Hattrick

Není pravda, že 2. místo v české skupině je jen pro krásu, stále žije šance dostat se mezi nasazené a hrát semifinále baráže doma

V Nedělním Aha! jsme se dočetli, že po páteční pražské remíze 2:2 s Walesem sice ještě čeští reprezentanti (ti se když tak do březnové baráže o MS 2022 dostanou i díky své pozici v Lize národů) mohou skončit ve své skupině druzí za Belgií, ale že to bude jen „Druhé místo pro krásu“. To ostatně říká i titulek Nedělního Aha! Proč? Prý proto, že maximální možný počet 14 bodů Čechům nebude stačit na to, aby se probili mezi šest nejlepších celků na druhých příčkách. Tedy mužstev, která budou mít v jednozápasovém semifinále baráže (12 týmů o tři volná místa) výhodu domácího prostředí. Není to ovšem pravda, Česko i se čtrnácti body stále může mezi šesticí nejlepších týmů na druhé příče proniknout.

Nejprve je ovšem třeba ve skupině E skončit na druhém místě. To znamená porazit dnes v ruské Kazani Bělorusko a pak v listopadu v Praze na Letné vyhrát nad Estonskem (obojí  nejvyšším možným rozdílem, protože v kvalifikaci MS na rozdíl od ME nerozhodují vzájemné zápasy, ale skóre). K tomu je zapotřebí, aby Wales v utkáních v Estonsku (v pondělí) a doma s Běloruskem a s Belgií (oba v listopadu) ztratil alespoň tři body, nejlépe porážkou s favorizovanými Belgičany. Nebo remízou v Estonsku a pak s Belgií, to jsou dokonce minus čtyři body. 

Pak teprve může nastat soupeření s druhými celky v ostatních devíti skupinách. Dlužno dodat, že v těch šestičlenných se body získané v duelech s posledním celkem mažou. 

Hledáme čtyři horší celky z druhých příček

Když Česko vyhraje nad Běloruskem a Estonskem dohromady rozdílem pěti branek, bude mít 14 bodů a skóre plus šest, s čímž za určitých okolností lze do nejlepší šestky proniknout. Češi mají teoretickou šanci dostat pod sebe hned šest druhých celků – Ukrajinu, Norsko, Rusko, Rumunsko (nebo Severní Makedonii či Arménií), Polsko (nebo Albánii) a Skotsko.

Hledejme tedy ti alespoň čtyři horší celky z druhých míst.

– Může být mezi nimi Ukrajina ze skupiny D. Ta má nyní za jednu výhru a pět remíz osm bodů a skóre 8:7, hraje ještě doma s Bosnou a Hercegovinou (v úterý) a v Bosně (v listopadu). Může mít maximálně 14 bodů jako Česko, ovšem asi horší skóre.

– Ve skupině G se nabízí Norsko. To má nyní 14  bodů, ovšem po odečtení šesti bodů s posledním Gibraltarem jen osm. V pondělí hraje ještě doma s Černou Horou a v listopadu doma s Lotyšskem a v Nizozemsku. Když v Nizozemsku prohraje, bude také jen na 14 bodech a patrně s horším skóre než Česko.

– Ve skupině H je druhé Rusko. To má teď 16 bodů, bez tří bodů za zápas s posledním Kyprem 13. Pokud v pondělí nevyhraje ve Slovinsku a v listopadu prohraje v Chorvatsku, zastaví se nejvýše na čtrnácti bodech, protože předpokládaná listopadová domácí výhra s posledním Kyprem se mu počítat nebude.

– A pak je tu skupina J, kde je druhá Severní Makedonie s 12 body, třetí Arménie s 12 body a čtvrté Rumunsko s 10 body. Severní Makedonie ještě hraje (v pondělí) doma s Německem, v listopadu v Arménii a doma s Islandem. Arménie hraje v pondělí v Rumunskem, v listopadu doma se Severní Makedonií a s Německem.  Nejpravděpodobnější je tedy, že druhé skončí favorizované Rumunsko se slávistou Stanciem. To má nyní deset bodů, bez tří bodů za výhru s posledním Lichtenštejnskem jen sedm. I když v pondělí vyhraje doma nad Arménií, pak v listopadu doma s Islandem a v Lichtenštejnsku, bude mít celkem jen třináct bodů, protože body s Lichtenštejnskem se mu počítat nebudou.

-Možnost, byť dost komplikovaná, dostat někoho pod sebe je i ve skupině I, kde jsou Albánie (druhá s 15 body) a Polsko (třetí se 14 body). Albánii i Polsku je třeba odečíst šest bodů z duelů s posledním San Marinem. V tom případě mají jen 9, resp. 8 bodů. Albánie hraje v úterý právě doma s Polskem, v listopadu v Anglii a doma s Andorrou.  Polsko po duelu v Albánii nastoupí listopadu v Andoře a hostí Maďary.  Pokud Albánie remizuje s Polskem a prohraje v Anglii, bude mít jen třináct bodů. Poláci potom však ještě musejí doma remizovat s Maďary, aby měli také pouze třináct bodů. 

– A ještě je velká škoda, že v sobotu ve skupině F druzí Skotové vyhráli doma nad Izraelem 3:2 gólem až v 94. minutě. Místo současných 14 bodů by měli jen 12. Když se odečtou tři body za výhru nad posledním Moldavskem, mají jich nyní 11. Ještě hrají v úterý na Faerských ostrovech, v listopadu pak v Moldavsku (případná výhra se jim nepočítá) a doma s prvním Dánskem. Pokud by Skotové prohráli s Dány, měli by rovněž jako Češi 14 bodů, pokud  na Faerských ostrovech a pak i s Dány remizují, budou mít jen 13 bodů.

Šance tedy ještě žije a to dokonce v šesti skupinách. 

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK