Hattrick

Nemocný slávista a Řeporyjec Pavel Novotný: „Užívám si titulů, ale přijde hladomor. A Křetínský nerozumí fotbalu“

Kolegové novináři říkají, že s ním nejde dělat rozhovor, třeba v týdeníku Echo nedávný článek o oblíbeném starostovi pražských Řeporyjí nazvali „Pokus o interview s Pavlem Novotným“. Srpnové vydání fotbalového magazínu HATTRICK ovšem dokazuje, že to jde, i když se svou rychlou a jasně cílenou otázkou musíte občas skočit do vodopádu slov a myšlenek „nemocného slávisty“ (jeho vlastní výraz). Když to zvládnete, dočkáte se dvou zajímavých hodin strávených se zaníceným fotbalovým fanouškem a sportovním znalcem, „špatným a alibistickým“ brankářem (rovněž vlastní hodnocení) či vášnivým hráčem šachu a pokeru. A dojde samozřejmě i na jeho oblíbená témata – vlasovce, (nejen) ruská média, ODS, Marka Víta, poslance Zdeňka Ondráčka i Tomáše Řepku. Hlavně ale na Slavii, která den před vznikem tohoto interview získala svůj dvacátý titul v historii.

Sedíte tu na řeporyjské radnici ve slávistickém dresu den po mistrovské výhře nad Plzní 1:0. Jak se ale vy, přesvědčený liberál a demokrat a velký kritik prezidenta Miloše Zemana, politik, který vyvěšuje na svém domě rok co rok tibetskou vlajku, srovnáváte s čínskými majiteli?

Strávil jsem hodně často přemýšlením o tomhle rozporu. Třeba tibetskou vlajku nevyvěšuju jen proto, že jsem teď politik, já ji věším na svůj barák už roky. I se svou sestrou. Dali jsme dohromady všech našich pět dětiček a vysvětlovali jsme jim, proč to vlastně děláme. Že máme to výročí, co se tam stalo v tom Tibetu atd. A teď najednou vidím ty čínský znaky na slávistickým dresu, který si na sebe neoblíknu. Nikdy! Vidíte, že mám teď na sobě starej červenobílej dres (se sponzorským nápisem Synottip – pozn. aut.), které je mi malej.

Ty nové dresy s čínskými dresy ale vidím vyvěšené tady ve vaší kanceláři na řeporyjské radnici.

Jó, mám je tady vyvěšený, ale na sebe si je neberu. Jsem ovšem rád, že Číňani ty peníze do Slavie dávají. A teď co? Já se opravdu vymezuju protičínsky. Ale přitom jsem zase slávista.

Někteří staří slávisté, kteří ctí tradice Beneše, Rašína či Jana Masaryka, s tím mají problém. Říkají nahlas, že jim třeba vadí, že trenér Trpišovský se při listopadové návštěvě Hradu po zápase Ligy mistrů v Barceloně choval vůči prezidentu Zemanovi až příliš devótně.

Jó, to opravdu nemusel. Ale já jsem se dostal do bodu, kdy jsem zjistil, že s tím osobně nemůžu nic dělat. Tak jsem se tomu poddal.

Takže mi teď asi řeknete, že všechny kluby mají nějaké majitelé, v Anglii Rusy i arabské šejky, to samé ve Francii atd.

Ano, tím si to také trošku vnitřně omlouvám. Já jsem se s tím svým vnitřním poddáním se věci ještě radikalizoval. Zastávám totiž strašnej názor. Jaroslava Tvrdíka jsem měl vždycky za špatnýho manažera. A teď zjišťuju, že on tu Slavii vede dobře. Když vidím Spartu a její prachy, který jsou stejný. Vezměme si střední managment slávistického klubu, dokonalé počítačové analýzy od Jakuba Dobiáše, když vidím, jak pracují slávisté s fanoušky, s legendami, s mládeží. Ať se na mě sparťané nezlobí, ale tady nejde jen o peníze.

Možná je to proto, že na Letné musí Daniel Křetínský podepisovat všechno sám, zatímco Jaroslav Tvrdík svým manažerům nejspíš víc věří.

