Ligová procházka Pavla Procházky

Nejlepší start Sparty od roku 2011. Pro „uzavírače“: Mezi sektory je to, jako když stojíte 150 m od supermarketu

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM. Už je to trochu stereotypní. I tentokrát, v pátém ligovém kole, vyhrála silná trojka zcela suverénně. Je si tedy třeba počkat, až narazí na silnější soupeře. Už v sobotu večer v Edenu v „duelu přátel Hradu“ Tvrdík-Mynář, tedy Slavia-Slovácko, dominovali červenobílí mistři (3:0), byť před středeční důležitou odvetou play off Ligy mistrů v Dánsku postavili v podstatě tým náhradníků. Pak v neděli odpoledne vicemistrovská Plzeň, kterou ve čtvrtek čeká neméně důležitý duel play off Evropské ligy v Izraeli, bez větších potíží zdolala posledního nováčka z Brna (4:1). A nakonec v nedělním večeru sparťanský lídr tabulky zvítězil na těžce koronavirové příbramské půdě 3:1. 

Sparta jako jediná z osmnácti celků zvítězila ve všech pěti podzimních utkáních, a zažívá tak svůj nejlepší start do nového ligového ročníku za posledních devět let, tedy od podzimu 2011. Tenkrát vyhrála dokonce úvodních devět zápasů.

Hodně produktivní sparťané

„Jestli je to vysněný start? Ještě nám chybí jeden zápas,“ připomněl zkušený letenský trenér Václav Kotal sobotní domácí střetnutí Jabloncem, po němž přijde říjnová reprezentační přestávka věnovaná třetímu a čtvrtému kolu Ligy národů.

Čekalo se ale, že Sparta nemocí zdecimovanou Příbram rozdrtí mnohem větším rozdílem. Přitom ještě v poslední minutě první půle to bylo 1:1 a gól do šatny sparťanské hráče nejspíš zachránil před ještě větší trenérskou kritickou bouří. „O přestávce jsem byl i tak hodně kritický, naštěstí přišel po pauze poměrně brzy třetí pojišťovací gól,“ pravil Kotal.

Pravdou je, že sparťanské výsledky jsou nyní lepší než výkony, už předtím proti Zlínu (3:1), kdy výhra na Letné přišla i díky slušné dávce štěstí až v samém závěru, to nebyl žádný velký koncert. „Teď ještě hrajeme ve středu na Strahově zápas 3. kola Českého poháru proti druholigovému Blansku. Můžeme v něm vyzkoušet další hráče. Tři body z Příbrami jsou důležité, ale náš výkon se musí zlepšit,“ konstatoval trenér Kotal.

„Byli jsme příliš statičtí, pomalu jsme kombinovali a dávali soupeři příležitost, aby nás dohrával v osobních soubojích. Zlepšení přišlo až ve chvíli, kdy jsme dali míč na zem. Především jsme ale dokázali být hodně produktivní,“ řekl Václav Kotal.

„My máme čtyři střely, Sparta dvě a prohráváme jedna dva,“ posteskl si bývalý sparťan, nyní příbramský trenér Pavel Horváth nad průběhem prvního poločasu.

Slavia má dva až pohárové týmy

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský nasadil proti Slovácku náhradníky a zjistil, že i tohle mužstvo z Edenu by asi hrálo o pohárové příčky. Ono by o ně asi hrál i třetí tým červenobílých složený z hráčů, kteří odešli na hostování…

Za stavu 2:0 sice Slovácko ostřelovalo slávistické tyče, gól však ke své smůlu nedalo, takže o nějakém zdramatizování zápasu nemohla být řeč.

Je otázkou, zda všem hráčům slávistické základní sestavy tahle absence vyhovuje, zda nemají kvůli udržení formu raději zápasový zápřah. To ale ukáže až středeční večer v Dánsku. Teď je pro Slavii nejdůležitější, že při testech na covid-19 byli před odletem na sever všichni hráči negativní.

Sudí tlačil Plzeň, která to nepotřebovala

Viktoria Plzeň před klíčovou čtvrteční zkouškou v jinak „zavřeném“ Izraeli neměla se Zbrojovkou Brno, která se rozhodla hrát nejvyšší soutěž jaksi bez obrany, příliš práce.

Nejvíc tak na tomhle duelu zaujali již tradičně rozhodčí v čele s účastníkem tradičního plzeňského plesu „věrných“ Ondřejem Ginzelem. Jak by řekl klasik při nominaci sudích na utkání: „Tak aby nám tu náhodou někdo nedělal nějaký pí.coivny, píšťalku bude mít Ondra Ginzel a k VARu dáme osvědčeného Zbyňdu Proskeho.“

Jasně, že by Viktorka tenhle zápas nad slaboučkou Zbrojovkou vyhrála i bez nich. O to je ale tlačení Plzně, jehož si ve studiu O 2 TV Sport všimli i experti v čele s Horstem Sieglem (ti přinesli i příklady různého rozhodcovského metru), smutnější a grotesknější zároveň.

