turnaj: Start s Dani Alvesem a reprízou finále. Šestice Španělů z ME 2020 v nominaci. Rozpis v HATTRICKU

Kromě EURO 2020 a Copa América 2021 se  letos uskuteční ještě třetí velký fotbalový turnaj – v rámci rovněž odložených LOH 2020 v Tokiu. Problém je v tom, že začíná jen týden a půl po kontinentálních šampionátech v Evropě a v Jižní Americe.

Na olympijském turnaji dosud mohli startovat jen fotbalisté do 23 let s výjimkou tří starších hráčů. I po odložení tokijských Her kvůli pandemii koronaviru o rok ale budou na turnaji moci hrát fotbalisté narození 1. ledna 1997 či později, tedy ti, kteří si účast pod pěti kruhy vybojovali.

Fotbal na letních olyletních olympijských hermpijských hrách byl pro muže na programu všech LOH  kromě let 1896 a 1932. Po vzniku MS ve fotbale v roce 1930 se prestiž olympijského turnaje poněkud snížila, což mělo za následek, že se od roku 1992 účastní mužského turnaje pouze hráči do 23 let s tím, že v každém týmu mohou být i tři starší hráči. 

Ženský turnaj přibyl do programu v roce 1996 na LOH v Atlantě, koná se bez jakýchkoliv věkových omezení a je ceněn výše než MS.

Mužského olympijského turnaje se zúčastní šestnáct týmů (ženského jen dvanáct). Z Evropy na Hry postoupili semifinalisté ME do 21 let z roku 2019 (vítězné Španělsko, druhé Německo, poražení semifinalisté Francie a Rumunsko), kam se Česko z kvalifikace neprobojovalo.

Poslední OH 2016 v Riu de Janeiro vyhráli muži Brazílie v čele s Neymarem a ženy Německa.  V Japonsku se turnaje mužů a žen uskuteční od 21. července  (start ženského turnaje) do 7. srpna srpna 2020 (finále mužského turnaje) na osmi stadionech v pěti i japonských městech (Kašimě Saitimě, Sapporu, Sendai a  Tokiu/Jokohamě – tři stadiony)

Mbappé ne, Alves ano

Otázkou je, kteří hráči do 24 let, případně kteří tři povolení starší fotbalisté, do Japonska nakonec přijedou. Když Francie předloni v červnu  postoupila do semifinále ME do 21 let a získala tím právo účasti na OH v Tokiu,  jedna z největších hvězd francouzských mistrů světa Kylian Mbappé v bezprostřední reakci na tento postup napsal na sociální síti „Tokio 2020“ a přidal k tomu emotikon s velkým úsměvem. Střelec pařížského PSG vzápětí svůj zájem představit se na olympijském turnaji potvrdil a loni v únoru se dokonce objevil v širší francouzské nominaci. Po osmifinálovém vyřazení Francie na EURO 2020 se Švýcarském ale nakonec v poslední nominaci země galského kohouta pro OH v Tokiu Mbappé chybí.  

Mezi třemi staršími hráči jsou  pětatřicetiletý útočník André-Pierre Gignac z mexického Tigres, majitel stříbra z ME 2016 ve Francii, jeho budoucí spoluhráč a mistr světa z roku 2018, středopolař  Florian Thauvin (dosud Marseille) a další záložník Teji Savanier z Montepllier. 

Zato v brazilské nominaci je mezi třemi staršími hráči i legendární, dnes už osmatřicetiletý Dani Alves, působící nyní v FC Sao Paulo. Na OH by měl hrát i obránce Arsenalu Gabriel, hvězda Lyonu Bruno Guimaraes a Malcom ze Zenitu Petrohrad. 

Španělský půltucet z EURO 2020

Argentina žádné starší hvězdy tentokrát do Japonska neposílá. Zato Španělsko  má v 22tičlenném kádru, který bude zúžen na osmnáct fotbalistů,  hned šest hráčů z týmu semifinalisty EURO 2020  – v širší nominaci jsou Pedri, Eric Garcia, Dani Olmo, brankář Unai Simon, Mikel Oyarzabal a Pau Torres! Navíc  Mikel Merino ze San Sebastiánu a duo z Realu Madrid Dani Ceballos a Marco Asensio jsou mezi třemi povolenými staršími hráči, což dělá ze Španělů velké favority turnaje. 

V německém vyběru jsou pak mj. Max Kruse (útočník Unionu Berlín), Benjamin Henrichs (středopolař RB Lipsko) a Nadiem Amiri (spoluhráč Patrika Schicka,  středopolař Bayeru Leverkusen). 

Egypt a Mohamed Salah usilují o dohodu s FC Liverpool, aby slavný kanonýr mohl na OH v Tokiu startovat. O stejně se pokouší i Mohamed Elneny z Arsenalu.

Zahrál si i los odloženého OH 2020, který do skupiny C svedl finalisty z Ria 2016 Brazílii a Německo (1:1 po prodloužení, 5:4 na penalty). Ve čtvrtek 22. července v Jokohamě tímto duelem skupina začíná.

 „Je to velký debut. Globální klasika, opakování posledního olympijského finále a zároveň i repríza finále mistrovství světa z roku 2002, kde Brazílie právě na tomto stadionu v Jokohamě získala po výhře 2:0 nad Německem svůj poslední titul světových šampionů,“ připomněl brazilský trenér Andre Jardine. 

HISTORIE OH

Vítězové

MUŽI (posledních sedm turnajů)

1992 (Barcelona) – Španělsko

1996 (Atlanta) – Nigérie

2000 (Sydney) – Kamerun

2004 (Atény) – Argentina

2008 (Peking) – Argentina

2012 (Londýn) – Mexiko

2016 (Rio de Janeiro) – Brazílie 

ŽENY

1996 (Atlanta) – USA

2000 (Sydney) – Norsko

2004 (Atény) – USA

2008 (Peking) – USA

2012 (Londýn) – USA

2016 (Rio de Janeiro) – Německo

ČESKÁ/ČS. ÚČAST NA OH

MUŽI

1920 (Antverpy) – finále, odchod ze hřiště

1924 (Paříž) – osmifinále

1964 (Tokio) – 2. místo

1968 (Mexiko) – základní skupina

1980 (Moskva) – 1. místo

2000 (Sydney) – základní skupina

Podrobný oficiální rozpis olympijského turnaje mužů i žen v Japonsku a vše podstatné o fotbale na OH najdete  v čísle magazínu HATTRICK k EURO 2020, které je stále na trhu.

zdroj foto: efotbal.cz