Tak. Křetínský nerozumí fotbalu a já nechápu, proč si to nedokáže přiznat. Slavia za Tvrdíka je zkrátka jiný svět. A to říkám já, který na radnici vyvěsí největší tibetskou vlajku, jaká je v týhle republice k dispozici. Ptal jsem se právníka, když jsem v Řeporyjích začínal jako starosta, jak to s tou tibetskou vlajkou na radnici mám udělat, jestli budeme platit nějaký sankce nebo co. A on mi říká: Ty si můžeš jako zástupce radnice vyvěsit, jakou vlajku chceš. Ptám se: I slávistickou? A on: Jo, klidně i slávistickou. To jsem ale zatím nikdy neudělal a neudělám. Ostatně v Řeporyjích je hodně sparťanů. Ale abych se vrátil k věci: Ano, já jsem se rozhodl, že se tomu čínskému vlastnictví Slavie poddám, protože mně jako slávistovi ani nic jinýho nezbývá. Každá koruna hozená do fotbalu mi připadá šílená. Proto jsem strašně rád, že Tvrdík přivedl do Slavie Číňany, kteří do Edenu lifrují ty miliardy. Protože jsme si za ně koupili pětiletku hojnosti.

A nebojíte se, že až Číňani z nějakého důvodu, třeba až skončí Miloš Zeman, ze Slavie odejdou, že může nastat problém?

Ne, já se nebojím, já to vím! To, že to skončí katastrofou, je jasný. Přijde strašnej průšvih, průser, hladomor. Pocházím ještě ze slávistické generace, která moc dobře ví, že jsou pětiletky tučné a pětiletky hubené. Vím, co to je nést kříž. Pořád si dobře pamatuju, jak jsme se před šesti lety zachraňovali v posledním kole na Baníku, kde jsme stejně prohráli a jen díky ostatním výsledkům soupeřů jsme se v lize udrželi. Stranou svých filozofických debat, v nichž prohrávám sám se sebou a se svým svědomím naprosto na celý čáře, já, velký bojovník za svobodný Tibet, jsem na druhý straně strašně šťastnej, že Slavia teď vyhrává tituly. Já totiž nejsem normální, já jsem nemocnej slávista.

Řeporyje prý řídíte výborně, co byste ale udělal s českým fotbalem?

Já, když vidím soud s Mírou Peltou, tak uch.ávám. Byl jsem teenager, když běžela kauza Ivánku, kamaráde (2004 až 2005 –  pozn. aut.). Vím, co bych udělal s českým fotbalem… Když si vzpomenu na toho Peltu. To „Ivánku, kamaráde“ mě nadchlo. Teď ten soud, v němž si ho představuju v tom bytě s náměstkyní ministryně školství Kratochvílovou. A vzpomenu si i na ivánkovský řeči svazový dvojky Berbra. Já vím, že od té doby za patnáct let uteklo hodně času, ale v tom svazu se toho zas tak moc nezměnilo. Vždyť je to pořád ta samá parta. Jak je možný, že patnáct sedmnáct let po Ivánkovi tam pořád sedí ten Roman? Když slyším ty Peltovy kecy… A když vidím ty rozhodčí, já jich ostatně několik znám… Je nutná totální obměna všeho tam na Strahově. Dodneška se tam dohadujou Čechy s Moravou, dodneška to tam všechno řídí ten Roman Berbr. Jsem fascinovanej, jakou tam k němu lidi pořád chovaj úctu.  Když vidím to neustálý přehazování státních peněz a k tomu to podpůrný souložení v pronajatým bytě, viz ta Peltova kauza… Přitom pár manažerů z Německa by to dalo rychle do pořádku. Udělat valnou hromadu, na který by svaz musel sám sebe rozpustit. Úplně! Když tak o tom přemýšlím, tak bych se na tohle poslání cejtil.

O tom, co si myslí Pavel Novotný o Spartě, o Romanu Berbrovi, o předsedovi komise rozhodčích Jozefu Chovancovi, kterého mj. považuje za dobrého stopera, špatného trenéra a ještě horšího funkcionáře. Jaký má známý Řeporyjec názor na politiky a jejich PR, proč byl špatný a alibistický brankář, proč podporuje fotbal v Řeporyjích, kam mj. lanaří Martina Fenina, proč má rád všechny „velké čápy“ a spoustu dalších věcí se dozvíte v nezvykle otevřeném a drsném interview v novém čísle HATTRICKU, které je na trhu od čtvrtka 6. srpna 2020.

Foto: ods.cz, Facebook