Nejlépe a nejtrefněji to jako vždy zhodnotili fanoušci v diskusi na serveru idnes.cz:

Vladimír Veteška: „Nejlepším a nejpřínosnějším hráčem Plzně je dnes Ondřej Ginzel.“

Radoslav Janýr: „Tak jsem se po dlouhé době podíval na Plzíňku a nechápal jsem… Proč Adolf plýtvá zrním v zápasech se soupeři typu Brna? Proč si nepošetří krmivo na důležitější momenty?“ 

Tomáš Němec: Zbrojovka dostala nařezáno fotbalově, i od rozhodčího (rozuměj Berbra).“

Svatopluk Čech: „Parodie na rozhodování.“

Netřeba nic dodávat. Snad jen další dotaz klasika: „A co tomu říká Pepa (myšleno předseda komise rozhodčích Jozef Chovanec)? Že mlčí?“

Raději něco pozitivního. Třeba, že se zatím z 45 zápasů pěti ligových kol, což je třetina z letošních plánovaných patnácti dějství, podařilo odehrát 43. Odloženy byly kvůli covidu jen dva duely – ve 4. kole Slovácko-Příbram a České Budějovice-Bohemians v 5. dějství. Ve druhé lize z 35 utkání absolvovalo čtrnáct týmů 31 střetnutí (odloženy jsou dva zápasy 3. kola Vyšehrad-Táborsko a Třinec-Vlašim, ve 4. dějství pak další dvě střetnutí: Chrudim-Vyšehrad a Vlašim-Prostějov). To je skutečně velké dílčí vítězství zástupců LFA. Zvlášť, když si uvědomíme, jaká je situace v ledním hokeji, kde ze sedmi utkání v kole odehrají nyní nanejvýš tři, a to si ještě náhle „volní a zdraví“ soupeři operativně své duely narychlo předehrávají.

Kdo ví, jak to bude při velké nákaze v zemi dál, hlavně s diváky v ochozech. Přísný ministr zdravotnictví plukovník Roman Prymula totiž v novém týdnu hrozí dalšími přísnějšími opatřeními. Po hokejových fanoušcích mu v sobotu „předali vzkaz“ i zástupci Tribuny Sever“ v Edenu, kteří před stadionem Slavie rozvinuli velký transparent s drsným nápisem: „Prymulo, zavři celoplošně hubu!“ a jeho foto si dali jako hlavní na svůj facebookový účet.

Jak daleko jsou od sebe lidé v oddělených sektorech

Nějaká opatření za dané situace přijít musela a musejí, ovšem skutečnost, že byly (třeba) zavřeny vysoké školy a na hokej či fotbal se stále může (byť v oddělených sektorech) v počtu tisíce či dvou tisíc lidí, nyní kritizují různí lidé, kteří patrně na sportovním utkání v životě nebyli.

Ano, na fotbale, který se hraje venku (tedy „s velmi vysokým stropem“) teď v Česku může až 2000 diváků. Ovšem ve čtyřech oddělených sektorech, to znamená, že například na jedné tribuně na Slavii či na Spartě se může „tísnit“ 500 lidí v prostoru desetkrát větším, tedy pro 5000 příznivců. A hlavně, délka fotbalového hřiště činí 110 metrů, šířka pak 75 metrů.  Když tomu připočteme prostor za lajnami a od plotu k sedačkám, lidi za branou od těch, co jsou na protilehlé tribuně za druhou brankou, tak dělí cca 150 metrů (od hlavní tribuny k té protilehlé to bude tak sto metrů).

To je jako byste stáli 150 metrů před supermarketem, a přesto by vás započetli do celkového počtu návštěvníků tohoto obchodního centra. To je příklad pro nakupující. Příklad pro pražské zdravotníky a pacienty: Je to asi tak daleko jako od tramvajové refýže u stanice metra Želivského k hlavnímu vchodu do Vinohradské nemocnice. A příklad pro studenty a vysokoškolské učitele: Bude to daleko jako od budovy VŠCHT k fakultě architektury ČVUT v pražských Dejvicích.

Asi taková je „nebezpečnost“ nákazy mezi jednotlivými sektory na fotbalových stadionech. Zástupci LFA nechť klidně při příštích jednáních tuto argumentaci použijí. Pokud tedy ještě nějaká jednání budou…

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Foto: Facebook