Hattrick

Nový HATTRICK. Exkluzivní interview s navrátilcem Provodem: „Věřím, že v nadstavbě Slavia titul získá“

Devět měsíců trvá, než se po početí narodí člověk. A „porod“ v podobě více než devíti měsíců rehabilitace čekal po operaci pravého kolena i nejlepšího hráče ligové sezony 2020/2021, pětadvacetiletého reprezentačního slávistického záložníka Lukáše Provoda.  Nezaviněně se nejlepší hráče ligové sezony 2020/2021 zranil týden po zisku mistrovského titulu v neděli 9. května 2021 v ligovém utkání v Olomouci, a přišel tak o EURO

Ovšem koncem února 2022 oznámil šéf červenobílých Jaroslav Tvrdík, že se Bc. Lukáš Provod, který mezitím loni v červnu místo účasti na ME úspěšně zakončil studium na Západočeské univerzitě v Plzni, vrací do plného tréninku se slávistickým A-týmem.  Při této příležitosti poskytl HATTRICKU vyléčený navrátilec exkluzivní interview.   

Jak se po těch dlouhých devíti měsících nyní na tréninku cítíte?

Děkuji za optání, dobře, jde to vcelku podle očekávání. I když návrat po tak dlouhé době má samozřejmě vždy nějaké své mouchy.

Jaké mouchy, bolí vás to operované koleno?

Ne, to je v pořádku, občas spíš cítím druhou, levou nohu, která byla logicky více namáhaná. A sem tam i třísla. Ale to je to normální, protože trénink s týmem je něco jiného než cvičení v posilovně nebo individuální trénink.

Za jak dlouho vás uvidíme na hrací ploše, bude to ještě v této jarní sezoně?

Tak to doufám, že určitě. Během dvou tří týdnů (rozhovor vznikal ve čtvrtek 3. března – pozn. aut.) bych mohl být v plné kondici. Samozřejmě bude záležet i na mé sportovní formě. Dělám vše pro to, abych se vrátil do stavu před svým zraněním 9. května 2021. Teprve pak budu moci myslet na další mety, jako jsou národní tým,  případně v budoucnu i zahraniční angažmá.

Zkusíte si na rozehrání nějaké zápasy za béčko Slavie, jehož třetiligová sezona se v březnu rovněž rozbíhá?

Tohle jsme s realizačním týmem už rozebírali a vzhledem k horším terénům, které v ČFL hlavně v této době bývají, jsme se rozhodli to raději neriskovat. Už jsem absolvoval jedno modelové utkání v rámci áčka, v jehož rámci se budu nadále připravovat.

Kdy vám bylo po tom loňském květnovém zranění nejhůř?

Tak samozřejmě to, že jsem nemohl hrát na EURO, mě nějaký čas bolelo. 

Když mi lékař oznámil diagnózu, tak ten první den byl asi ze všeho nejhorší. Pak už jsem se to ale bral, jak to bylo. A během EURO jsem měl hlavně radost, jak to klukům na šampionátu jde, že postoupili až do čtvrtfinále a že se na ME ve výborném světle prezentoval můj kamarád a kolega ze slávistické zálohy Tomáš Holeš. Já jsem se pak soustředil hlavně na to, co pro svou zraněnou nohu můžu udělat. Nebyla to pro mě úplně nová situace, už v jedenadvaceti letech jsem si totiž vážně zranil kotník, také na pravé noze. A to bylo asi ještě horší než to koleno. Lékaři totiž nějaký čas nevěděli, jak na to, nemohl jsem se pořádně rozběhnout. Ale taky jsem to překonal. Od té doby na sebe dávám větší pozor. Když mě něco bolí, věnuju tomu pozornost. Daleko více času strávím regenerací. Starám se o své tělo mnohem lépe a z toho plyne největší zkušenost, kterou jsem si z těchto období odnesl. 

Devět měsíců je ale dlouhá doba, na člověka přijdou občas chmury, jak jste se motivoval? 

Už jsem o tom mluvil do médií během té rehabilitace. Motivovalo mě všechno možné: rodina, přítelkyně, kluci z mužstva, fanoušci. V ročníku 2020/2021 jsem kvůli covidu zažil sezonu bez fanoušků, takže jsme se těšil a těším, až si zase zahraju před vyprodaným Edenem. 

Bylo pro vás určitou náplasti, že jste byl loni v květnu krátce po tom olomouckém zranění zvolen nejlepším ligovým hráčem sezony 2020/2021?

Tak bylo to sice příjemné, ale na druhou stranu mě o to víc mrzelo, že jsem tu povedenou sezonu nemohl zakončit startem na jejím vrcholu, tedy na EURO. Jinak nejraději vzpomínám na svůj gól na Leicesteru, i když těch momentů, které bych mohl vyzdvihnout, je víc: další utkání Evropské ligy v Londýně s Arsenalem, derby se Spartou. Byly to velké zážitky. Ovšem zároveň věřím, že něco podobného ve Slavii ještě zažiju, hlavně bych si přál znovu zažít atmosféru zápasů Ligy mistrů.

K tomu ale nejprve potřebujete znovu, už počtvrté za sebou, vyhrát domácí titul. V době, kdy spolu děláme tento rozhovor je váš souboj s Viktorií Plzeň velmi vyrovnaný. Věříte, že Slavia zase svůj titul obhájí? 

Věřím, že nejpozději v nadstavbové čísti si ten rozhodující náskok zase vytvoříme. I když ta série Plzně je vskutku neuvěřitelná, tolik výher o jeidný gól… 

CELÝ OBSÁHLÝ ROZHOVOR S NEJLEPŠÍM HRÁČEM SEZONY 2020/2021 LUKÁŠEM PROVODEM S NÁZVEM „BAKALÁŘ HLÁSÍ NÁVRAT“ SI PŘEČTĚTE V NOVÉM, BŘEZNOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ JE NA TRHU OD ČTVRTKA 10. BŘEZNA 2022.