Hattrick

NIKDO S NÁMI NEPOČÍTÁ. MŮŽE TO BÝT JAKO NA EURU 1996

NIKDO S NÁMI NEPOČÍTÁ. MŮŽE TO BÝT JAKO NA EURU 1996

V českém fotbale platí Jaroslav Šilhavý za „až moc hodného“. Jedni ho pro jeho dobrotivost milují, druzí mu ji vyčítají. On ale tvrdí, že slušnost není blbost a že se mu tenhle přístup v životě vyplácí. Však jej také dovedl až k nejvyššímu trenérskému postu v zemi – na lavičku českého národního týmu, se kterým dokázal postoupit na červnové mistrovství Evropy.

Také nemáte žádnou kontrolu nad přestupy svých svěřenců. Jak se díváte na odchody hráčů, kteří pravidelně hrají, do zahraničí, kde je jejich vytížení nejisté a výkony nejsou tolik na očích? Zvláště pak před mistrovstvím Evropy.

Myslím, že tohle už je dneska trochu jiné. Dříve se hráči více rozmýšleli, jestli se jim před takhle velkým turnajem vyplatí přestoupit do průměrného klubu, nebo s tím ještě počkají v naději, že na šampionátu zazáří a pak přestoupí za víc a do většího klubu. Dnes jsou ale hráči na očích v podstatě neustále, takže takovéto úvahy podle mě trochu odpadají. Navíc třeba Slavia už je dneska svými podmínkami schopna konkurovat kdejakému klubu ze západní Evropy a motivace z Edenu odejít se tím evidentně snižuje. Každému hráči bych sice doporučil, ať si jde to zahraničí zkusit, ale jako trenér reprezentace bych teď třeba nerad viděl odejít nějakého reprezentanta do velkého klubu, kde by nemusel tolik hrát.

Souhlasíte ale s tím, že Souček už českou ligu přerostl a na jaře, kdy Slavie žádnou jinou soutěž nehraje, by se mohl jeho vývoj zpomalit?

V západních ligách se hraje daleko rychleji. Mají tam na hráče mnohem větší nároky a silnější konkurenci, ale tím pádem je tam také větší potenciál rozvoje. A v neposlední řadě se kluci otrkají, naučí se jazyk a vyzkoušejí si nový životní styl. Z těchto důvodů bych byl tedy samozřejmě rád, kdyby v těch nejlepších evropských ligách nastupovalo více českých hráčů. Ale zase si nemyslím, že česká liga je špatná soutěž.

Co další mladí hráči? Prozradíte, o kom z nich uvažujete pro červnové EURO?

Otázka je, kdo je mladý. Dneska, když se řekne mladý hráč, tak už si lidé představí nanejvýš sedmnáctiletého kluka. My máme v širší nominaci dvacetiletého Michala Sadílka, který pravidelně nastupuje za Eindhoven, odehrál v podstatě celý podzim, dokud se v prosinci nezranil, a z těch neokoukaných pak ještě Honzu Matouška.

Co Adam Hložek?

Šanci rozhodně má. Je to obrovský talent. V sedmnácti letech pravidelně nastupuje za Spartu a odehrál už také několik zápasů za reprezentační jedenadvacítku. Ve fotbale je teď trend, a cítím ten tlak i na sobě, dávat šanci mladým jen proto, že jsou mladí. Ale pro mě věk není žádným kritériem. Když hráč sbírá góly a asistence, je silný v osobních soubojích, není naivní a je na něj spoleh, tak je mi vážně úplně jedno, kolik je mu let.

Když jsme u byznysu, co říkáte na mistrovství světa v Kataru?

Abych řekl pravdu, tak jsem se ještě nepídil po detailních informacích. Ale když si vezmeme už jen ten nový model letošního mistrovství Evropy pořádaného ve dvanácti městech a ve dvanácti zemích, s četným cestováním a s nesporným zvýhodněním fotbalově silnějších zemí, tak je asi jasné, že se ten fotbal ubírá směrem k větší komerci a byznysu. A stejně vnímám pořadatelství Kataru, kde se vlastně ani v tom tradičním termínu nedá pořádně hrát, ale raději se zvolí nový termín (zima) než příhodná lokalita. Podívejme se třeba na ty největší kluby jako Liverpool, které dnes už místo kvalitní předsezonní přípravy odjíždějí na přátelské turnaje nebo mistrovství světa klubů na jiné kontinenty, přestože se to třeba trenérovi nehodí, ale hlavně, že to přinese spoustu peněz. Osobně mě ale místo konání mistrovství světa moc neznervózňuje. Hlavně abychom se tam kvalifikovali. Když bude mistrovství v Tramtárii a my se tam dostaneme, tak klidně pojedu do Tramtárie.

V obsáhlém, šestistránkovém, rozhovoru s trenérem české fotbalové reprezentace Jaroslavem Šilhavým se mimo jiné dočtete:

  • Jak je spokojen se skupinou na EURO a v čem bude zápas proti domácí Anglii zvlášť pikantní?
  • Jak vidí šance českého týmu na turnaji a jaké si klade cíle?
  • Kdy mu bylo v kvalifikaci nejhůř a kdy se naopak přesvědčil, že jeho tým disponuje velikou vnitřní silou?
  • Proč Gebre Selassie ukončil reprezentační kariéru a jak se o tom Šilhavý dozvěděl?
  • Jak vypadá týden trenéra české fotbalové reprezentace?
  • Co říká kouč na současné angažmá a budoucnost Alexe Krále?
  • Nebo jaké má Šilhavý (zatím) nesplněné sny a po čem ještě touží?

TO VŠE A MNOHEM VÍC SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 6. ÚNORA.